۶ نکته از دیدار پرسپولیس و ماشین‌سازی؛ تعلیق در قهرمانی

0
49

خبرورزشی/محمدرضا شکوهی: پس از تساوی پرسولیس و ماشین سازی لمس جام قهرمانی توسط سیدجلال حسینی و هم‌قطارانش احتمالاً به چند روز دیگر موکول شد. اما چرا؟!
۱- از شروع خوب ماشین‌سازان تا رسیدن به گل
با سوت شروع اولین حمله را ماشین‌سازان ترتیب دادند و با پرتاب یک اوت بلند و اشتباه سیدجلال در دفع توپ، نزدیک بود یک گل به خودی کار پرسپولیس را سخت کند، اما ۱۵ دقیقه بعد باز هم سیدجلال اشتباه کرد و این بار مهاجم خارجی مهمان با یک چیپ دروازه سرخ‌ها را گشود.
۲- پرسپولیس سراپا حمله
دقایقی قبل از ثبت گل ماشین‌سازان و سپس بعد از این اتفاق و تا پایان بازی، پرسپولیس به معنای واقعی سراپا حمله بود و برای رسیدن به گل بی‌تابی می‌کرد تا این که بالاخره در دقیقه ۸۰ با اعلام یک ضربه پنالتی به سود سرخپوشان، علیپور گلزنی کرد تا برای قهرمانی این فصل تیمش را تنها نیازمند به یک امتیاز در هفته پایانی لیگ بکند.
۳- سیستم و استراتژی ماشین‌سازی
رضا مهاجری با اتخاذ سیستم پایه ۱-۴-۱-۴ برای تیمش و قابلیتی که این سیستم در فاز تدافعی و تهاجمی دارد، تیمش را به میدان فرستاد و البته استراتژی او هم ابتدا کم کردن فاصله خطوط تیمش به منظور فشرده کردن فضای بازی و سپس عقب نشستن کل تیمش و استقرار در یک‌سوم دفاعی بود و البته گلی هم که آن‌ها زدند، حسابی به اصرار آن‌ها بر اجرای این تاکتیک کمک کرد. تا قبل از به گل رسیدن پرسپولیس هم این برنامه حسابی جواب داده بود ضمن آن که در زمان مالکیت توپ هم این تیم با آرامش خاصی با دادن پاس‌های کوتاه و سالم به یکدیگر به خوبی زمان بازی را به سود خود می‌کرد.
۴- پا به توپ‌های عالی و ویرانگر ترابی
مهدی ترابی در این بازی به معنای واقعی همه کار کرد و با استفاده از قابلیت فنی بالای خود و در رأس آن حرکات پا به توپش بار‌ها از صفوف فشرده بازیکنان ماشین‌سازی عبور کرد و برای تیمش موقعیت‌سازی می‌کرد ضمن اینکه او چند بار با زدن چند شوت خطرناک تا آستانه گلزنی هم پیش رفت تا مؤثرترین بازیکن پرسپولیس در این بازی باشد.
۵- تعویض مؤثر سیامک با سروش
برای این که بودیمیر در خط حمله کنار علیپور بازی کند، برانکو ترجیح داده بود از سیامک نعمتی در خط هافبکش بازی بگیرد و البته علی‌رغم تلاشی که نعمتی در این دیدار از خود نشان داد، به وضوح در میانه میدان نبود یک بازیکن خلاق به چشم آمد و این خیلی عجیب بود که در نبود رسن، چرا برانکو از سروش استفاده نکرده بود، ولی به هر حال برانکو این اشتباه خود را در دقیقه ۷۰ اصلاح کرد و با آوردن سروش به جای سیامک نعمتی، بازی‌سازی تیمش را تقویت کرد.
۶- وقتی بودیمیر دیده نمی‌شود
در دقیقه ۶ بازی و در یک رفت و برگشت توپ جلوی پای بودیمیر تقریباً در شش‌قدم افتاد، ولی این بازیکن ضربه خود را به آسمان کوبید تا فرصت گلزنی عالی پرسپولیس از دست برود و این اتفاق زمینه‌ساز نکته دیگری شد که طی آن بودیمیر دیده نشد چرا که در دقیقه ۶۳ حرکت پابه‌توپ و عالی ترابی سبب شد بودیمیر در فضایی قرار بگیرد که در داخل هجده‌قدم هیچ‌کس او را مهار نکرده بود، ولی در عین تعجب به دلیل اینکه بودیمیر فرصت‌سوزی زیادی می‌کند، ترابی به او پاس نداد تا یک فرصت عالی گلزنی از دست برود، نکته‌ای که برانکو باید هرچه سریع‌تر به آن ورود کند تا دود آن به چشم هواداران پرسپولیس نرود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید