گام بعدی چین برای انتقام از آمریکا

0
14

به گزارش رویترز، هو شیجین، سردبیر روزنامه گلوبال تایمز که از طرفداران حزب کمونیست این کشور است در صفحه توئیتری خود نوشت: «پکن در حال به راه انداختن یک مکانیسم مدیریتی برای حفاظت از فناوری‌های مهم چین است».

در ادامه این پیام آمده است: «این یک گام بزرگ برای بهبود سیستم (چین) و همچنین حرکتی برای مقابله با سرکوب آمریکاست.»

با این حال، هو در توئیت خود از هیچ منبعی نام نبرد؛ اما گفته می‌شود دیدگاه‌های این روزنامه با آنکه سخنگوی حزب کمونیست نیست همیشه هماهنگی کامل با دیدگاه رهبران پکن داشته است.

همزمان با توئیت هو، خبرگزاری دولتی شین‌هوآی چین نیز گزارش داد «کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی» طرحی را برای مطالعه و تهیه یک «سیستم مدیریتی امنیت فناوری ملی» ارائه کرده است.

این اعلامیه چند هفته پس از آن منتشر شد که آمریکا هوآوی، شرکت سازنده تجهیزات شبکه‌ای و فروشنده گوشی‌های همراه چینی را در لیست سیاه قرار داد. پکن بلافاصله پس از آن اعلام کرد لیست خود از نهادهای خارجی «غیرقابل اعتماد» را منتشر خواهد کرد و همچنین از محدودیت عرضه مواد معدنی نادر به آمریکا خبر داد.

همزمان با افزایش تنش اقتصادی میان آمریکا و چین، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با صدور دستوری خواستار ممنوعیت فعالیت شرکت چینی خدمات مخابراتی «هوآوی» در آمریکا شد. بر اساس این دستور، خرید قطعات و تکنولوژی از شرکت‌های آمریکایی برای شرکت هوآوی ممنوع شد. واشنگتن بر همین اساس به شرکت‌های آمریکایی درمورد همکاری با هوآوی در زمینه‌های انتقال تجهیزات، برنامه‌ها و خدمات فنی بدون دستیابی به اجازه پیشین از وزارت بازرگانی آمریکا هشدار داد و همزمان گوگل هم همکاری با هوآوی را در زمینه‌های مشخصی متوقف کرد.

۳۱۰۳۱۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید