حاشیه‌سازی برخی نمایندگان برای مجلس/ تحول ساختاری پارلمان چه شد؟

0
28

دیار باد منجیل به نقل از مهر، گروه سیاست؛ مدتی است از آغاز به کار مجلس یازدهم می‌گذرد و علی رغم آنکه دستور کار این مجلس، حل مشکلات اقتصادی مردم و بهبود معیشت آنان است، اما برخی از نمایندگان در اعلام مواضع خود پیرامون موضوعات مختلف دقت لازم را به کار نمی‌گیرند و مجلس را درگیر حواشی می‌کنند.

برای نمونه، چندی پیش سمیه محمودی نماینده مردم شهرضا درباره انتخابات هیئت رئیسه مجلس مباحثی را مطرح کرد و گفت: وقتی در مجلس از ظرفیت زنان در ترکیب هیئت رئیسه مجلس و کمیسیون‌ها استفاده نمی‌شود و یا کارمندان زن حتی نمی‌توانند در آزمون دبیری کمیسیون‌ها شرکت کنند، چطور می‌توان با سیاست‌های ضد خانواده مقابله کرد؟

وی بیان کرد: هیئت هفت نفره متشکل از اعضای هیئت رئیسه مجلس بعد از بررسی درخواست زنان نماینده برای حضور در هیئت رئیسه کمیسیون‌ها تاکید کردند که زنان باید بچه‌داری و به امور خانه رسیدگی کنند!

این اظهارات باعث حواشی بسیار زیادی برای مجلس به ویژه در فضای مجازی شد، به گونه‌ای که این نماینده با انتشار نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس این مطالب را تکذیب کرد و گفت: نقل قول منتسب به بنده درست نیست و نگفتم هیئت رئیسه گفته است زنان باید بچه‌داری کنند.

یکی دیگر از نمایندگانی که با اظهارات ناپخته خود باعث حاشیه‌سازی برای مجلس شورای اسلامی شد، جواد نیک‌بین است. وی اخیراً از جمع‌آوری امضا برای ارائه «طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور» خبر داد و گفت: من قائل به این موضوع هستم که مردم رئیس‌جمهور را نمی‌خواهند و باید استیضاح شود.

وی درباره هدف خود از ارائه طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور، اظهار داشت: همان دلایلی که باعث شد بنی صدر عزل شود، الان وجود دارد و این دولت باید استیضاح و عزل شود.

البته این نماینده هم چند روز پیش از موضع خود عقب‌نشینی کرد و گفت: با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب در جلسه با نمایندگان، تصمیم گرفتیم که استیضاح رئیس‌جمهور را در ماه‌های پایانی این دولت از دستور کار خود خارج کنیم.

یکی دیگر از نمایندگانی که اخیراً با موضع‌گیری خود جنجال به پا کرد، محمود احمدی‌بیغش است. این نماینده اخیراً طی مصاحبه‌ای اظهارات بی‌اساسی درباره قرارداد ایران با چین مطرح کرد و گفت: موضوع واگذاری و انتقال اختیار تام جزایر به چین صحت داشت و این حرکت مردم و مجلس بود که جلوی واگذاری اختیار تام جزایر را گرفت و چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

سخنان نماینده مردم شازند انتقادات بسیاری از سیاسیون را برانگیخت، از جمله اینکه چند تن از اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس این موضوع را رد و تاکید کردند که هیچ زمانی و تحت هیچ شرایطی قرار نبوده که جزیره کیش یا هر کجای دیگر از خاک ایران در اختیار چین یا کشور دیگری قرار گیرد.

این نماینده هم متوجه شد که مطالب ناصحیحی را مطرح کرده است و به همین دلیل در گفتگویی دیگر گفت: به هیچ عنوان در مصاحبه تلویزیونی خود موضوع واگذاری جزایر ایران به چینی‌ها را مطرح نکرده و خلط کلامی بوده است.

البته خبرها حکایت از آن دارد که پای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به پرونده اظهارات جنجالی احمدی‌بیغش درباره قرارداد ایران با چین باز شد، چرا که حسن شجاعی یکی از اعضای هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان در این باره گفته است: هر فردی می‌تواند از رفتار این نماینده شکایت کند و اگر شکایتی در این خصوص به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان داده شود، به آن رسیدگی می‌شود.

محمدحسن آصفری در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاکید بر اینکه نمایندگان مجلس نباید حرف‌های حاشیه‌ای بزنند، گفت: انتظار این است که نمایندگان اجازه ندهند برخی افراد با سوالات حساب‌شده و برنامه‌ریزی شده خود، مجلس را وارد حاشیه کنند و آنان باید در اظهارنظر و مواضع خود در موضوعات مختلف دقت لازم را به کار گیرند.

به هر صورت، مواضع برخی از نمایندگان سروصدای زیادی به پا کرده است و وکلای ملت باید همان طور که پیش از آغاز رسمی مجلس تاکید می‌کردند که برنامه‌های زیادی برای تحول ساختاری مجلس دارند، باید در عمل هم اینگونه باشند و اجازه ندهند مجلس از ریل اصلی خود خارج و درگیر حواشی شود.

به دیگر سخن، انتظار آن است که اصلاحات مجلس از خود نمایندگان آغاز شود و اگر نماینده‌ای در اعلام مواضع خود دقت لازم را به کار نگیرد، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان باید با وی برخورد جدی کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید