کارکرد نامناسب کارخانه‌های کمپوست از معضلات پسماند گیلان

0
23

مدیرکل حفاظت محیط زیست گفت: نبود کارکرد کارخانه‌های کود آلی (کمپوست) با ظرفیت کامل از معضلات پسمان استان است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، قربانعلی محمدپور در خصوص امور جاری حفاظت محیط زیست گیلان گفت: اعتبارات تملک و دارایی این اداره کل ۵۰۰ درصد افزایش یافته و این رویکرد حاصل نگاه‌های روشن بینانه مدیران ارشد استان است.

وی به افزایش بیش از چهار هزار و ۴۰۰ متر مربع ساخت و ساز در حوزه حفاظت اشاره کرد و افزود: گسترش این زیرساخت‌ها از عوامل مهم حفاظت از عرصه‌های ارزشمند مناطق چهارگانه محیط زیست استان است.

محمدپور ادامه داد: افزایش بیش از ۵۰ نیروی زبده به کادر حفاظت محیط زیست استان از دیگر آثار مهم این رویکرد قابل تقدیر بوده است.

وی با اشاره به کاهش قابل توجه صنایع آلاینده استان از سال ۱۳۹۲ تاکنون این موفقیت قابل ذکر را ناشی از پایش شبانه روزی واحدهای صنعتی تولیدی و خدماتی دانست که تنها در سال ۱۳۹۷ از مجموعه ۳۲۰۰ صنعت بزرگ و کوچک در سطح استان نزدیک به ۱۵۰۰ مورد پایش انجام پذیرفته و ماحصل این پایش ها با بهبود سطح عملکرد اهرم‌های حفاظتی صنایع (سیستم‌های تصفیه پساب و آلاینده‌های هوا) بوده و یا بواسطه صدور اخطاریه‌های قانونی و تشکیل پرونده‌های قضائی، فعالیت بخشی از صنایع متخلف اصلاح یا متوقف شده است.

تعداد واحدهای آلاینده به ۴۴ و احد رسید

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان تعداد واحدهای آلاینده محیط زیست در سال ۱۳۹۴ را ۹۴ واحد ذکر کرد و گفت: این تعداد در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۴۴ واحد کاهش یافته است.

محمدپور با اشاره به معضل پیچیده پسماند در استان گیلان نبود کارکرد کارخانه‌های کود آلی (کمپوست) با ظرفیت کامل را از ضعف‌های جدی متولیان امر دانست و گفت: با رشد و گسترش این کارخانه‌ها و افزایش راندمان آنها می‌توان به بهبود مدیریت پسماند در استان امیدوار بود.

وی با اشاره به تمایل بخش خصوصی در احداث واحد تولید بیوگاز از پسماند در شرق گیلان با مرکزیت لاهیجان، حمایت از این سرمایه گذاری را عاملی تأثیرگذار بر روند بهبود مدیریت پسماند استان در شرق گیلان دانست.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به ۲۱ منطقه تحت مدیریت اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان گیلان به تعارضات جوامع بومی و تداخل پاره‌ای از فعالیت‌های انسانی با آن گفت: به استناد ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه در مرزهای مورد تصرف مناطق تاکنون تعداد ۶۶ روستا از مناطق تحت مدیریت خارج شده و تعارضات موجود به حداقل آن کاهش یافته است.

بازگشت اراضی تصرف شده به کالبد مورد مدیریت حفاظت محیط زیست گیلان

محمدپور افزود: از طرفی با تشکیل پرونده‌های حقوقی متعدد در مراجع قضائی از سال ۱۳۹۷ تاکنون از ۲۳۶ هکتار از مناطق چهارگانه رفع تصرف شده و این سرزمین‌های ارزشمند مجدداً به کالبد اراضی مورد مدیریت حفاظت محیط زیست گیلان پیوسته اند.

وی تصریح کرد: پایش مداوم سواحل بواسطه نمونه برداری‌های مستمر از طریق ۲۴ ایستگاه نمونه برداری و ۶۰۰ مورد نمونه برداری و همچنین پایش فصلی رودخانه‌ها از ۱۸ سرشاخه رودخانه‌های مهم استان، تجهیزکلیه ۳۶ بیمارستان استان به سیستم فاضلاب تا سال ۱۳۹۸ با پیگیری‌های حفاظت محیط زیست استان و تعامل دانشگاه علوم پزشکی گیلان از دیگر اقدامات محیط زیست گیلان بوده است.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید