ساخته شدن تونل کندوان کرج بدست اهالی روستای کندوان تبریز

0
85

🔷تونل کندوان

❓همه ما با تونل کندوان آشنا هستیم، از آن بارها عبور کردیم و با آن و جاده چالوس خاطره‌های بسیار داریم، یا اگر هم از نزدیک ندیدیم و از آن گذر نکردیم حداقل نام آن را برای یک بار شنیده‌ایم، اما تاکنون به آن فکر نکردیم که چرا این تونل کندوان نام دارد؟ و اصلا کندوان یعنی چه؟ از کجا آمده است؟ با روستای تاریخی و صخره‌ای معروف کندوان آذربایجان چه تشابهی میتواند داشته باشد جز یک نام؟!

🔹تونل کندوان در جاده چالوس که نام اصلی آن جاده ۵۹ است قراردارد و در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۱۷ از سوی رضا شاه پهلوی گشایش گردید. پیش از ساخت این تونل، راه میان کرج و چالوس پنج ماه از سال غیرقابل ترددبود.

🔹محل احداث تونل بسیار سخت‌گذر بوده و در ارتفاع بالایی از کوهستان وجود داشت و آن زمان تجهیزات امروزی برای کندن صخره موجود نبود و باید با تجهیزات نخستین کنده می‌شد. در آن زمان کندن تونل در دل کوه سنگی کار هرکسی نبود، لذا کارگران مورد نیاز را از روستای تاریخی در نزدیکی تبریز به نام “کندوان” به علت تبحر اهالی آن روستا، که خود در خانه‌هایی که از دل کوه کنده اند زندگی می‌کنند، به آنجا آورده‌اند که هنر کندن کوه را در روستای خود تجربه کرده بوده و به عبارتی در این کار، کارکشته و متبحر بودند و تنها کسانی بودند که این هنر را از نسل‌های هزاران سال پیش سینه به سینه آموخته بوده‌اند.

🔹روستای توریستی کندوان تبریز، تنها روستای صخره‌ای در حال سکونت جهان و از نوادر دوران است. بسياری بر اين باورند كه تاريخ شكل‌گيری اين روستا به بيش از ۶۰۰۰ سال پيش بازمی‌گردد. کندوان یکی از تنها سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده‌است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی آن یک استثناء در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در دو روستای صخره‌ای موجود در جهان، کاپادوکیای ترکیه و داکوتای آمریکا کسی زندگی نمی‌کند.

🔹نهایتا به پاس زحمات مردم آن روستا به پیشنهاد مهندس سعید رمضانی مهندس ساخت تونل، این تونل “کندوان” نام گرفت.

🔹کار ساخت این تونل با ادوات و ابزار آن سالها، با غیرت و همت مردان آذربایجانیِ روستای کندوان تنها ۳ سال به درازا کشید.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید