تخریب وجهه علمای شیعی؛ حربه آل‌خلیفه برای انحراف انقلاب بحرین

0
51

دیار باد منجیل به نقل از مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: در حالی حدود هشت سال از آغاز انقلاب مردمی در بحرین سپری می‌شود، اما آل‌خلیفه همچنان از خاموش ساختن شعله‌های این انقلاب عاجز است. مقامات آل خلیفه با وجود متوسل شدن به حربه‌ها و حیله‌های متعدد و البته ضد حقوق بشری هنوز موفق به خاموش ساختن صدای معترضان بحرینی نشده‌اند.

از همین روی، رژیم آل خلیفه همچون سال‌های گذشته استراتژی جدیدی را برای انحراف انقلاب بحرین از مسیر اصلی‌اش در دستور کار قرار داده است تا به زعم خود شاید از این رهگذر بتواند به نهضت اسلامی و انقلابی در این کشور پایان دهد. این رژیم حمله به علما و روحانیون برجسته شیعی و تخریب وجهه آنها را در دستور کار خود قرار داده است تا بدین ترتیب اعتماد عمومی را نسبت به نقش علما و روحانیون در انقلاب بحرین، خدشه دار سازد.

درهمین ارتباط، اخیراً وزارت کشور بحرین اتهاماتی را علیه آیت الله «عبدالله الغریفی» یکی از روحانیون برجسته شیعه در این کشور در خصوص به اصطلاح «اقدامات تروریستی» مطرح کرد. وزارت کشور بحرین مدعی شد که آیت الله الغریفی در سخنرانی‌های خود اقدامات تروریستی را محکوم نمی‌کند بلکه آنها را تأیید می‌کند! این در حالیست که مقامات بحرینی هرگونه اقدام و اعتراض علیه سیاستهای نظام حاکم این کشور و رژیم آل خلیفه را جزو اقدامات تروریستی تعریف می‌کنند. مقامات بحرینی معتقدند که هرکسی که دست به اعتراض علیه سیاستهای منامه می‌زند تروریست است.

این ادعاهای واهی آل خلیفه علیه یکی از علما برجسته شیعی در بحرین درحالی مطرح می‌شود که هم اکنون نیز شمار زیادی از روحانیون برجسته بحرینی در زندان‌های این رژیم به سَر می‌برند. آل خلیفه معتقد است تا زمانی که علما و روحانیون در بحرین به ایفای نقش خود ادامه می‌دهند، نمی‌توان انتظار توقف انقلاب و نهضت اسلامی در این کشور را داشت.

واقعیت آن است که مقامات آل خلیفه به این نتیجه رسیده‌اند که تا به امروز هیچ انتفاضه مردمی بدون وجود رهبری هدایت‌کننده به سرمنزل مقصود نرسیده است. این رژیم نیک می‌داند که مردم بحرین بدون داشتن افرادی که مسیر را به آنها نشان دهند، قادر به حفظ انسجام خود برای تداوم اعتراضات علیه آل خلیفه نیستند. از همین روی، آل خلیفه در اقدامی خصمانه، به جای بازداشت ده‌ها و صدها معترض، به بازداشت شماری از علما و همچنین تخریب وجهه آنها در نزد افکار عمومی، متوسل شده است.

سلسله اقدامات خصمانه رژیم آل خلیفه علیه علمای برجسته بحرینی و احضار شمار زیادی از آنها در حالی اتفاق می‌افتد که این افراد تاکنون مرتکب هیچ اقدامی علیه امنیت ملی بحرین نشده‌اند. رژیم آل خلیفه بر خلاف ادعاهای دروغین خود، تا به امروز حتی یک فایل ویدیوئی از این افراد که در آن مردم را به افراطی‌گری و خشونت دعوت کرده باشند، منتشر نکرده است، چراکه اساساً چنین فایلی وجود خارجی ندارد.

با این حال، اکثر اتهاماتی که توسط آل خلیفه متوجه علمای بحرینی شده است در «تحریک مردم به انجام اقدامات خشونت آمیز» خلاصه می‌شود؛ اتهاماتی که هیچگاه به اثبات نرسیدند و تنها با اهداف و اغراض سیاسی و برای سرکوب انتفاضه ۸ ساله مردمی مطرح شده و می‌شوند. در واقع، خلاصه آنچه که امروز در بحرین می‌گذرد این است که یک اقلیت حاکم به دنبال تحمیل دیدگاه‌های خلاف خود به اکثریت است؛ حال با تطمیع باشد یا تهدید.

آنچه که امروز توسط علما و روحانیون برجسته شیعی در بحرین مطرح می‌شود، تنها و تنها مطالبات مشروع و به حق مردمی است؛ مطالبات و خواسته‌هایی که رژیم آل خلیفه خواستار محقق شدن آنها نیست و به همین دلیل، مردم بحرین قصد ندارند دست از جوش و خروش و انقلاب ۸ ساله خود بردارند. بنابراین، امروز اگر شاهد خشم و غضب آل خلیفه از علما بحرین هستیم، علت آن تبدیل شدن علما به حنجره معترضان و انقلابیون است و نه حمایت از تروریسمی که آل خلیفه خود نماینده آن در منطقه است.

درهمین حال، باید گفت که سکوت سنگین جامعه جهانی و سازمان ملل متحد در قبال تحولات اخیر بحرین بیش از هر صدای دیگری به گوش می‌رسد. جامعه جهانی که همواره مواضع خود را بر پایه و اساس اهداف و اغراض سیاسی جناحی اتخاذ کرده است. درست به همین دلیل است که امرو هیچ صدایی از سوی این سازمان برای محکومیت اقدامات آل خلیفه علیه علما برجسته بحرینی شنیده نمی‌شود.

سازمان‌ها و نهادهای بین المللی در بحرین نیز تاکنون امتحان خود را با سرشکستگی پس داده‌اند و به نظر نمی‌رسد در آینده نیز شاهد تغییری در این زمینه باشیم. مواضع سازمان ملل متحد به عنوان بزرگترین و مهم‌ترین نهاد حامی حقوق بشر در جهان نیز، در قبال تحولات بحرین تنها لکه ننگ دیگری بر پیشانی این سازمان به همراه داشته است.

ناگفته پیداست که تمامی اقدامات آل خلیفه علیه علما و روحانیون که طی سال‌های گذشته تاکنون صورت گرفته، با تمامی قوانین حقوق بشری در تعارض است. آل خلیفه با ارتکاب بدترین جنایت‌ها علیه شیعیان بحرین و همچنین انجام بدترین اقدامات علیه علما و روحانیون ثابت کرده است که پایبندی به قوانین حقوق بشری هیچ جایی در قاموس این رژیم ندارد. حقوق بشر برای آل خلیفه تاجایی محترم شمرده می‌شود که منافع و مصالح این رژیم را تأمین کند.

واقعیت آن است که آل خلیفه خود در صدر لیست کشورهای ناقض حقوق بشر قرار دارد. درهمین ارتباط، باید گفت که سالهاست که کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل قصد سفر به بحرین جهت بازرسی از آخرین وضعیت حقوق بشری در این کشور را دارد اما رژیم آل خلیفه مجوز این سفر را صادر نمی‌کند.

رژیم آل خلیفه با وجود نقض گسترده حقوق بشر در بحرین و صحه گذاشتن سازمان‌های حقوق بشری بین المللی بر این مسأله، همچنان از پاسخگویی به مراجع بین المللی در این زمینه طفره می‌رود. این در حالی است که سازمان‌های بین المللی از جمله سازمان عفو بین الملل بارها و در مناسبت‌های گوناگون بر نقض گسترده حقوق بشر در بحرین و توسط آل خلیفه صحه گذاشته‌اند.

با تمام اینها شاهد آن هستیم که حمایت‌های بین المللی از سردمداران آل خلیفه همچنان ادامه دارد و این رژیم در سایه این حمایتهاست که به اقدامات ضد حقوق بشری خود پایان نمی‌دهد. فروش تسلیحات گسترده از سوی ایالات متحده آمریکا به آل خلیفه تنها گوشه‌ای از حمایت‌های جهانی از این رژیم است.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که آل خلیفه به منظور انحراف انقلاب و نهضت اسلامی مردم بحرین از ریل اصلی خود، تخریب وجهه علما و روحانیون را در دستور کار خود قرار داده است تا به زعم خود از این رهگذر از میزان اعتماد و اطمینان عمومی به آنها بکاهد؛ حربه‌ای که البته محکوم به شکست است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید