مردم رفتار زیست محیطی داشته باشند

0
14

رئیس انجمن جنگلبانان ایران حیات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی یک جامعه را در گرو حیات محیط زیست و منابع طبیعی دانست و عنوان کرد: مردم علیرغم اینکه از دانش و اطلاعات زیست محیطی برخوردار هستند، رفتار زیست محیطی ندارد.

به گزارش ایسنا، از سوی سازمان ملل پنج ژوئن مصادف با ۱۵ خرداد به عنوان روز جهانی محیط زیست و منابع طبیعی نامگذاری شده است تا علاوه بر افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست، موجب تحریک سیاستمداران جهت اتخاذ تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های گیاهی و جانوری شود.

متاسفانه انسان همواره تاثیر عمیقی در جهت نابودی منابع طبیعی و تخریب محیط زیست از خود بر جای گذاشته است و یکی از مهم‌ترین عوامل نابودی جنگل‌ها و زیستگاه‌های گیاهی و جانوری شناخته می‌شود.

هادی کیادلیری، رئیس انجمن جنگلبانان ایران در گفت وگو با ایسنا، آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار و زیرگردها، کمبود منابع آبی، مرگ و میر دسته جمعی اکوسیستم‌های جنگلی، بحران زباله و پسماند در جنگل‌ها و تغییر کاربری را عمده‌ترین چالش محیط زیست و منابع طبیعی کشور دانست و اظهار کرد: در بخش‌های قانونی، فنی و فرهنگی درخصوص محیط زیست و منابع طبیعی ضعف داریم.

وی نبود قانون‌گذاری درست را موجب آلوده شدن محیط زیست، تجاوز به منابع طبیعی، تغییر کاربری و بهره‌برداری غیر مجاز از معادن دانست و افزود: متاسفانه بسیاری از قوانین حتی از افراد متجاوز به حریم محیط زیست و منابع طبیعی حمایت می‌کند.

رئیس انجمن جنگلبانان ایران ضعف‌های آموزشی و شکاف بین تحقیقات زیست محیطی با مدیریت اجرایی را مورد تاکید قرار داد و عنوان کرد: یکی از بزرگترین مشکلاتی که کشورهای در حال توسعه دارند، قرار نگرفتن صحیح مدیران مرتبط در سمت های اجرایی است، یعنی گاهی مدیر زیست محیطی اقدامات ضد زیست محیطی انجام می‌دهد.

کیادلیری با بیان اینکه مدیران زیست محیطی و منابع طبیعی براساس درک و دریافت شخصی از محیط زیست برنامه‌ریزی می‌کنند؛ نه اسناد علمی و کارشناسی، خاطرنشان کرد: بسیاری از پروژه‌های زیست محیط آمایش را نادیده گرفته و ماهیت سیاسی دارد.

وی فرهنگ را بستر توسعه و آبادانی یک کشور دانست و متذکر شد: هنوز فرهنگ عدم منفعت طلبی به ویژه نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی در مردم و مسئولان نهادینه نشده است.

رئیس انجمن جنگلبانان ایران با اشاره به مشاء بودن منابع طبیعی بین مردم و دولت، اضافه کرد: اگر با همین روند تخریب منابع طبیعی و آلوده کردن محیط زیست پیش برویم، به زودی دچار قحطی خواهیم شد.

کیادلیری با بیان اینکه منابع آبی نقش بسزایی در رونق محیط زیست و منابع طبیعی دارد، گفت: اولین و مهم‌ترین راهکار برای افزایش منابع آبی اصلاح الگوی مصرف به ویژه در نواحی مرکزی ایران است، سدها همواره کمتر از ظرفیتشان آب دارند لذا سدسازی آخرین مرحله است و آبخیزداری بر سدسازی ارجحیت دارد.

وی جنگل و پوشش گیاهی را بزرگترین عامل در جذب و نگهداری آب دانست و ادامه داد: برگ درختان مانع از برخورد شدید قطرات آب با زمین و خاک‌شویی می‌شود و لاش برگ‌ها مانند اسفنج آب را جذب می‌کنند و فرصت نفوذ آب به خاک را می‌دهند لذا آبخیزداری با تقویت پوشش گیاهی و جلوگیری از فرسایش خاک به نگهداری آب کمک می‌کند.

مدرس دانشگاه با تاکید بر لزوم برخورداری سدها از توجیه کشاورزی، صنعتی، شرب و…، یادآور شد: آمایش سیاست‌های ۵۰ ساله کشاورزی و صنعتی و گردشگری مناطق را مشخص می‌کند و لذا این تب سدسازی و انتقال آب باید از بین برود.

رئیس انجمن جنگلبانان ایران وقوع سیل ابتدای امسال در شمال کشور را الزاما ناشی از تخریب جنگل ندانست و اضافه کرد: تغییر کاربری در مراتع و چرای بیش از حد دام مراتع درجه اول را به مراتع درجه دوم و سوم تبدیل کرده و همین مسئله موجب شده آب باران با سرعت زیاد و همراه با گل و لای از بالا دست به پایین دست منتقل شود و سیل رخ دهد.

کیادلیری تغییر اقلیم را یکی دیگر از چالش‌های زیست محیطی دانست و خاطرنشان کرد: تغییر اقلیم باعث شده پراکنش میزان بارندگی بر هم بخورد و آن میزان بارانی که در طول یک سال باید ببارد، در یک مدت کوتاه می‌بارد و این حجم بالا از آب باران سیلاب‌ها را شکل می‌دهد. البته سیل به خودی خود بلا نیست و خسارات مالی و جانی ناشی از وقوع سیل به خاطر تجاوز انسانی به حریم رودخانه‌هاست.

وی بیشترین تاثیر تغییر اقلیم را بر میزان بارش باران دانست؛ نه برف و اظهار کرد: هرچقدر باران بیشتری داشته باشیم رویش بیشتری خواهیم داشت و لذا بدون در نظر گرفتن خسارت‌های انسانی، بارش باران بزرگ‌ترین نعمت است و نقش بسزایی در کنترل بیماری‌های گونه‌های جنگلی دارد؛ البته ممکن است باعث ایجاد برخی آفات مانند هجوم ملخ‌ها شود.

رئیس انجمن جنگلبانان ایران روز جهانی محیط زیست و منابع طبیعی را فرصتی برای فرهنگ‌سازی دانست و گفت: مردم باید یاد بگیرند قبل از مطالبه‌گری، مسئولیت‌پذیر باشند لذا مسئولان باید واقعیت را درباره وضعیت محیط زیست و منابع طبیعی به مردم بگویند تا مردم مطالبه‌گری درستی از مسئولان داشته باشند و مسئولان مجبور شوند از خواست مردم در مسائل زیست محیطی پیروی کنند.

کیادلیری حیات سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی یک جامعه را در گرو حیات محیط زیست و منابع طبیعی دانست و عنوان کرد: محیط زیست و منابع طبیعی حیات ملی ما را تامین می‌کند و حیات ملی امنیت ملی را به دنبال دارد.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید