شش فروشگاه صنایع دستی در استان سمنان افتتاح می شود

0
18

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین استان سمنان،«همایون جورابلو» امروز و در گفت و گویی به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی صنایع دستی، گفت: یک فروشگاه صنایع دستی در شهرستان شاهرود و پنج فروشگاه صنایع دستی در اقامتگاه های بوم گردی استان افتتاح می شود.

وی از افتتاح سه کارگاه بزرگ صنایع دستی در دامغان خبر داد و افزود: برگزاری گرامیداشت هفته صنایع دستی و تجلیل از هنرمندان صنایع دستی استان سمنان از دیگر برنامه های این هفته است.

جورابلو با اشاره به حضور هنرمندان صنایع دستی استان در برنامه های صدا و سیمای مرکز سمنان در این هفته گفت: فراهم کردن شرایط بازدید دانش آموزان از کارگاههای صنایع دستی استان از برنامه های گرامیداشت هفته صنایع دستی است.

سرپرست معاونت صنایع­دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان با اشاره به اینکه حمایت از مشاغل خانگی از برنامه های مهم این معاونت است، گفت: یک هزار و ۳۳ مجوز مشاغل خانگی در سال ۹۷ و در حوزه صنایع دستی صادر شد.

وی با اشاره به اعطای تسهیلات کم بهره مشاغل خانگی به هنرمندان صنایع دستی استان سمنان، گفت: به ۲۸۲ طرح در این زمینه مبلغ ۲۱ میلیارد و ۳۸۰ میلیون ریال تسهیلات پرداخت شد.

پنج هزار و ۴۲۳ هنرمند در استان سمنان دارای فعالیت هستند.

۲ بازارچه دائمی و پنج فروشگاه صنایع دستی در استان سمنان فعال  و یک بازارچه نیز در حال ساخت است.

سفال و سرامیک، گلیم­بافی، منبت و معرق چوب، گوهر تراشی، زیور آلات سنتی، چاپ قلمکار، نساجی سنتی، سوزن دوزی سنتی، نمدمالی،  قلمزنی، حوله بافی، چرم دست دوز سنتی و … از مهم ترین رشته های بومی و فعال صنایع دستی استان سمنان است.

بیستم خرداد مصادف با ۱۰ ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی نامگذاری شده است.

۴۶

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید