محمد میرزایی فتحکوهی: کلید توسعه و پیشرفت شهرستان رودبار در توجه به گردشگری است

0
35

‍ ‍ ‍ ❇️توجه به گردشگری؛ کلید توسعه و پیشرفت شهرستان رودبار
📝 محمد میرزایی فتحکوهی

🔹جاذبه های طبیعی در نقاط مختلف شهرستان رودبار با آمیختن به فرهنگ، آداب و سنن مختص مردمان این دیار همچون غذاهای محلی، نواهای محلی، صنایع دستی و … که نشان از ذوق، سلیقه و فرهنگ غنی این سرزمین دارد؛ می توانند به عنوان یک نیروی محرکه در راستای توسعه و رشد صنعت گردشگری شهرستان رودبار نقش موثری را ایفا نمایند.
🔸به دليل زير ساخت هاي فناوري، فرهنگي، سياسي، اجتماعي و اقتصادي ايجاد شده در قرن بيست و يکم، پديده گردشگري يک واقعيت اجتناب ناپذير در رفتار و عمل انسان براي ارضاي روح کنجکاوي او خواهد بود. سفر جزو ملزومات زندگي قرن بيست و يکم و شکل دهنده جرياني است که مرزهاي ملي و بين المللي را درنورديده و رويکردي فراتر از دولت و ملت دارد.
🔹گردشگري به عنوان يکي از منابع درآمد و ايجاد اشتغال در سطح محلي مي تواند رهيافتي براي توسعه اقتصادي باشد. بخصوص در زماني که سود فعاليت هاي ديگر بخش هاي اقتصادي در حال کاهش باشد، جايگزين مناسبي براي آنها و راهبردي براي توسعه است.
🔸امروزه صنعت گردشگري به اندازه اي در توسعه اقتصادي – اجتماعي اهميت دارد که اقتصاددانان آن را «صادرات نامرئي» نام نهاده اند. صنعت توريسم از صنايعي است که در سال هاي اخير به سرعت گسترش يافته و در رديف يکي از بزرگ ترين منابع درآمدی جهان درآمده است. چرخه عظيم مالي که به طور غيرمستقيم طول محور صنعت گردشگري مي چرخد، بسیار تاثير گذار است. با این حال گردشگری در مناطقی چون شهرستان رودبار که ابعاد وسیعی از قابلیت های مختلف زیستی و طبیعی را در خود دارد تحت تاثیر موارد بسیاری است که توجه به آنها می تواند سبب ظهور و بروز قدرت اقتصاد گردشگری در این منطقه باشد.
🔹استان گیلان به تنهایی به جهت دارا بودن بیش از دو هزار و ۶۰۰ روستا، دریای خزر، امکانات رفاهی مصنوعی و در عین حال حفظ شکل سنتی خود و جلوگیری از دست بردن انسان در بسیاری از نقاط و … توانسته جایگاه خوبی را در ذهن گردشگران ایرانی و خارجی به عنوان یک مقصد گردشگری کامل ایجاد کند. اما شهرستان رودبار علیرغم داشتن پتانسیل های فراوان در این مسیر سرعت بسیار کندی را در مسیر پیشرفت دارد.
🔸توجه به ظرفیت های گردشگری ورزشی همچون، پاراگلایدر، کوهنوردی، اسلالوم و یا قایقرانی، مسابقات دوچرخه سواری، موتورسواری و یا آفرود با توجه به ظرفیت های آبی، کوهستانی و جنگلی، توجه به ظرفیت هایی همچون آبگیر، دریاچه، آبشار و … و مدیریت استفاده از این منابع طبیعی، توجه به گردشگری حیات وحش در مناطق حفاظت شده ای همچون سلانسر، بخش خورگام و عمارلو بدون آسیب رساندن به حیات وحش این منطقه، توجه به تأثیر گردشگری بر پایداری و کیفیت زندگی جامعه مقصد گردشگری، انتخاب کمپینگ و تجربه گردشگری کمپینگ با توجه به بررسی ویژگی های اردوگاه ، گردشگری معنوی همچون زیارتگاه ها به عنوان پایه ای برای توسعه پایدار گردشگری، توجه به گردشگری جنگل به عنوان یک گردشگری در حال ظهور می تواند جایگاه خود را در این عرصه پیدا کرده و پیشرفت مورد نظر مردمش را حاصل کند.
🔹همه این جاذبه های طبیعی با آمیختن به فرهنگ، آداب و سنن مختص به مردمان دیار صلح و دوستی همچون غذاهای محلی، نواهای محلی، صنایع دستی و … که نشان از ذوق، سلیقه و فرهنگ غنی مردمان این سرزمین دارد ؛ می توانند به عنوان یک نیروی محرکه در راستای توسعه و رشد صنعت گردشگری شهرستان رودبار نقش موثری را ایفا نمایند. رسیدن به موفقیت در این زمینه نیازمند مشارکت مردمی است. زیرا هر روستا با توجه به قابلیت ها و امکانات خود معرفی و از طرق مختلف در محور رشد و توسعه همگانی قرار می گیرد و با توسعه در یک بخش، زمینه رشد و پیشرفت در سایر بخش ها نیز فراهم خواهد شد. بومگردی می تواند حلقه ی گمشده زنجیره اقتصادی و اشتغالزایی روستاهای شهرستان و عامل حفظ و رونق مشاغل روستایی و بومی باشد که چراغ زرد خطر فراموشی و انقراض آنها روشن شده است. باید به این باور برسیم که امروزه با توجه به تاثیر ویژه صنعت گردشگری در ایجاد اشتغال، می توان با برنامه ریزی در این زمینه در جهت رفع معضل بیکاری در شهرستان گام خوبی را برداریم.
🔸براساس آمار منتشره از مرکز آمار استان گیلان در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ شهرستان رودبار دارای ۳۷ مورد جاذبه ی گردشگری بوده است که از این تعداد ۲۴ مورد جاذبه ی طبیعی، ۱۱ مورد جاذبه ی فرهنگی و تاریخی و دو مورد جاذبه ی انسان ساخت می باشد.
ادامه دارد.

🔸بر اساس آمار میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان، در سال ۱۳۹۵ تعداد مسافران استفاده کننده از اماکن اقامتی شهرستان رودبار، ۶۲۹۵ نفر و تعداد مسافران خارجی استفاده کننده از اماکن اقامتی در رودبار، تنها ۵ نفر بوده است. لازم به ذکر است بر اساس آمار منتشره از مرکز آمار استان گیلان در سال ۱۳۹۵، شهرستان رودبار دارای ۱۷ اقامتگاه، ۲ هتل، ۳ مهمانپذیر و ۱۲ خانه مسافر و دارای یک دفتر خدمات گردشگری و مسافرتی و فاقد هتل آپارتمان، مهمانسرا و مجتمع گردشگری بوده است.
🔹 همچنین شهرستان رودبار دارای ۱۸ واحد پذیرایی و بین راهی بوده که از این تعداد ۸ مورد درجه یک، ۴ مورد درجه دو و ۶ مورد درجه سه می باشد. این نکته قابل بیان است که در سالجاری تنها چند مورد اقامتگاه بومگردی در شهرستان با سرمایه گذاری
بخش خصوصی ایجاد شده است. در صورتی که می بایست همیاری و مشارکت ساکنین روستاهای شهرستان در بومگردی افزایش یابد.
🔹ذکر این نکته ضروری است که با فرهنگ سازی در روستاها و افزایش سطح آگاهی مردم نسبت به ایجاد اقامتگاه های بوم‌گردی همراه با تلاش مضاعف در راستای حمایت از روستاییان با اعطای مشوق هایی از قبیل اعطای تسهیلات بومگردی، تبلیغات محیطی و… مهاجرت معکوس در شهرستان رودبار امکان پذیر خواهد بود. نخستین گام در رونق صنعت گردشگری شهرستان رودبار این است که بدانیم چه چیزی باعث می‌شود گردشگران در مورد مقاصد گردشگری احساس منفی می کنند؟ پاسخ به این سوال و رفع هر آنچه سبب وقوع چنین حسی در یک گردشگر می شود می تواند راهکاری برای رونق صنعتی همچون گردشگری در یک منطقه باشد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید