سید حسن خمینی: وزارت ورزش و جوانان نسبت به ورزش بانوان اهتمام ویژه‌ای به خرج دهد

0
28

وزیر ورزش و جوانان و مسئولین ستادی جامعه ورزش و جوانان با حضور در حسینیه جماران با آرمان‌های امام خمینی تجدید میثاق کردند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی در این مراسم گفت: در حوزه ورزش قهرمانی، به نظر من باید سه حوزه را مستقل از هم بررسی کنیم و امتیاز دهیم، چرا که میزان موفقیت ورزش را با این سه حوزه می‌توان ارزیابی کرد. 

وی با بیان اینکه ورزش قهرمانی پیوند بسیار نزدیکی با ورزش همگانی دارد، افزود: بر مردم واجب است که ورزش کنند و به خصوص در بالا بردن سلامت و نشاط و پایین آوردن بزه و ناهنجاری در جامعه تأثیر روشنی دارد.

یادگار امام در تشریح سه حوزه مهم ورزش قهرمانی ادامه داد: میزان توفیقی که جامعه ورزش ما در ورزش بانوان پیدا می‌کند یکی از پارامترها و نشانه های خوب برای پیشرفت ما ارزیابی مثبت جامعه ورزش کشور است. الحمدلله یکی از مسائلی که پیش روی این مسأله بود، در بخش های مختلفی حل شد و آن بحث لباس مطابق با فرهنگ و ارزش ها و دین ما بود. بانوان نیز واقعا نشان دادند که در این زمینه چه مقدار از همتایان خود در آسیا و جهان می توانند جلو باشند.

وی تأکید کرد: وزارت ورزش و جوانان نسبت به مسأله ورزش بانوان اهتمام ویژه ای به خرج دهد؛ چرا که هم سلامت خانواده را در جامعه ما تأمین می کند و هم باعث بالا رفتن ورزش در نیمی از جامعه ما می شود. به نظرم کارنامه مجموعه ورزش ما در این زمینه مثبت است. البته جای کار بسیاری وجود دارد و باز هم تلاش های بسیار زیادی باید صورت بگیرد و فکر می کنم این مسأله می تواند اهتمام ویژه ای را در فضای ورزش کشور به خودش جلب کند. 

سید حسن خمینی با بیان اینکه دومین بخش شایان توجه ورزش جانبازان و معلولین است، افزود: ما از دهه ۶۰ به سبب جوانان جانباز در این زمینه گام بسیار بزرگی برداشتیم و امروز هم در رشته هایی بسیار خوب هستیم و هنوز سکوی خودمان را در قهرمانی والیبال از دست نداده ایم و در بسکتبال و بقیه موارد هم بسیار پیشرفت داریم. این هم بخش بسیار خوبی است و جامعه ورزش ما باید اهتمام بیشتری دهد. 

وی ادامه داد: این گروه احتیاج بیشتری به ورزش هم به عنوان سلامت دارند و هم به عنوان اینکه در جامعه دارای منزلت اجتماعی شوند. باید در بخش دیگری این منزلت را جبران کنند، زیرا کسانی که در بدن آسیب دیده اند باید در بخش دیگری این منزلت را جبران کنند و باعث افتخار خانواده و شهرشان شوند.

یادگار امام یادآور شد: دیدیم در مواردی مثل والیبال نشسته افرادی آمده اند و افتخار آفرین شده اند. لذا هرچه جامعه ورزش بیشتر به این امر توجه کند یکی از اهداف مهم خودش را تأمین کرده است.

یادگار امام گفت: در این زمینه، میزان آماری که بتوانیم در رقابت های مختلف جهانی کسب کنیم، نکته مهمی است. آمار ما در بخش هایی خوب بوده و در بخش هایی بیشتر باید کار کنیم. در بعضی از رشته ها مثل والیبال در سابق، ما حتی امید اینکه در آسیا هم جزو چهار تیم اول باشیم را نداشتیم، اما امروز به راحتی تیم دوم ما می تواند قهرمان آسیا شود و تیم اول ما بسیار خوب ظاهر شده است. در بعضی بخش ها قبلا بی رقیب بودیم و امروز رقیب هایی پیدا کرده ایم. در تکواندو خیلی پیشرفت کرده ایم و در بخش کشتی و وزنه برداری رقبایی پیدا کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه هنوز در ورزش های پایه جای کار دارد، ادامه داد: البته ذائقه ایرانی ها با ورزش های پایه خیلی همخوانی ندارد. باید روی این ذائقه سازی در دومیدانی، شنا و ژیمناستیک هم کار شود که بتواند باعث نشاط اجتماعی شود و افراد به آنها گرایش پیدا کنند. در بعضی از ورزش های همگانی، عمومی و جمعی خوب هستیم و بعضی ها هم کار بیشتری می طلبد و در همین جا، جا دارد که از نایب قهرمانی بسکتبال یاد کنم که کار بزرگی بود و بعد از دوره هایی تلاش صورت گرفت و نشان می دهد که سرمایه گذاری در این مسأله قابل برداشت هست.

سید حسن خمینی تاکید کرد: در رابطه با فوتبال که بیشتر از همه هم خبر و حرف و حدیث دارد و باشگاه های فعالی هم دارد و همیشه حاشیه هایی هم دارد، بیشتر توجه کنیم؛ فوتبال صرفا یک رشته ورزشی نیست، بلکه عامل نشاط جامعه است و ذهنیت جامعه را به خودش اختصاص می دهد و قهرمانان خوبی هم در آن داشته ایم. البته وجود حرف و حدیث ها از اقتضائات همیشگی این حوزه است.

وی با تأکید بر اینکه سمن ها دیگر حوزه مهمه در ورزش قهرمانی هستند، افزود: هیچ جامعه ای بدون وجود سمن ها (سازمان های مردم نهاد) نمی تواند همه مشکلات خود را حل کند. چشم، دست و عقل جامعه در همین سازمان های مردم نهاد شکل می گیرد. اگر کارها در اختیار مردم باشد، که آنها هم بتوانند در تجمعاتی با هم نهادهایی را شکل دهند، هم ایرادات را بهتر می بینند و صادقانه تر گزارش می کنند، هم با دل به حل آن اقدام می کنند و هم اینکه توانشان در حل مشکلات بسیار از توان نهادهای دولتی بیشتر است.

یادگار امام با اشاره به کمک سازمان های مردم نهاد در حادثه سیل اخیر، ادامه داد: بنابراین هم باید تعداد سمن ها را بالا برد و هم از آنهایی که هستند حمایت کرد تا بتوانند روی پای خودشان بایستند. چون مجموعه های مردم نهاد هم چشم بینایی هستند و هم هزینه های بسیار کمتری از بخش های دیگر طلب می کنند و هم نقش پر رنگی در نشاط آوری برای جامعه دارند. فکر می کنم این بخش نباید مغفول بماند و باید به آن توجه شود.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید