پاک‌آیین: امام(ره) به دنبال معرفی انقلاب اسلامی در فضای صلح‌آمیز و ارتباطی منطقی بود

0
17

سفیر پیشین کشورمان در آذربایجان گفت: امام (ره) همواره بر اتحاد جهان اسلام توصیه داشتند و معتقد بودند روابط خارجی ایران با مسلمانان و همسایگانش باید به طور جدی دنبال شود.

محسن پاک‌آیین در گفت‌وگو با ایسنا درباره مهم‌ترین توصیه امام خمینی(ره) به مقامات و مسئولان کشور در حوزه سیاست خارجی گفت: استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی یکی از مهم‌ترین پیام‌ها و اصولی بود که امام خمینی با جدیت در روند انقلاب اسلامی دنبال و در نهایت آن با جمهوری اسلامی محقق شد. استقلال به طور کامل و مستقیم با سیاست خارجی در ارتباط است و در کنار آن شعار “نه شرقی نه غربی” درواقع تأکیدی بر ضرورت حفظ استقلال کشور از دیگر قدرت‌های در عرصه بین‌الملل بود.

این دیپلمات کشورمان ادامه داد: حمایت از فلسطین و آزادسازی قدس یکی از اصول انقلاب است و همیشه در دیدگاه‌های امام(ره) بوده و بر آن توصیه شده است. امام(ره) همواره بر اتحاد جهان اسلام توصیه داشتند و معتقد بودند روابط خارجی ایران با مسلمانان و همسایگانش باید به طور جدی دنبال شود و از قبل یک رابطه خوب در این منطقه به دنبال اتحاد و ائتلاف ملل مسلمان بودند تا به این شکل مسلمانان علیه دشمنان مشرک متحد شوند. تشکیل مجمع تقریب مذاهب اسلامی نیز در همین راستا بوده است.

پاک‌ آیین گفت: بحث دیگر امام خمینی معرفی انقلاب اسلامی به عنوان یک انقلاب الهام بخش برای مردم جهان به ویژه مسلمانان بوده است؛ برخی آن را به صدور انقلاب تعبیر کردند اما امام(ره) به دنبال آن بود در فضای صلح‌آمیز و ارتباطات منطقی انقلاب اسلامی و ارزش‌هایش را به دنیا معرفی کند و برای تحقق این هدف ضروری می‌دانستند که سفیران جمهوری اسلامی ایران و مقامات کشورمان تهذیب نفس داشته و در سیر الی‌الله باشند.

وی با بیان این‌که با لطف الهی وقتی آیت‌الله خامنه‌ای جانشین امام شدند دقیقاً همان راه ایشان را ادامه دادند و رهنمودهای امام(ره) در مسیر سیاست خارجی و پرداختن به مسلمانان جهان را دنبال کردند افزود: معتقدم حرکت در مسیری که رهبر انقلاب ترسیم می‌کنند کمک می‌کند که رهنمودهای امام خمینی را هم در صحنه عمل و اجرا وارد کنیم و از فراموش شدن آن جلوگیری شود. برگزاری سمینارهای سالانه، برگزاری مراسم سالانه گرامیداشت امام خمینی(ره) و بازخوانی فرامین و سخنرانی‌های ایشان و نیز پرداختن به آنها از سوی رسانه‌ها کمک می‌کند تا آرمان‌های امام(ره) زنده و تازه بماند و چراغ راه مسئولان کشور باشد.

پاک‌آیین در ادامه تاکید کرد که مهم‌ترین هدف امام خمینی(ره) فقط رفع فتنه رژیم پهلوی نبود بلکه ایجاد یک حکومت اسلامی بود که انقلاب اسلامی را به انقلاب اصلی که با ظهور امام زمان محقق می‌شود متصل کند. از این رو پیرو ولایت فقیه بودن موجب می‌شود تا به کشور آسیب نرسد. امام خمینی(ره) در این زمینه توصیه‌های مکرر داشتند که حاکی از ژرف‌نگری امام(ره) بود که انقلاب را امری دائمی می‌دیدند تا به اهداف نهایی خود برسد.

وی بر تاکید امام به مسئولان کشور در رابطه با پرهیز از تجمل‌گرایی و ثروت اندوزی اشاره کرد و گفت: این نگاه امام برای آن بود که مسئولان خود را همواره در کنار پابرهنگان و فقرا قرار دهند چرا که معتقد بودند گرایش به ثروت اندوزی آفت مهمی در نظام اسلامی است.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید