اعلام نرخ جدید حق الزحمه بنگاه‌های ملکی بر اساس معیشت کنونی مردم

0
36

ایسنا/گیلان رییس سازمان صمت گیلان از تعیین جدید نرخ حق الزحمه بنگاه‌های مسکن و خودرو براساس معیشت کنونی مردم خبر داد.

فرهاد دلق پوش در جمع خبرنگاران سازمان صمت گیلان از اعلام نرخ جدید حق الزحمه بنگاه های معاملات ملکی و نمایشگاه های خودرو در گیلان خبر داد و گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار و کمیسیون نظارت استان، نرخ خدمات حق العمل کاری فروش معاملات ملکی تا مبلغ  ۵۰۰ میلیون تومان را  یک درصد از دو طرف (نیم درصد خریدار و نیم درصد فروشنده) مصوب شد.

وی تخطی از نرخ مصوب را اخلال در بازار دانست و اضافه کرد: این نرخ ها با توجه به بررسی کمیته های کارشناسی و مدنظر قراردادن وضعیت معیشت طبقات مختلف مردم مورد تحلیل و بررسی قرار گرفته و سپس با رای اکثریت آراء در ستاد تنظیم بازار مصوب شده لذا پس از ابلاغ نرخنامه، با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد: از مبلغ پانصد میلیون تا یک میلیارد تومان هشت دهم درصد از دو طرف (چهار دهم درصد خریدار و چهار دهم درصد فروشنده  و از مبلغ یک میلیارد تا دو میلیارد تومان شش دهم از دو طرف خریدار و فروشنده  (سه دهم درصد) و بالاتر از دو میلیارد تومان نیم درصد از دو طرف معامله( ۲۵صدم درصد) باید دریافت شود.

دلق پوش خاطرنشان کرد: همچنین حق العمل اجاره یک سوم مبلغ اجاره ماهیانه از دو طرف برای موجر و مستاجر هر کدام، یک ششم تعیین شده است و حق العمل رهن معادل دو ونیم درصد مبلغ رهن به عنوان اجاره از طرفین است که یک ششم آن مربوط به مالک و یک ششم آن مربوط به مستاجر است.  

رییس سازمان صمت گفت: رعایت نرخ افزایش اجاره بهای ابلاغ شده براساس دستور ریاست  جمهوری، توسط کلیه بنگاه های معاملات ملکی استان، لازم الاجراست که در کلانشهرها بیش از ۲۰ درصد و در سایر شهرها بیش از ۱۵ درصد ممنوع است. ضمنا” در این خصوص شهر رشت کلانشهر محسوب نمی شود.

وی به حق العمل خودرو نیز اشاره و بیان کرد: حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان یک  درصد از دو طرف (نیم درصد فروشنده و نیم درصد خریدار) و حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو بالاتر از یکصد  تا ۳۰۰ میلیون تومان هشت دهم درصد از دو طرف معامله چهار دهم درصد خریدار و چهار دهم درصد فروشنده تعیین شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان اظهار کرد: همچنین حق العمل بر اساس ارزش روز خودرو بالاتر از ۳۰۰ میلیون تومان نیم درصد از دو طرف معامله (۲۵/۰ درصد خریدار و ۲۵/۰ درصد فروشنده  در نظر گرفته شده است.

دبیر ستاد تنظیم بازار گیلان یادآور شد: تمامی فرمانداران شهرستان های  استان  نسبت به اجرایی شدن نرخ حق الزحمه بنگاههای معاملات ملکی و نمایشگاههای خودرو در تمامی شهرستانها از طریق کمیسیون ها نظارت نتایج  را به دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار استان (سازمان صمت) منعکس کنند.

دلق پوش گفت: رؤسای اتاق های اصناف و اتحادیه های ذیربط موظفند ظرف مدت یک هفته از دریافت این نرخنامه، نسبت به اجرایی  شدن آن اقدام کنند و در غیر اینصورت سازمان صنعت، معدن و تجارت با متخلفان با جدیت تمام، برخورد قانونی را بعمل خواهد آورد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید