مبارزه با ملخ صحرایی ۱۰ میلیارد تومان اعتبار گرفت

0
40

احمدعلی کیخا روز شنبه در حاشیه بازدید از مناطق درگیر مبارزه با ملخ صحرایی در چابهار اظهار داشت: حجم خسارت های ملخ به مزارع کشاورزی، مراتع و محیط زیست در ۶ استان بویژه سیستان و بلوچستان فراوان است و در صورت غفلت و بی توجهی به صورت تدریجی کل کشور را درگیر می کند.

وی از کمبود امکانات، تجهیزات و اعتبارات برای مبارزه با ملخ صحرایی انتقاد کرد و افزود: مسئولان در طول سه ماه اخیر همزمان با هجوم ملخ ها، درگیر سیل و زلزله بوده اند که در این باره غفلت شده و منابع اعتباری هم پیش بینی نشده بود.

نماینده مردم شهرستانهای شمالی سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی اظهار امیدواری کرد که ستاد بحران کشور منابع مورد نیاز را هر چه سریعتر از سازمان برنامه و بوجه و دولت درخواست کند تا بتوان علاوه بر ۱۰ میلیارد تومان فعلی ۲۰ میلیارد تومان دیگر نیز تخصیص یابد.

وی ادامه داد: همه دستگاههای دولتی بویژه سپاه و بسیج باید با وزارت جهاد کشاورزی همکاری داشته باشند و با ماشین آلات، تجهیزات و امکانات موجود به مبارزه با ملخ صحرایی اقدام کنند.

کیخا افزود: کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی سه بار برای پیگیری مشکلات کشاورزی، منابع طبیعی، آب و محیط زیست به سیستان وبلوچستان سفر کرده تا بهتر از نزدیک در جریان مسائل و مشکلات این استان قرار گیرد.

وی ادامه داد: سفر فعلی این کمیسیون برای پیگیری مشکلات ملخ صحرایی و آشنایی با دامنه خسارت در استان سیستان وبلوچستان بویژه شهرستانهای چابهار و کنارک انجام شده است.

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی از پیگیری های مسئولان سیستان و بلوچستان و ارتباط مستمر آنان با این کمیسیون قدردانی کرد و افزود: هرچه ارتباطات و پیگیری ها با مرکز کشور بیشتر شود می توان مشکلات را بهتر رسیدگی کرد.

وی گفت: در طول سه ماه اخیر اقدامات خوبی برای مبارزه با ملخ انجام شده ولی به هیچ وجه کافی نیست و اگر مبارزه اصولی انجام نشود در آینده با ۱۰ برابر اعتبارات و امکانات فعلی نمی توان با این آفت مبارزه کرد.

کیخا به برخی پیگیری های کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در حوزه چابهار اشاره کرد و گفت: قرنطینه مرز ریمدان نیز به محض اعلام گمرک از نظر فضا و امکانات، کارشناسان مستقر و صادرات و واردات محصولات کشاورزی انجام خواهد شد.

وی بیان کرد: مسائل آب، کشاورزی و محیط زیست چابهار و کنارک نیز در حوزه های مختلف در حال بررسی است و باید مسئولان مشکلات را هر چه سریعتر به کمیسیون منعکس کنند تا با مسئولان مرکز کشور برای رفع آنان چاره اندیشی شود.

نماینده مردم شهرستانهای زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی گفت: در سفر به چابهار از مکان های آلوده به ملخ، طرح های پرورش شتر مرغ در منطقه آزاد و طرح های کشاورزی و شیلاتی روستای تنگ کنارک و چابهار بازدید شده و پیگیری مشکلات آنها در دستور کار اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس است.

۲۲۶۲۲۶

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید