غول‌های خصولتی و شبه‌دولتی عامل ایجاد فساد در اقتصاد کشور هستند

0
29

نماینده مردم داراب در مجلس گفت: مبارزه ریشه ای با فساد در اصلاح مالکیت بنگاه‌های اقتصادی کشور است و غول‌های خصولتی و شبه‌دولتی در اقتصاد ایران به عامل ایجاد فساد تبدیل شده‌اند.

به گزارش ایسنا، رضا انصاری در نطق میان دستور امروز (یکشنبه) مجلس گفت: سخنان مقام معظم رهبری در جمع مسؤولان نظام و بیانیه گام دوم انقلاب نقشه راه و حجتی برای ارکان نظام بود.

وی ادامه داد: ملت ایران با تحریم‌های ظالمانه و بی‌سابقه استکبار جهانی مواجه است و براساس گزارشهای رسمی شاهدیم  بخش قابل توجهی از مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند. شاخص فلاکت طی دو سال گذشته از ۲۰.۳ درصد به حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است. با  این وضع باز شاهد سیاست‌زدگی‌ها و تصمیمات غلط اقتصادی هستیم. به عنوان نمونه سیاست ارزی کشور پس از خروج آمریکا از برجام موجب تخصیص ۲۹ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به وارد کنندگان شد که معادل یارانه‌ای بالغ بر ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که سهم هر ایرانی حدود ۲.۵ میلیون تومان تا امروز بوده است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: غم‌انگیزتر آن که ارز ۴۲۰۰ تومانی به وارد کنندگان کالاهای غیرضرور مثل غذا و لوازم حیوانات تخصیص یافت. سیاستهای غلط و ساختارهای معیوب اقتصادی و تحریم‌های بی‌سابقه و ضعفهای مدیریتی در سطوح مختلف در طول سالهای گذشته موجب شد معیشت مردم در شرایط تنگناها قرار بگیرد. معتقدم فرصتی ایجاد شده است تا اصلاح ساختارهای معیوب و جراحی‌های شفابخش در کشور شروع شود.

نماینده مردم داراب در مجلس جراحی شفابخش را در جراحی ساختار بودجه کشور، جراحی نظام یارانه‌ای، جراحی نظام سیاستگذاری و قانونگذاری کشور و جراحی نظام بنگاه‌داری و نهادهای مالی کشور دانست.

انصاری بر لزوم جراحی نظام یارانه‌ای کشور تاکید کرد و متذکر شد: حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان پرداخت می‌شود که سهم هر ایرانی در سال حدود ۱۱ میلیون تومان و سهم هر خانوار حدود ۵۵ میلیون تومان است. یارانه‌های پنهان از دید ملت ایران عمدتا در جیب ثروتمندان و اقشار پردرآمد و حقوق‌بگیران نجومی می‌رود. این یارانه‌ها به نظامی بزرگ برای توزیع رانت و شکل‌گیری باندهای مافیایی شده است.

وی جراحی نظام سیاستگذاری و قانونگذاری کشور را امری اجتناب‌ناپذیر دانست و افزود: چه معنا دارد که مسؤولان در اتاق‌های در بسته بنشینند و تصمیمات بدون پشتوانهِ علمی بگیرند؟ چه معنا دارد که ما نمایندگان مجلس بعضا طرحها و لوایحی را تصویب کنیم  بی‌آنکه ارزیابی دقیق و عمیقی از اثرات آن داشته باشیم؟ در عموم مجالس کشورهای پیشرفته برای هر یک برگ طرح یا لایحه، ضمیمه‌ای جامع از اثرات پیشینی و پسینی اجرای طرح یا لایحه به همراه دارد. مجلس ایران به معنای واقعی کلمه، قوه مقننه نیست؛ بلکه مجلسی محلی است؛ به همین دلیل فکر می‌کنم نیازمند یک مجلس با شرایط ویژه‌تری هستیم تا ضعفها و نقایص موجود برطرف شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بر لزوم جراحی نظام بنگاهداری و نهادهای مالی کشور تاکید کرد و افزود:  اغلب بنگاه‌های کلیدی کشور به حیات خلوتی برای ایجاد رانت و توزیع فساد مبدل شده است. مبارزه با فساد فقط در گرفتن و محاکمه افراد نیست هر چند که این کار ضروری است اما مبارزه ریشه ای با فساد اصلاح مالکیت بنگاه های اقتصادی اقتصادی کشور است. غول‌های خصولتی و شبه‌دولتی در اقتصاد ایران به عامل ایجاد فساد تبدیل شده‌اند.

نماینده مردم داراب در مجلس مدعی شد: بالغ بر هزار میلیارد دلار پول انباشته شده در کشور در قالب منابع مختلف در اختیار بنگاههای دولتی، خصولتی و شبه‌دلوتی است. اگر راندمان اقتصادیِ همین سرمایه ۱۰ درصد، آن هم در شرایط تورمی ۵۰ درصدی کنونی کشور را محاسبه کنیم به درآمد ۱۰۰ میلیارد دلاری سالانه می‌رسیم. آیا امروز اینگونه است، قطعا خیر. چرا؟ چون منابع ملت اسیر لابیگری‌ها و بازی‌های سیاسی رانت‌جویان شده و حکمرانی اقتصادی، حاکم نمی‌باشد.

انصاری خطاب به مردم کشورمان با اشاره به تخلفات بزرگ در یک بانک گفت: آیا اطلاع دارید که در این بانک در طول ۱۰ سال گذشته حدود ۱۴۰۰۰ میلیارد تومان از سرمایه فرهنگیان مظلوم به یغما رفته است؟ سوال اینجاست که چرا پدر یک جوان بی‌نام و نشان را برای گرفتن وام در می‌آورند ولی بعضی‌ها اینگونه وام‌های میلیاردی گرفته‌اند و خورده‌اند و صرف عیش و نوش کرده‌اند؟ اصل حرفم این است که تا زمانی که نتوانیم جراحی‌های شفابخش را عملیاتی کنیم حتی با رفع تحریم‌ها باز مشکلات‌مان حل نمی‌شود و هر سخنی در این باب بیان شود، عوام فریبی مردم است.

وی در تذکری به رییس‌جمهور از وی درباره چرایی پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته پرسید و افزود: در شرایطی که پول ملی تضعیف شده آیا درست است که مبلغ ناچیز پاداش فرهنگیان بازنشسته پرداخت نشود؟

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید