۲۹ اردیبهشت ۱۳۴۱ سالروز تاسیس سد منجیل

0
113

افتتاح سد منجیل در حضور محمد رضا شاه و فرح پهلوی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۱ در شهر منجیل
سد سفیدرود یا سد منجیل در محل تلاقی دو رود قزل اوزن و شاهرود و بر روی رودخانه سفیدرود در مجاورت شهر منجیل بنا گردیده است
این سد توسط مهندسان فرانسوی ساخته شد
برای ساخت دیواره این سد بالغ بر ۷۰۰ هزار متر مکعب سیمان مصرف شده است و دلیل احداث کارخانه سیمان لوشان هم ساخت سد سفیدرود منجیل بوده است.

سدی بزرگ در استان گیلان

سد سفیدرود

نزدیک‌ترین شهر: منجیل نوع سد: وزنی پایه دار ارتفاع از پی: ۱۰۶ متر طول تاج: ۴۲۵ متر
عرض در پی: ۱۰۶ متر
عرض تاج: ۸ متر
نوع سرریز: ۲ سرریز نیلوفری
۲ سرریز جانبی
۵ تخلیه‌کنندهٔ تحتانی
ظرفیت تخلیه سرریزها: ۵۰۰۰ متر مکعب بر ثانیه
تاریخ آغاز ساخت: ۲۲ بهمن ۱۳۳۱
تاریخ پایان: اردیبهشت ۱۳۴۱ اطلاعات مخزن حجم مخزن: ۱۷۵۶ میلیون متر مکعب
طول دریاچه: ۱۳ کیلومتر در شاخه شاهرود
۲۵ کیلومتر در شاخه قزل اوزن
مساحت حوزه آبریز: ۵۶۲۰۰ کیلومتر مربع

سد سفیدرود یا سد منجیل، سدی است که در ابتدای رودخانه بزرگ سفیدرود در رود قزل‌اوزن در نزدیکی منجیل ساخته شده‌است و برای تنظیم آب این دو رود برای کشاورزی در جلگه گیلان و نیز تولید برق به کار می‌رود.

کار ساخت این سد از ۱۳۳۵ شروع شد و در سال ۱۳۴۰ به پایان رسید؛ و اولین سد ایران است بهره‌برداری از سد در ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۴۱ آغاز شد. ارتفاع سد از کف رودخانه ۹۲ متر و طول تاج آن ۴۲۵ متر است. سد سفیدرود پنج واحد تولید برق دارد که در مجموع بیش از ۸۷ مگاوات برق تولید می‌کند.

قرارداد مطالعات سد در تاریخ ۲۲/۱۱/۱۳۳۱ بین بنگاه مستقل آبیاری و مهندسین مشاور اتکو-افر “Etco-Ofer” منعقد گردید.طرح مقدماتی در تاریخ ۲۲/۴/۱۳۳۲ از سوی مشاور تسلیم کارفرما گردید.طرح قطعی در تاریخ ۱/۱۲/۱۳۳۲ ارائه گردید.پیمانکار طرح، “شرکت فرانسوی ساسرِ “Saser بنابر موافقت نامه ۲۹/۹/۱۳۳۳ کارهای مقدماتی طرح را آغاز ولی قرارداد قطعی در خصوص اجرای ساختمان سد و تأسیسات جانبی آن در تاریخ ۹/۱۲/۱۳۳۴ منعقد گردید.ساختمان بدنه سد سفید رود در تاریخ ۲۵/۱۱/۱۳۴۰ به پایان رسید و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۴۱ رسماً افتتاح و بهره‌برداری از آن آغاز گردید.

 

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید