لکه سفید روی ناخن نشانه چیست؟

0
33

لکونشی عارضه‌ای ست که طی آن خطوط یا نقاط سفید رنگی بر روی ناخن های دست یا پا ظاهر می شود.

ناخون 533x400 - لکه های سفید روی ناخن نشانه چیست؟

لکونشی عارضه‌ای ست که طی آن خطوط یا نقاط سفید رنگی بر روی ناخن های دست یا پا ظاهر می شود. این نوع عارضه در تمام سنین دیده می شود و هرگز نشانه بیماری خطرناکی نیست. این عارضه بسیار شایع و کاملا بی ضرر است. برای بعضی از افراد، لکه‌های سفید عمدتا بصورت نقاط کوچک و پراکنده‌ای در تمام ناخن ها ظاهر می شود.

لکه‌های سفید ممکن است بزرگتر و در تمام طول ناخن کشیده شده باشند. این لکه‌ها ممکن است روی یک یا چند ناخن ظاهر شوند. لکونشی ضربه‌ای به صورت لکه‌های سفید کوچک بر روی ناخن ها وجود دارند. تکه‌های پوستی سفید لکودرم در زیر ناخن گاهی اوقات لکونشی جزئی را ایجاد می‌کنند. لکونشی را می‌توان به دو نوع واقعی یا آشکار تقسیم بندی کرد. این لکه‌های سفید با رشد ناخن به سمت بیرون رشد می‌کنند. لکونشی ظاهری، در ناحیه ناخن بر رنگ آن اثر می‌گذارد.

شایع‌ترین علل لکونشی صدمه به ناخن است. این صدمه‌ها در اثر ضربه یا برخورد به ناخن یا انگشت هم رخ خواهد داد. مانیکور و پدیکور زیاد یا استفاده از ژل یا ناخن‌های آکریلیک هم می‌تواند به ناخن صدمه وارد کنند. این نوع صدمه در بچه‌ها بیشتر شایع است و معمولا علت لکه‌های سفید روی ناخن گاز گرفتن ناخن ها، مانیکور، صدمات روزمره، کفشی که خیلی کوچک موجب صدمه غیر طبیعی به ناخن ها می‌شوند.

در نتیجه این صدمات، لکه همراه با ناخن به سمت بیرون رشد خواهد کرد. بعضی از مسمومیت‌ها یا داروها هم می‌توانند موجب لکونشی شوند. دارویی که برای عفونت های باکتریایی مانند عفونت های پوستی، سپتیسمی و عفونت های مجاری ادراری استفاده می شود. درمان این لکه‌های سفید به علت آن بستگی دارد. روش های مختلفی وجود دارد تا پزشک علل این نوع عارضه را بررسی کند مانند میکولوژی که در آن قارچ و ناخن گیرها برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شوند و نمونه برداری از ناخن ها است. اگر افراد به پزشک مراجعه شود جای نگرانی برای درمان آن وجود ندارد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید