احساس همدردی در فیل‌ها چگونه است؟

0
20

فیل‌ها از جمله باهوش‌ترین حیوانات موجود در جهان محسوب می شوند که همانند سایر حیوانات و جانداران استرس را تجربه می کنند و واکنش های جالبی نسبت به احساسات خود نشان می دهند.

در همین راستا امروز باشگاه خبرنگاران جوان قصد دارد تا مطلبی را پیرامون موضوع احساسات فیل ها در اختیار شما قرار دهد.

احساس همدردی در فیل‌ها چگونه است؟

فیل‌ها و انواع گونه‌های آن

فیل‌ها سنگین‌ترین جانوران گیاه‌خوارخشکی محسوب می شوند که نوع بالغ و نر آن ها حداکثر ۶۰۰۰ کیلوگرم وزن دارد و در یک روز ممکن است ۷۰ کیلوگرم برگ و علف خورده یا ۲۰۰ لیتر آب بیاشامد.

جالب است بدانید؛ فیل‌ها ۳/۶ تا ۶ متر طول و ۳٬۲ متر ارتفاع دارد و معمولاً وزن آن‌ها هفت تن است، آن ها ۴ زانو دارند که دو زانو رو به عقب و دو زانو رو به جلو خم می‌شود و معمولا تا ۷۰ سال عمر می کنند.

خط فرگشتی دو گونه فیل آفریقایی و فیل آسیایی در حدود ۶٫۷ میلیون سال پیش از هم جدا شد و هم‌اکنون دو گونه فیل به نام‌های فیل آفریقایی و فیل آسیایی وجود دارد.

گونه فیل ها عبارتند از:

این گونه در قاره آفریقا و بیشتر جمهوری کنگو، جمهوری دموکراتیک کنگو و کنیا زندگی می‌کند فیل‌های افریقایی تا بیش از ۴ متر ارتفاع دارند.

فیل آسیایی که در هند، میانمار، شبه‌جزیره مالایا، سری‌لانکا و سوماترا به سر می‌برند.

احساس همدردی در فیل‌ها چگونه است؟

تفاوت میان گونه‌های فیل ها

فیل آسیایی دارای پیشانی متورم و عاج سبک‌تر وگوش‌های کوچک‌تر است. همچنین، قد فیل و عاج فیل هندی کوچک‌تر از فیل آفریقایی است.

از تفاوت‌های دیگر این دو نوع فیل آن است که در حالی که فیل‌های آفریقایی چهار یا پنج سم در جلو و سه سم در عقب دارد در فیل آسیایی سم‌ها به ترتیب چهار و پنج عدد است.

هوش فیل‌ها

فیل‌ها از جمله باهوش‌ترین حیوانات موجود در جهان هستند که وزن مغز آن ها در حدود ۵ کیلوگرم بوده و از نظر پیچیدگی پس از مغز نهنگ‌ها پیچیده‌ترین مغز در بین جانوران است.

مغز این حیوان از نظر واکنش به احساسات گوناگون بسیار پیشرفته است و بنا بر تحقیقات انجام شده مشخص شده است که در زمینه تعقیب چندین سوژه در یک فضای سه بعدی فیل بر انسان برتری دارد.

در عین حال این جانور بسیار نوع دوست نیز هست و در موارد زیادی به سایر موجودات زنده نیز کمک کرده است. مواردی از کمک فیل‌ها به حیوانات در معرض خطر قرار گرفته نیز وجود دارد.

احساس همدردی در فیل‌ها چگونه است؟

آیا میدانستید؛ فیل‌ها یکدیگر را دلداری می‌دهند!

همه حیوانات، استرس را تجربه می‌کنند و برخی از آن‌ها از جمله میمون‌ها، پرندگان، گرگ‌ها و سگ‌ها یکدیگر را همراهی می‌کنند، امافیل‌ها ممکن است قادر به تسلی یکدیگر نیز باشند.

محققان با مطالعه بر روی فیل آسیایی که در پارک تایلند وجود دارد، دریافتند زمانی‌که فیل‌ها دچار تشویش می‌شوند مثلا هنگامی که یک بالگرد به آن‌ها نزدیک می‌شود، گوش و دم خود را حرکت می‌دهند و واکنششان نسبت به فیل‌های دیگر که در نزدیکی آن‌ها قرار دارند اینگونه است که با لمس آن‌ها و یا ایجاد سر و صدا، استرس را از همنوعان خود دور می‌کنند.

مطالعات حاکی از آن است که فیل‌ها در زمان ناراحتی با خرطوم، تنه و سر خود، همنوعانشان را لمس و با آن‌ها همدردی می‌کنند.

فیل‌ها ممکن است ظرفیت شاهکارهای ذهنی پیچیده‌تری مانند همدلی را نیز داشته باشند.

۲۳۲۳

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید