توصیه رهبر انقلاب انتخاب جوانان با انگیزه و پرکار است

0
78

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام محمدحسن ابوترابی فرد امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های این هفته نماز جمعه تهران گفت: جامعه انقلابی باید آراسته به احسان باشد باید دست یکدیگر را بگیریم و عصای دست یکدیگر در تأمین نیازهای اعتقادی، سیاسی، اجتماعی و اقتصادی باشیم.

وی ادامه داد: باید به یاری یکدیگر بشتابیم. یک جامعه اهل پرخاش و ستیزه جو در تراز قرآن نیست، روح دین احسان به بندگان خدا و خدمت به انسان‌ها است.

خطیب نماز جمعه تهران با اشاره به برخورد حضورت یوسف با مخالفان خود، گفت: آقایان و خانم‌ها احترام همدیگر را حفظ کنید چرا گاهی اوقات لحن انتقادات ما استهزا است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد با اشاره به ماجرای انتخاب حضرت یوسف به عنوان عزیز مصر، گفت: ما چگونه مسئولین را انتخاب می‌کنیم؛ اگر انتخاب درست بود ثمرات ارزشمندی دارد. شایسته سالاری شعار قرآن است. شایسته سالاری روح دین و فلسفه امامت است.

وی تأکید کرد: یکی از آسیب‌های بروکراسی عدم تفویض اختیار است. پادشاه مصر وقتی حضرت یوسف را انتخاب کرد تفویض اختیار کرد.

امام جمعه موقت تهران گفت: توصیه رهبر انقلاب این است که اولاً جوانان با انگیزه و پر کار انتخاب کنید و بعد از آن اختیارات را به آنها تفویض کرده و نظارت و پیگیری داشته باشید تفویض اختیار به معنای عدم نظارت نیست اگر به کسی مسئولیتی دادیم باید پاسخگو باشیم، لذا باید نظارت کامل وجود داشته باشد.

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد تأکید کرد: اگر این گونه عمل کنیم به سرعت همانگونه که مشکلات ایران در زمان دفاع مقدس حل شد مشکلات اجتماعی اقتصادی و فرهنگی امروز نیز حل خواهد شد.

اگر اقتصاد کشوری قدرتمند بود راه برای تحول هموار می‌شود

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: حضرت یوسف مدیریت مخازن اقتصادی مصر را برعهده گرفت که این نشان دهنده اهمیت اقتصاد است.

وی ادامه داد: نزدیک به دو دهه است که سکاندار انقلاب اسلامی بر مدیریت اقتصادی کشور با ادبیات و شعارهای مختلف تاکید دارند و مسئله اصلی کشور را اقتصاد ذکر می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران تاکید کرد: اگر اقتصاد کشوری قدرتمند بود راه برای تحول هموار می‌شود. حضرت علی علیه السلام در نامه‌ای که به مالک اشتر نوشتند اولین مسئولیت وی را اداره اقتصاد مصر اعلام کردند و تاکید می‌کنند که اقتصاد سالم زمینه جمع‌آوری مالیات را فراهم می‌کند.

وی تصریح کرد: انصافاً جمهوری اسلامی در چهار دهه اخیر با همه ضعف‌ها و کاستی‌ها در زمینه اقتصادی قدم‌های بلند و استثنایی برداشته است. ما یک دهه در جنگ بودیم و چهار دهه ده در تحریم بودیم و در به دست آوردن منابع همیشه با مشکل مواجه بوده ایم.

حجت الاسلام ابوترابی فرد اظهار داشت: زیر ساخت‌های اقتصادی کشور به گونه‌ای است که بسیاری از کشورهای توسعه یافته از این امکانات برخوردار نیستند.

امام جمعه موقت تهران گفت: زیرساخت‌های اقتصادی یک بحث است شاخص‌های کلان اقتصادی جامعه بحث دیگری است. زیرساخت‌ها برای اصلاح شاخص هاست که در این حوزه با مشکل مواجه هستیم.

وی تأکید کرد: اقتصاد و مدیریت دانش محور شعار قرآن است، نظام دانایی نظام مبتنی بر آموزه‌های وحیانی است روح علم روح دین و معرفت است یکی از مهمترین شاخص‌ها برای انتخاب مدیران در هر سطحی دانش و علم و تجربه لازم در تراز بالاست.

ایران با داشتن این ملت و رهبری دانا و شجاع یک استثنا است

حجت الاسلام ابوترابی‌فرد اظهار داشت: گاهی در مجلس می‌دیدیم وزیری انتخاب شده است اما با ایشان صحبت نشده است که شما در چه شرایطی و با چه سیاستی در این جایگاه قرار گرفته اید؛ رئیس دولت و نظام از تو چه انتظاری دارند و برای این انتظارات نقشه راه واقعی او چیست؟

وی گفت: گاهی می‌دیدیم درست در نقطه‌ای که در آمدهای کشور به دلیل تحریم در اوج کاهش و خطر است این آقا از روز اول پیشنهادات پر هزینه‌ای را مطرح می‌کند و نمی‌داند در چه شرایطی این کرسی را به دست گرفته است. یکی از مشکلات امروز ناشی از این است که نباید این هزینه‌ها در این شرایط خلق می‌شد و خلق شد.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: حضرت یوسف با تاکید بر علم و اطلاعات نقشه راه مصر را تعیین کرد. امروز هم این نقشه راه، راه نجات همه ملت‌ها و راه رسیدن به قدرت است ایران اگر در این راه قدم بردارد به سرعت پیشرفت می‌کند.

امام جمعه موقت تهران گفت: مقام آمریکایی بنیاد واشنگتن تاکید می‌کند که اگر مسئولین ایران با شجاعت راه درست را انتخاب کنند ایران به سرعت بر مشکلات خود در عرصه‌های اقتصادی فائق می‌آید. ایران با داشتن این ملت و رهبری دانا و شجاع یک استثنا است.

وی تصریح کرد: انقلاب اسلامی با داشتن ملت‌های منطقه و دولتهای شجاع منطقه که جبهه مقاومت است، یک استثنا است. یک قدرت رو به رشد است که راه را برای افزایش اقتدار ملت اسلام و کاهش ضریب نفوذ آمریکا در منطقه هموار کرده است.

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: حضرت موسی به پادشاه مصر اعلام کرد که من دو برنامه در دو دوره ۷ ساله دارم که این برنامه‌ها بر اساس اطلاعات درست از موقعیت کشور مصر در سالهای پیش رو تنظیم شده است.

وی در ادامه داستان حضرت یوسف در مدیریت اقتصاد مصر را تشریح کرد و گفت: وزارت جهاد و کشاورزی قدم‌های خوبی را در زمینه کشاورزی برداشته است و وزیر کشاورزی وزیری فعال در این زمینه است، باید نقشه دقیق کشاورزی برای جامعه کشاورزی کشور تعریف شود که چه محصولی در کدام نقطه کشور کاشته شود. باید نقشه دقیق کشاورزی برای کشاورزان ترسیم شود.

رهبر انقلاب بر تولید بی‌درنگ، تولید دانش بنیان و تولید مبتنی بر دارایی تاکید دارند

امام جمعه موقت تهران افزود: باید به اطراف دانشگاه تهران توجه ویژه شود، پردیس دانشگاه نماد آموزش عالی کشور است.

وی تصریح کرد: رهبر انقلاب بر تولید بی‌درنگ، تولید دانش بنیان و تولید مبتنی بر دارایی تاکید دارند. سرمایه باید به نقطه‌ای هدایت شود که بالاترین سود را دارد، مدیران اقتصادی کشور با توجه به محدودیت منابع باید کمک کنند منابع کمیاب و نایاب به حوزه‌های هدایت شود که نیاز و امنیت کشور را تأمین می‌کند.

حجت الاسلام ابوترابی فرد اظهار داشت: حضرت یوسف تاکید کردند که باید بدون خستگی تولید کرد ما با این فرهنگ فاصله داریم. تولید فرهنگ کشور ما نیست. باید تولید ما مبتنی بر علوم دانش بنیان باشد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۸۰۰ میلیارد متر مکعب گاز در داخل کشور تولید و مصرف می‌شود این میزان تولید حجم بزرگ ثروت است که به مصرف می‌رسد. با نصف این میزان به بهترین وجه زندگی اقتصادی و خانوادگی ما اداره می‌شود.

امام جمعه موقت تهران تأکید کرد: تربیت فرد از طریق ریاضت فردی به دست می‌آید و حضرت یوسف در چاه رفت و به این مقام رسید و جوانان ما در جبهه‌های جنگ بزرگ شدند، جامعه هم با سختی کار و تلاش به کمال می‌رسد.

دولت و مجلس باید میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را کاهش دهند

حجت الاسلام ابوترابی فرد گفت: در ماجرای حضرت یوسف هفت سال تولید پی در پی تولید حداکثری و مصرف حداقل داشتند. بعد از آنکه فرهنگ کار و تلاش در مصر نهادینه شد ثمره ۱۴ سال کار منطقی پیشرفت اقتصاد مصر بود. راه پیشرفت این است.

وی تأکید کرد: کشورهای منطقه در فقر غوطه ور هستند. ایران مقتدر است چون با قدرت در مسیر صحیح قدم برداشته و قدرت درونی آن استحکام یافته و انشاالله به یک قدرت بزرگ در آسیا تبدیل خواهد شد.

ابوترابی اظهار داشت: اصلاح سیاست پولی شامل نرخ سود بانکی، اصلاح سیاست بانکی و اصلاح نظام بودجه ریزی از اقدامات مهم است که باید انجام شود. اصلاح نظام ارزی و اصلاح سیاست‌های اشتغالزایی از اصولی است که ثمره اش فراهم آوردن زمینه تولید است مدیریت تورم و کاهش نرخ تورم با اصلاح این سیاست‌ها امکان پذیر است.

وی اظهار داشت: اصلاح سیاست در مدیریت درآمدهای نفتی از اصلاحات ساختاری است که باید انجام شود. تحریم این فرصت را برای ما فراهم کرده است که سیاست ایران در استفاده از درآمدهای نفتی اصلاح شود. دولت و مجلس باید برای مدیریت درآمدهای نفتی تصمیم بگیرند. دولت و مجلس باید میزان وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی را کاهش دهند. با توجه به تحریم‌ها این کار امکان پذیر است.

امام جمعه موقت تهران گفت: باید در آینده در صورتی که درآمدهای نفتی افزایش یافت تمام درآمدها به صندوق ذخیره ارزی واریز شود. این اقدام کشور را متحول می‌کند.

وی اظهار داشت: اصلاح نظام بانکی، مالیاتی، مدیریتی، قضائی و تنقیح قوانین از اقدامات مهمی است که باید انجام شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید