گفتگوی گیل خبر با جبار کوچکی نژاد نماینده مجلس شهرستان رشت

0
39
جبار کوچکی نژاد در نهمین گفتگوی گیل خبر با نمایندگان گیلان در مجلس:

سه کار بزرگ برای رشت انجام دادم، اما مسئولان استان عرضه پیگیری نداشتند/ زباله های رشت باید به فلکده منتقل شود/ برای اشتغال پسرم نامه نگاری کردم

سه کار بزرگ برای رشت انجام دادم، اما مسئولان استان عرضه پیگیری نداشتند/ زباله های رشت باید به فلکده منتقل شود/ برای اشتغال پسرم نامه نگاری کردم/ برای حل معضل رودخانه های رشت باید سد ساخته شود/ لاریجانی نماینده های لغزنده را دور خودش جمع کرده است/ روش های رای گیری لاریجانی دیکتاتوری است/ بعد از حاشیه های شورا، علوی را از خودم دور کردم/ در نامه ام به وزارت کشور از شهردار فعلی حمایت نکردم/ حسنی اشتباه هم کند، صادق است

کوچکی نژاد که سومین دوره حضورش در مجلس را می گذراند به واسطه حضور در فراکسیون های سیاسی اصولگرایان یکی از جدی ترین نمایندگان منتقد دولت در مجلس شناخته می شود.

هزینه های انتخاباتی، حاشیه های سیاسی و اجتماعی مجلس، عملکرد و حواشی دوران مجلس، اختلافات با بعضی نمایندگان و مدیران دولتی از جمله پرسش هایی بود که  این نماینده شهرستان رشت به آن پاسخ داد.

 

آقای کوچکی نژاد بعد از سه دوره حضور در مجلس، از کار نمایندگی لذت می برید یا خسته شدید؟

در ابتدا تشکر می کنم از مجموعه گیل خبر، من چند مصاحبه از همکاران خودم را دیدم بسیار برایم جالب بود. گیل خبر کار حرفه ای خوبی را شروع کرده است و ان شاء الله دیگر پایگاه های خبری هم این راه را ادامه دهند تا بتوانند نگاه نمایندگان فعلی و دیگر کاندیداها را برای مردم بازتاب دهند که مردم با نگاه عمیق تری به انتخاب دست بزنند.چون در کشور ما حزب نیست و اصولا” مردم در بسیاری از مواقع به نمایندگان نیز دسترسی ندارند از طریق همین پایگاه های خبری یا دانشگاه ها می توانند چنین دسترسی را پیدا کنند و هرچقدر این گفتگوها بیشتر باشد در آگاهی بخشی و روشنگری مردم اثر گذار است.

اما در پاسخ به سوالتان این که من از نمایندگی لذت نمی برم ولی اگر بتوانم کاری برای مردم انجام دهم از کار خود احساس لذت می کنم.

یعنی در دوره بعدی شاهد حضور شما در انتخابات هستیم؟

فکر می کنم کارهای باقیمانده دارم.چون همیشه روشی را در کارم دارم که برای تکمیل آن ها مبنای ما این است که باز هم خودمان را به مردم عرضه کنیم و مردم هرچه تصمیم بگیرند احترام می گذارم.

در میان افرادی که به دفتر شما مراجعه می کنند بیشترین درخواست ها چه چیزی است؟

درخواست های مردم به دفتر ما تنوع دارد و شاید بیشترین آن ها بحث اشتغال و اقتصادی و گرفتن وام است. در حوزه های دیگر از جمله کمیته امداد و بهزیستی یا آموزش و پرورش و دانشگاه ها که تخصص من است نیز مراجعه کننده داریم.

 شما چه فرصت های شغلی می توانید برایشان ایجاد کنید؟
ما نمی توانیم در را به روی مراجعین ببندیم چون حق دارند . یک بحث این است که ما می توانیم مشاور خوبی در این زمینه باشیم. چون دفتر ما دفتر تخصصی است. این نیست که یک نفر همه پاسخ ها را بدهد.در حوزه دانشجویی یا دانش اموزی، صنعت، آب و خاک و کار نمایندگانش مشخص و متفاوت هستند. این ها افرادی هستند که به دستگاه ها و وزارتخانه ها معرفی شدند و یک ارتباطی بین دستگاه های بالادست با آن ها وجود دارد. بیشتر این ها به صورت مشاوره ای عمل می کنند.

سوم تیرماه سال جاری نامه ای با امضای شما بیرون آمد که یک آقای مستاجری تقاضای کمک کرده بود و بعد از طرف شما نامه درخواست اهدای چادر امضاء شده بود. این موضوع به چه صورت بود؟

معتقدم اگر بخواهیم مچ گیری کنیم هر لحظه می توانیم چنین کاری را انجام دهیم. به نظرم این موضوع شیطنتی بود که در فرآیندی باهم هماهنگ کرده بودند. من که در دفتر خودمان کمتر حضور دارم.  همیشه به نمایندگان دفترم گفتم که شما روی درخواست هایی نامه بزنید که فکر می کنید این درخواست چند درصدی احتمال پیشرفت دارد. نه این که نامه بزنیم که کاری نمی توان کرد. در این ماجرا فردی مراجعه می کند که من چادر می خواهم و مسئول دفتر هم سوال نمی کند که مسئله چه چیزی است. خیلی از این مسائل پیش می آید که فردی به طور مثال بگوید خانه ما آتش گرفته یا مشکلی داریم نیاز به چادر یا منابع مالی داریم.دفتر طبق معمول نامه می زند. این درخواست ایشان عادی بود، این طور نبود که بگویند من می خواهم بروم در خیابان با چادر زندگی کنم، وگرنه به یقین این نامه را امضا نمی کردند. چون درخواستش شفاف نبود و دفتر نیز شلوغ بود باعث شد که بعد چنین مسائلی شکل بگیرد.

دفتر در این زمینه مقصر نیست؟

نه اگر ایشان شفاف می گفت و دفتر نامه می زد بله اشتباه بود. ولی طرف می گوید یک چادر می خواهم که مشکلم با چادر حل می شود. روزی دویست سیصد نفر به دفتر ما مراجعه می کنند. یکی مثلا” می گوید من به دنبال وام هستم و بانک می گوید اگر از دفتر نماینده نامه بگیرید وامتان را می پردازیم. دفتر نمی تواند به خیلی از افراد نه بگوید. نیازهای متنوع موجب می شود که در دفتر نشود به همه نیازها به صورت کامل پرداخت شود و برای همین چنین اشتباهی رخ داد و آن شخص هم دنبال چادر نبود بلکه می خواست نامه را بگیرد و به سایتی آن نامه را بدهد تا سوء استفاده کنند.

جایی گفته بودید که هشتاد درصد کسانی که به دفتر ما می آیند می گویند که ما تمام قد حاضریم در خدمت شما باشیم که این حرف حواشی ایجاد کرده بود. این حرف خودتان را پس نمی گیرید؟

من اوایل انقلاب یادم است که خودمان دنبال افراد می رفتیم که فرماندار یا مدیرکل شود ولی بعد از چهل سال این بحث برگشته است و نه تنها ما دنبال دیگران نمی رویم، بلکه دیگران دنبال منصب می آیند.البته بعضی از این افراد خوب و کارآمد هستند. ولی بعضی دنبال زد و بند با مدیران استانی هستند که به پست و مقامی برسند و اعتقادم این است که این ناکارآمدی سیستم مدیریتی در دولت و کشور است. برای همین است که حوادث تلخی را مشاهده می کنید که دستگاه قضایی مجبور به ورود شده است. به اعتقاد من مسیر اشتغال و منصب های قدرتی به خصوص در حوزه دولتی مسیر درستی نیست.چون مسیر درستی نیست افراد می آیند و میانبر می زنند. در سیستم های بانکی یا نظامی افراد باید دارای سوابق در این زمینه باشند و اگر بتوانیم این مراحل را محکمتر کنیم این ارتباطات کمتر می شود.

شما در همین مصاحبه گفته بودید که اگر کسی به این شکل قصد تعرفه خود را دارد در نهایت فساد شیوع پیدا می کند. به دنبال همین موضوع خیلی ها بحث شفاف سازی را مطرح می کنند، شما قبول دارید که در این زمینه باید شفاف سازی شود؟

بله این یک واقعیتی است که قابل انکار نیست. وقتی کسی تعهدات چک سفیدی می دهد مشخص است که دنبال بحث های دیگر است. من اعتقادم این است که خودم شفاف باشم ؛ همه می دانند من خیلی رک حرف خودم را می زنم و فورا” می گویم که شما به درد این پست نمی خورید و یا من نمی توانم حتی حرفهای شما را به مقامات بالادست انتقال دهم. بیش از هفتاد درصد مراجعان توانایی انتقال حرفهایش به مقامات بالادست نیست، اما می بینیم که از جایی دیگر وارد آن پست شده اند و این مایه تاسف است.

خودتان قبول می کنید که شفاف سازی در مورد خودتان و اموال خودتان و منسوبین درجه یک خودتان شکل بگیرد؟

بله ما طرح شفاف سازی اموال را ارائه دادیم که مجلس رای نیاورد و طرح دیگری آمد و رای آورد. معتقدم شفاف سازی اینکه اموال نماینده و خانواده اش مشخص شود کار خوبی است .البته فقط بحث اموال نیز نیست و در منصبهای قدرت هم هست. یعنی اگر یکی وابسته به من است و توانایی این کاری را ندارد به یقین ظلم و رانت است. من در هر صورت خوشحالم که رسانه ها در مورد بحث شفاف سازی ها اقدام می کنند. این موضوع در دنیا هم است. در دنیا مشاهده می کنید که یک رانت و تخلفی اول رسانه ها استیضاح می کنند و بعد مجلس ورود می کند. من خوشحال هستم که سایت هایی در زمینه شفاف سازی اقدام می کنند.

 

شما افراد را برای انتصابات چگونه پیشنهاد می دهید؟

اگر توانمندی فردی را ببینم به طور یقین به مقام بالادستی تاکید می کنند.

دولتی ها چگونه با پیشنهادات شما برخورد می کنند؟

بعضی مواقع می گویند این فرد به درد ما نمی خورد و ما می گوییم دست شما درد نکند. بعضی نیز توانایی دارند و استفاده می کنند. در نهایت معتقدم مقام بالادست به دلیل پاسخگویی باید تصمیم بگیرد.

در تاریخ ۵ بهمن ماه ۹۴ یک نظرسنجی توسط یکی از سایت های خبری اعلام شد که در آنجا شما به چند سوال مشخص پاسخ دادید. یکی از پاسخ های شما این بود که در انتخابات مجلس گذشته حدود۲۵۰ میلیون تومان هزینه کردید که بیشتر آن از طریق حقوق شخصی بود و ساختمان ستادها را هم مردم تامین کرده بودند. باتوجه به این که تورم نیز بالا رفته است فکر می کنید در این دور چقدر هزینه انتخابات شما خواهد شد؟

باتوجه به هزینه های بالای ما یک سری هزینه های ثابت داریم که اجتناب ناپذیر است. مثل همین تبلیغات که در شهر بزرگی مثل رشت و شش شهر کوچکتر باید داشته باشیم. باتوجه به قیمت کاغذ و پارچه و اقلام تبلیغاتی رقم بسیار بالایی خواهد بود. شاید دو سه برابر هزینه دور قبل شود.

خودتان این را پرداخت می کنید؟

من یک کشاورز و معلم و حالا نماینده هستم. اکثرا از عایدات کشاورزی و باغ چوبی که دارم سعی می کنم بخش وسیع منابع انتخاباتی خودم را تامین کنم. شاید اگر سود صنوبرکاری من دوره گذشته انتخابات ۶۰ میلیون بود حالا به حدود ۲۰۰ میلیون رسیده است و جمع سه هکتاری که دارم رقم بالایی است و اگر سهم خانواده خودم را نیز پرداخت کنم بازهم سهم قابل توجهی برای انتخابات باقی می ماند.

شما سه دوره نماینده مجلس بودید و دیگر مردم شما را می شناسند، آیا فکر نمی کنید که دیگر لازم نیست پوستر انتخاباتی بزنید و یا تبلیغات سنگینی را داشته باشید؟

من خودم تلاشم این است که هزینه ها را پایین بیاوریم. ولی دور انتخابات که شدت می گیرد طرفداران و اطرافیان و افراد حرص پیدا می کنند و مایلند که در تبلیغات نفر اول باشند. روزهای آخر دیگر این مسائل از دست ما خارج است. اطرافیان و طرفداران به صورت گسترده تبلیغ می کنند اما باتوجه به این که اکثرا” از اقشار پایین و یا متوسط جامعه هستند توانایی پرداخت آن را ندارند و این منابع بر ما تحمیل می شود.

با توجه به این که شما به عنوان یکی از اعضای شاخص جبهه اصولگرایی تعریف می شوید شاهد آن هستیم که در بعضی مواقع از افراد و جریانات جناح مقابل نیز در مسائل مختلف مثل انتخابات استفاده می کنید. به طور مثال گفته می شود انتخاب آقای حسنی از فراکسیون به عنوان رئیس مجمع نمایندگان گیلان با تاثیر مستقیم شما همراه بوده این را قبول دارید؟

ما دوستان نماینده با هم مشورت می کنیم. نمایندگان نیز تاثیرناپذیر هستند. من که روحیه نمایندگان را می دانم و بعد از چهارسال شناخت بیشتری از آنها دارم ولی معتقدم کسی که نماینده می شود این توانایی را دارد ریاست مجمع نمایندگان را به دست گیرد. چون رئیس مجمع کار خیلی سختی نیست. یک هماهنگی بین نمایندگان و یک جلسه مجمع با وزرا و مسئولان استانی و پیگیری همین مسائل است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید