دور زدن تحریم‌ها به شیوه فدراسیون فوتبال

0
51

به گزارش خبرورزشی، فدراسیون فوتبال ایران تأیید کرد که توافق با مارک ویلموتس، مربی بلژیکی نهایی شده اما قرارداد با او نه در تهران که در بروکسل امضا می‌شود. این خبر را شنبه‌شب مسئول روابط عمومی فدراسیون داد اما درباره دلیلش توضیحی نداد. برخی از کارشناسان حقوقی احتمال می‌دهند که اصرار ویلموتس باعث شده قرارداد در بلژیک بسته شود. امیر صدیقی، دبیر کمیسیون توسعه روابط بین‌المللی کمیته ملی المپیک ایران در توییتر نوشت: «فقط می‌تواند یک دلیل داشته باشد؛ قرارداد با قوانین کشور بلژیک منعقد می‌شود. یعنی درصورت بروز هرگونه اختلاف دادگا‌ه‌های آن کشور صالح به رسیدگی هستند.»

مازیار ناظمی، مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان این گمانه را نادرست می‌داند و می‌گوید: «قوانین فیفا و دادگاه بین‌المللی ورزش (CAS) بر تمام قراردادها حاکم است و ارتباطی به قوانین حقوقی کشور زادگاه سرمربی آینده تیم ملی ندارد! به گفته فدراسیون و آقای تاج، امضای قرارداد در سفارت ایران در بروکسل، در واقع در خاک کشور عزیزمان است.»

به‌نظر می‌رسد حق با ناظمی باشد. قرارداد چه در تهران، چه در بلژیک یا هر نقطه دیگری از دنیا امضا شود، ضمانت اجرایی‌اش قوانین فیفا خواهد بود. تجربه هم نشان داده اغلب دعواهای حقوقی بین باشگاه‌ها و فدراسیون‌های ورزشی ایران با بازیکنان و مربیان خارجی، با وجود آنکه قرارداد در تهران امضا شد، بدون مشکل در مجامع بین‌المللی طرح و رسیدگی شده است.

یک منبع نزدیک به فدراسیون فوتبال می‌پذیرد که سفر رئیس فدراسیون به بلژیک و امضای قرارداد با ویلموتس در سفارت ایران در بروکسل طبیعی نیست با این حال به گفته او چاره‌ای جز این هم وجود ندارد: «تا جایی که من شنیده‌ام مدیران فدراسیون تلاش کرده بودند که قرارداد را همان یکی دو روزی که ویلموتس به تهران آمده بود امضا کنند، اما نتوانسته بودند. برای امضای قرارداد، ویلموتس بخشی از دستمزدش را طلب کرده بود که البته این طبیعی و مرسوم بوده، منتهی فدراسیون به‌دلیل مشکلات ناشی از تحریم، نتوانسته پول را به‌حساب او بریزد.»

اگر شنیده‌ها درست باشد مدیران فدراسیون فوتبال به ویلموتس قول داده‌اند پیش پرداخت دستمزدش را در بلژیک به‌حساب او بریزند. قرار است جابه‌جایی ارز توسط سفارت ایران در بروکسل انجام شود.

مهدی تاج، پیش از این چندبار توضیح داده که یکی از مشکلات اصلی فدراسیون فوتبال برای همکاری با مربیان خارجی، شیوه پرداخت دستمزد آنهاست. در آخرین مورد، کارلوس کی‌روش فدراسیون ایران را تهدید به شکایت کرد چرا که مدعی بود دستمزد ۶‌ماه آخر کارش در تیم ملی ایران را چند‌ماه پس از پایان قرارداد هنوز دریافت نکرده است. این درحالی بود که مدیران فدراسیون ادعا می‌کردند که از AFC خواسته‌اند از درآمدهای فوتبال ایران ۹۰۰هزار دلار به‌حساب کی‌روش پرداخت کند، اما حتی آنها هم به‌دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم، نمی‌توانند این پول را جابه‌جا کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید