مظفری: فصلی پر اشتباه در داوری داشتیم

0
33

به گزارش خبرورزشی، نوید مظفری در مورد وضعیت داوری در لیگ برتر هجدهم گفت:‌داوری این فصل هم مثل داوری در فصل گذشته و فصول قبل بود. فصلی پر از اشتباهات تأثیرگذار را از داوران شاهد بودیم داوران در مسابقات حساس با اشتباهاتی که مرتکب شدند در نتایج تأثیرگذار بودند. کمیته و دپارتمان داوری فوتبال هم تا زمانی که نگاه حمایتی به داوران دارد و سعی می‌کند اشتباهات داوران را به نوعی توجیه کند این سیکل معیوب ادامه خواهد یافت. زیرا داوران وقتی توجیه کمیته و دپارتمان داوری را می‌بینند تصور می‌کنند در زمین اشتباهی نداشتند و به کار خود ادامه می‌دهند.

وی افزود: اما بهترین راه این است که واقعیت را به مردم و فوتبال دوستان بگوییم آنها خیلی خوب شرایط را می‌فهمند. بنابراین بهتر است با آنها روراست باشیم و بگوییم بله داور اشتباه کرده است. تا اینکه بی‌مورد اشتباهات داوری را توجیه کنیم.

مظفری با اشاره به وضعیت داوری در شهرهای مختلف کشور گفت: بهترین راه این است که برنامه بلندمدت داشته باشیم و به سمت حرفه‌ای شدن پیش برویم تا اینکه با الفاظی مثل VAR بازی کنیم. بهتر است به جای این رفتارها به سمت آموزش بهتر داوران برویم. به داوران جوان و با انگیزه‌تر میدان بدهیم ما در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور داوران زیادی دارم که در حال از بین رفتن هستند و باید به آنها بها بدهیم.

وی در مورد اینکه چرا داوران ما پراشتباه بودند مگر مدرس فیفا در ابتدای فصل برای آنها کلاس برگزار نکرد، گفت: هیچکس منکر مدرس فیفا نیست اما کاری که امسال انجام دادیم در سال‌های قبل هم برای داوران انجام دادة‌ایم همواره در ابتدا و وسط فصل برای داوران کلاس داوری برگزار می‌کنیم. اما بهترین کار این است که کار آموزش داوران را از استان‌ها شروع کنیم. در حال حاضر استان‌ها نمی‌دانند که چگونه باید کار آموزشی به داوران خود بدهند زیرا از مرجع بالاتر برنامه‌ای به آنها ارائه نمی‌شود.

داور بین‌الملل سابق فوتبال ایران در مورد اینکه به نظر او داوران ما چگونه حرفه‌ای می‌شوند و داوران باید چقدر دستمزد بگیرند تا بتوان آنها را حرفه‌ای قلمداد کرد، گفت: حرفه‌‌ای شدن داوران فقط این نیست که پول زیاد به داوران داده شود حرفه‌ای شدن این است که داوران شغل اصلی‌‌شان داوری باشد. روزها در تمرینات و کلاس‌های داوری شرکت کنند محل تمرین و ریکاوری مناسب داشته باشند و آموزش مناسب ببینند. اما اینکه از نظر ریالی بگوید چقدر باید به یک داور پول داد تا او حرفه‌ای شود بهتر است بگویم که در این مورد سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال باید اعداد و رقم اعلام کنند. زیرا با توجه به شرایط و مشکلات اقتصادی نباید یک عدد عجیب من اعلام کنم و بگویم باید داوران باید فلان مبلغ را بگیرند تا حرفه‌ای شوند. بهتر است یک عدد معقول در نظر گرفته شود. زیرا اکنون مردم بسیار آگاهند و نسبت به مسائل اقتصادی هم حساسیت زیادی دارند. خیلی می‌شنویم که هواداران فوتبال می‌گویند چرا به فلان بازیکن خارجی این همه دلار و پول می‌دهید اکنون دید مردم تغییر کرده است. بنابراین نباید عدد نجومی برای دستمزد داوران اعلام شود بلکه یک دستمزدی معقول و متناسب با حرفه سخت‌شان برای آنها در نظر بگیریم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید