اپیدمی آنفلوانزا در گیلان | شش کشته و هزاران بیمار

۶ کشته و هزاران بیمار؛

اپیدمی آنفلوانزا در گیلان/ علوم پزشکی چه اقدامی برای پیشگیری کرده است؟

.

دیار باد منجیل، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی گیلان اعلام کرده است« شیوع ویروس آنفلوانزا در سال جاری، یک ماه زودتر از موعد (مهرماه) در کشور و استان گیلان آغاز شده است». فردین مهرابیان در ادامه خاطرنشان کرده است« از ابتدای سال ۹۸ تا پنجم آذر، حدود هزار و ۳۹۰ مورد بیمار مبتلا به آنفلوانزا در گیلان گزارش شده و ۴۰۱ مورد منجر به بستری شدند. از این تعداد ۵۳ بیمار نیز مثبت و شش مورد فوتی که بیماری زمینه ای داشتند، گزارش شده است.»

اپیدمی آنفلوانزا در روزهای اخیر دامن بسیاری از خانواده ها را گرفته است. اگر فرض بگیریم که بسیاری از افراد نیز به بیمارستان و پزشک مراجعه نمی کنند آمار این بیماری باید خیلی بیشتر از این ها باشد. علوم پزشکی گیلان در حالی که خودش می گوید این ویروس یک ماه زودتر از موعد مقرر در مهرماه آغاز شده است، ولی به تازگی این آمار را اعلام کرده است.

یکی از وظایف شبکه های بهداشت و درمان علوم پزشکی پیشگیری و مبارزه با بیماری ها است. باید از علوم پزشکی گیلان پرسید که تا چه اندازه نسبت به آموزش نسبت به شیوع این ویروس توجه نشان داده است. به واقع چند نفر از مردم می دانند ویروس آنفلونزا از ماه های پاییز شیوع پیدا می کند؟ این که خود مقام مسئول علوم پزشکی گیلان می گوید این بیماری یک ماه زودتر نیز آغاز می شود نشان از می دهد که یا هیچ برنامه پیشگیری برای آن صورت نگرفته است یا سرعت بیماری خیلی بیشتر از حل این معضل عمل کرده است.

استفاده از رسانه های شنیداری و نوشتاری و ظرفیت فضای مجازی، نصب آگهی های تبلیغاتی محیطی در سطح شهر و همچنین تلاش برای اطلاع رسانی در سطح روستاها از جمله اقداماتی است که علوم پزشکی گیلان در ماه های گذشته باید انجام می داد. ولی شهروندان دوست دارند بدانند در ماه های گذشته تا چه اندازه صداوسیمای گیلان برای این ویروس برنامه گذاشت؟ فضای مجازی تا چه اندازه درگیر بود؟ چه اندازه بنر و بیلبورد تبلیغاتی در این زمینه نصب شده است؟ چطور است که برای انتصاب فلان مدیر دست چندم شاهد پرده های تبریک و تقدیر هستیم اما برای مساله ای که جان مردم اهمیت دارد اطلاع رسانی صورت نمی گیرد.

آنفلوانزا به مانند یک «بختک» به جان مردم گیلان افتاده است. اما ما هنوز نمی دانیم علت های اصلی آن به چه مواردی برمی گردد. جستجوی این کلمه در پورتال دانشگاه علوم پزشکی تنها یک مورد در سال ۹۴ می رسد. سه روز گذشته رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در گفتگو با میزان اعلام کرد « تاکنون ۱۵ نفر در سراسر کشور در اثر ابتلا به انواع آنفولانزا جان خود را از دست داده اند.» باتوجه به این که معاونت درمان علوم پزشکی گیلان اعلام کرده است ۶ نفر در گیلان جان خود را از دست داده اند، نشان می دهد که این استان بیش از یک سوم مرگ ها را به خود اختصاص داده است. با این اوصاف می توان از آن به یک معضل جدی نگریست. باید پرسید که وقتی چیزی به عنوان اپیدمی اعلام می شود اهمیت ان را ندارد که حداقل جلسه ای در مورد آن برگزار شود و نتایج آن به اطلاع عموم برسد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *