صاعقه چگونه باعث مرگ انسان می‌شود؟/ توصیه‌های ایمنی

0
71

به گزارش خبرآنلاین، حدود ۱۲ درصد از کسانی که مورد اصابت صاعقه قرار می‌گیرند جانشان را از دست می‌دهند و بیشتر این افراد هنگام طوفان در نواحی باز و محیط‌های مسطح حضور داشتند.

بر اساس مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته، علت عمده مرگ و میر بر اثر صاعقه اختلالی است که در سیستم عصبی به وجود می‌آید. از سوی دیگر، این اختلال عصبی، سیستم گردش خون را نیز مختل کرده و موجب مرگ شخص می‌شود.

طبق تحقیقات، اختلالی که در سیستم عصبی مرکز رخ می‌دهد می‌تواند تنفس و گردش خون را متوقف کرده و فرد دچار نوعی حمله قلبی یا پارگی شش می‌شود. علاوه بر این، برخورد صاعقه ممکن است موجب سوختگی نیز بشود. البته این امکان وجود دارد که قلب مجدد به فعالیت خود ادامه دهد و به همین دلیل است که عده زیادی بعد از اصابت صاعقه، زنده می‌مانند.

توصیه‌های ایمنی در هنگام رعد و برق

  • زیر درخت پناه نگیرید. یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها برای پناه گرفتن، زیر درخت یا کنار اجسام بلند است.
  • اگر بیرون از خانه هستید، از وسایل برقی و فلزی دوری کنید.
  • از مکان‌هایی مانند حوض یا جایی که آب جمع شده فاصله بگیرید و اگر درحال شنا هستید هرچه سریع‌تر از آب خارج شوید. آب و حتی رطوبت جریان برق صاعقه را انتقال می‌دهد.
  • اگر صاعقه شدید بود و در فضای باز بودید، دست‌ها را روی زانو گذاشته و سر را بین دو زانو قرار دهید. سعی کنید تا حد امکان کمترین تماس را با زمین داشته باشید. هرگز روی زمین دراز نکشید.
  • اگر شدت رعد و برق بسیار زیاد است، وسایل برقی را از برق کشیده و سیم آنتن را خارج کنید. از پنجره و درهای فلزی فاصله بگیرید.
  • اگر لباس‌هایتان خیس شده، هرچه سریع‌تر خود را به خانه رسانده و آن‌ها را از تن درآورید.
  • درصورتی که جایی پناه گرفتید اما حس کردید موهایتان سیخ شده یا بوی نامطبوعی استشمام می‌کنید، هرچه سریع‌تر محل را ترک کنید.

درصورتی که شاهد اصابت صاعقه به کسی بودید، فورا با ۱۱۵ تماس بگیرید.

۴۷۲۳۴

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید