جنگ رسانه‌ای «حفتر» در لیبی؛ تلاشی برای جبران شکست‌های میدانی

0
66

دیار باد منجیل به نقل از مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: به نظر می‌رسد که «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش لیبی که چندی پیش به منظور اشغال طرابلس به این شهر حمله حمله کرده، در حال حاضر به جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی علیه دولت وفاق ملی در لیبی متوسل شده است تا شاید بتواند دستاوردی محقق سازد.

در واقع، این اقدام خلیفه حفتر و نیروهای تحت امر آن در زمینه جنگ رسانه و تبلیغاتی علیه دولت وفاق ملی یمن به دلیل متحمل شدن شکست‌های سخت میدانی در نبرد با نیروهای دولت وفاق ملی، صورت می‌پذیرد؛ بدین صورت که نیروهای حفتر در تلاش هستند تا شکست‌های میدانی پی در پی خود در نبرد با نیروهای وابسته به دولت وفاق ملی را در جنگ رسانه‌ای جبران کرده و بر این شکست‌ها سرپوش بگذارند.

نمونه‌ای از این جنگ روانی، رسانه و تبلیغاتی خبری است که اخیراً رسانه‌های وابسته به خلیفه حفتر آن را منتشر کردند. این رسانه‌ها اعلام کردند که نیروهای وابسته به خلیفه حفتر طی عملیاتی گسترده موفق شدند یک فروند جنگنده متعلق به دولت وفاق ملی را در آسمان طرابلس هدف قرار داده و آن را ساقط سازند.

با این حال، دیری نپایید که این خبر کذب و جعلی توسط دولت وفاق ملی تکذیب شد. درهمین ارتباط، «محمد قنونو» سخنگوی نیروهای مسلح وابسته به دولت وفاق ملی لیبی اخبار منتشر شده در خصوص ساقط شدن یکی از جنگنده‌های خود توسط نیروهای خلیفه حفتر را تکذیب کرد. وی در این خصوص گفت: هیچیک از جنگنده‌های ما ساقط نشده اند. واقعیت آن است که نیروهای حفتر قصد دارند شکست‌های میدانی خود را با دستاوردهای تبلیغاتی و رسانه‌ای جبران کنند.

این جنگ رسانه‌ای و تبلیغاتی نیروهای حفتر علیه دولت وفاق ملی لیبی در حالی است که آنها زمینه ظهور و بروز مجدد تروریست‌های داعش در این کشور را فراهم کرده اند. درهمین راستا، دولت وفاق ملی با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: نیروهای تحت امر «خلیفه حفتر» موجب گسترش داعش در لیبی شدند و زمینه فعالیت دوباره این گروه تروریستی در این کشور را فراهم کردند.

بر اساس این گزارش، در بیانیه مذکور همچنین آمده است: نیروهای حفتر به دنبال حمله به یک پایگاه نظامی در شهرسبها (جنوب لیبی) هستند که گروه تروریستی داعش آن را تأسیس کرده است. این دولت تأکید کرده است: واضح است که مسئولیت بازگشت تروریست‌های تکفیری داعش به لیبی برعهده حفتر و نیروهای تحت امر آن است.

درهمین حال، جنگ رسانه‌ای نیروهای حفتر در حالی است که آنها از سوی امارات متحده عربی و عربستان سعودی به شدت حمایت می‌شوند. درهمین راستا، گزارش‌های رسانه‌ای حاکی از آغاز تحقیقات سازمان ملل در خصوص نقش امارات در درگیری‌های نظامی لیبی است.

خبرگزاری فرانس پرس پیشتر بر اساس یک گزارش محرمانه اعلام کرده بود که موشک‌های استفاده شده در حملات هوایی طرابلس از نوع «بلو ارو» بوده و این نوع از موشک‌ها تنها در اختیار چین، قزاقستان و امارات است. کارشناسان سازمان ملل در خصوص احتمال استفاده از این سلاح‌ها توسط ارتش ملی لیبی به فرماندهی «خلیفه حفتر» تحقیق می‌کنند.

در این میان آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که خلیفه حفتر قصد دارد بر کشورهای مغرب عربی سیطره یابد و در این مسیر از هیچ تلاشی حتی جنگ رسانه‌ای، روانی و تبلیغاتی فروگذار نمی‌کند. در همین راستا، «فتحی باشاغا» وزیر کشور دولت وفاق ملی لیبی تاکید کرد که «خلیفه حفتر» فرمانده ارتش ملی لیبی به دنبال تسلط بر کشورهای مغرب عربی (مجموعه پنج کشور واقع در شمال و شمال غربی آفریقا) است». وی در جریان دیدار با «هشام الفوراتی» همتای تونسی خود تاکید کرد: تمام منطقه شمال آفریقا و منطقه مغرب عربی در معرض تهدید این طرح حفتر قرار دارد.

باشاغا تاکید کرد: این طرح داخلی نبوده بلکه یک طرح بسیار گسترده است. امنیت منطقه مغرب عربی در خطر است. از همین روی، به نظر می‌رسد که رؤیاپردازی های خلیفه حفتر موجب شده تا وی با هرگونه برقراری آتش بس در طرابلس حتی در طول ماه مبارک رمضان نیز مخالفت کند. چندی پیش بود که وی صراحتاً اعلام کرد که حملات نیروهای تحت امرش به طرابلس نه تنها کاهش نمی‌یابد بلکه تشدید نیز می‌شود.

افزون بر آنچه که گفته شد، سکوت مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد در قبال حملات تجاوزکارانه نیروهای حفتر به طرابلس نیز در نوع خود قابل تأمل به نظر می‌رسد. در همین حال، مواضع دوگانه کشورهای غربی ازجمله فرانسه نیز جانبداری آنها از خلیفه حفتر و نیروهای تحت امرش را نشان می‌دهد. این بدان معناست که حفتر در جنگ رسانه‌ای علیه دولت وفاق ملی لیبی تنها نیست و از حمایت کشورهای غربی و رسانه‌های وابسته به آنها را نیز برخوردار است.

در همین ارتباط، «غسان سلامه» اخیراً نماینده سازمان ملل در امور لیبی از وجود دودستگی شدید در داخل شورای امنیت درباره لیبی خبر داد و اعلام کرد که این دودستگی عامل عدم تصویب قطعنامه پیشنهادی انگلیس درباره آتش بس در لیبی است.

وی درباره موضع فرانسه نیز به موضع دوگانه پاریس اشاره کرد و گفت: جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه به من اعلام کرد که وی حامی آتش بس در لیبی است. پاریس در عین حال که دولت فائز السراج را به رسمیت می‌شناسد اما در عین حال خلیفه حفتر فرمانده ارتش را هم حمایت می‌کند. در عین حال، دولت وفاق ملی لیبی نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: سکوت و کوتاهی شورای امنیت سازمان ملل در قبال حملات هوایی نظامیان وابسته به ژنرال خلیفه حفتر موجب شده است تا او حملات خود به طرابلس را ادامه دهد.

در این بیانیه همچنین آمده است: ژنرال خلیفه حفتر با استفاده از جنگنده‌های کشورهای خارجی غیرنظامیان را بمباران می‌کند و مأموریت سازمان ملل در لیبی و شورای امنیت با سکوت خود، مسئول اقدامات حفتر هستند. بیانیه مذکور در ادامه می‌افزاید: حملات روز گذشته حفتر مصداق جنایت جنگی است که از آغاز حملات به طرابلس به آن دست زده است.

در هر صورت، آنچه که واضح به نظر می‌رسد این است که جنگ روانی، رسانه‌ای و تبلیغاتی نیروهای حفتر با حمایت کشورهای غربی علیه دولت وفاق ملی در نتیجه شکست‌های میدانی و متعدد آنها صورت می‌پذیرد. علت این مسأله هم آن است که نیروهای حفتر گمان می‌کردند که خیلی زود بر طرابلس مسلط شوند؛ اتفاقی که با وجود گذشت یک ماه هنوز انتظار آن را می کشند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید