34.8 C
Tehran
چهارشنبه، 6 مرداد 1400
خانه سبک زندگی اخبار ورزشی فیفا دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد

فیفا دست فدراسیون فوتبال و کی‌روش را رو کرد

0
56

اعلام حساب مالی فدراسیون فوتبال نزد فیفا نشان می‌دهد که بخشی از پاداش حضور ایران در جام جهانی ۲۰۱۸ چگونه به‌خلاف قرارداد به کی‌روش داده شده است.

به گزارش دیار باد منجیل، به نقل از تسنیم، اواسط سال ۹۷ و پیش از جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۹ مسعود شجاعی، کاپیتان تیم ملی و بازیکن مورد اعتماد کارلوس کی‌روش، سؤالی مطرح کرد که «۲۰ میلیون دلار پاداش صعود تیم ملی به دو جام جهانی چه شده است؟»

صحبت‌های سربسته و کلی خزانه‌دار فدراسیون پاسخ روشنی به این سؤال نداد، اما به‌نوعی سرنخ ماجرا بود تا پس از چندین بار پیگیری‌ها تناقضاتی میان اطلاعیه‌ها و صحبت‌های مسئولان فدراسیون آشکار شود، تناقضاتی که هر روز ما را به پاسخ این سؤال که «پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی چه شده است؟»، نزدیک‌تر کرد.

ماجرا از این قرار بود که فدراسیون فوتبال در بخشی از پاسخ‌های خود اعلام کرد که بخشی از این پول، هزینه آماده‌سازی تیم ملی در جام جهانی شده، بخشی به کارلوس کی‌روش و دستیارانش تعلق گرفته و بخشی هم فیفا بابت جرایم و بدهی‌ها کسر کرد، با این حال، سرمربی تیم ملی چراغ دیگری را روشن کرد؛ آنجایی کهکارلوس کی‌روش اعلام کرده بود “از مهدی تاج بپرسید پاداش تیم ملی کجا هزینه شده است.”، سؤالی که البته توضیحات مفصلی داشت و ما را مجاب کرد تا به‌دنبال پاسخ آن از کارلوس کی‌روش برویم که در نهایت ۷ اردیبهشت‌ماه ۹۸ مجموعه‌ای از سؤالات (۱۴ سؤال) برای سرمربی سابق تیم ملی ارسال شد که سؤال اول آن به این شرح بود:

۱ ــ در مصاحبه اخیرتان با یک رسانه ایرانی، مدعی شدید که مهدی تاج (رئیس فدراسیون فوتبال ایران) به وعده‌هایش به شما در خصوص جایزه نقدی (صعود به جام جهانی) عمل نکرده است. طبق ادعای شما، مهدی تاج جایزه نقدی جام جهانی را صرف مواردی جز آماده‌سازی تیم ملی برای جام جهانی و جام ملت‌های آسیا و نیز پرداخت تعهدات مالی‌اش به بازیکنان و اعضای کادر فنی کرده است، آیا می‌توانید شفاف توضیح دهید که چه‌مقدار از جایره نقدی ۹.۳میلیون دلاری فیفا (۸ میلیون دلار پاداش صعود و ۱.۳ میلیون دلار کمک‌هزینه آماده‌سازی) بابت صعود به جام جهانی، قرار بوده صرف پرداخت پاداش‌های شخص شما بابت رساندن ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ و برگزاری بازی‌های دوستانه شود؟

پس از پاسخ‌های توهین‌آمیز کارلوس کی‌روش، خبرگزاری تسنیم در حالی رفتار سرمربی سابق تیم ملی را از سر استیصال تفسیر کرد که علت آن کاملاً مشخص بود و آن هم صحبت‌های غیرواقعی بود که در زمینه دریافت نکردن پاداش جام جهانی مطرح می‌کرد، مسئله‌ای که حالا در کمتر از یک سال با کنار رفتن ابرها و تابیدن خورشید (انتشار اسناد مالی فدراسیون فوتبال نزد فیفا) علت استیصال کی‌روش را نشان می‌دهد.

مسئولان فدراسیون فوتبال بارها و در دفعات متفاوت و اعداد متناقض اعلام کردند که ۸ــ۷ و حتی ۱۰ میلیون دلار از فیفا طلبکار هستند، پولی که به‌علت تحریم‌ها به حساب فدراسیون فوتبال واریز نمی‌شود. هرچند این ادعای بزرگی بود، اما فیفا نیز از پاسخِ روشن دادن به این مسئله طفره می‌رفت که در نهایت در پاسخ به پیگیری‌های متعدد، فیفا اعلام کرد حساب ایران نزد فیفا ۷.۹ میلیون دلار است که ۵.۷ میلیون بابت پروژه‌ها و کمک‌های مالی فیفاست و فقط ۲.۲ میلیون از پاداش جام جهانی باقی مانده که آن هم مربوط به باشگاه‌هاست و مربوط به ۸ میلیون دلار پاداش صعود تیم ملی به جام جهانی نمی‌شود،

موضوعی که پس از انتشار واکنش علی سلیمانی، خزانه‌دار فدراسیون را به‌دنبال داشت و وی با هماهنگی روابط عمومی اعلام کرد به‌زودی در نشست خبری در این رابطه توضیح خواهد داد، اما با گذشت ۸ ماه، هنوز این «به‌زودی» فرا نرسیده است، هرچند با انتشار اسناد مالی فدراسیون نزد فیفا، دیگر نیازی به برگزاری این نشست خبری نیست.

مجموع دریافتی فوتبال ایران از فیفا بابت جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ۹.۳ میلیون دلار بود که ۸ میلیون دلار به‌عنوان پاداش و ۱.۳ میلیون دلار کمک‌هزینه آماده‌سازی برای حضور در جام جهانی بوده است، مبالغی که تا امروز سرنوشتی نامعلوم داشت و حالا فیفا به کمک آنهایی آمده است که در این خصوص سؤالات متعددی داشتند.

در اسناد مالی فیفا که تصویر آن در ادامه این گزارش آمده است، اعداد و ارقام جالبی به چشم می‌خورد، از جمله پاداش یک میلیون و ۶۱۷ هزار و ۲۵۲ دلاری کی‌روش از پاداش ۸ میلیون دلاری حضور تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه که متعلق به فوتبال ایران بود، اما او بیش از ۲۰ درصد این مبلغ را فقط به‌عنوان پاداش و نه حقوق دریافت کرده و مبالغ دیگری نیز به حساب او واریز شده است، از جمله ۴۱۲ یورو، ۵۰۳ هزار و ۷۴۵ یورو و ۶۱ هزار و ۸۰۹ یورو که در مجموع ۵۶۵ هزار و ۹۶۶ یورو (۶۶۰ هزار و ۷۶۶ دلار) می‌شود.

زیرمجموعه حساب‌های کی‌روش یک بازگشت یا کسر مبلغ ۵۰هزار دلاری نیز وجود دارد که علت آن مشخص نیست. با در نظر گرفتن کسر ۵۰ هزار دلار، در مجموع ۲ میلیون و ۲۲۸ هزار و ۱۸ دلار مبلغی بود که از پاداش ۸میلیون دلاری تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۸ فقط به حساب کارلوس کی‌روش واریز شده است. نکته جالب توجه این است که افراد مختلف در کادر او، پاداش‌های مختلفی از این پول دریافت کرده‌اند که این مبالغ به‌شرح زیر است:

اوسیانو کروز: ۳۱ هزار و ۹۷۳ یورو
مارکار آقاجانیان: ۲۶ هزار و ۳۹۹ یورو
دیه‌گو گیاچینو: ۲۳ هزار و ۷۲ یورو
آرین قاسمی: ۱۹ هزار و ۱۸۰ یورو
الکساندر لوپز: ۱۶ هزار و ۴۱۸ یورو
میک مک‌درموت: ۱۲ هزار و ۷ یورو
میکائیل هامبرتو: ۱۱ هزار و ۳۴۱ یورو
سباستین مندز: ۱۱ هزار و ۳۴۱ یورو
فیلیپه دوسانتوس: ۷ هزار و ۶۲۸ یورو

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید