پرونده| تیم ملی؛ مولد مربیان کلاسیک برای فوتبال ایران

0
19

به گزارش خبرورزشی، دیروز در مراسم معارفه ویلموتس، سرمربی تیم ملی وحید هاشمیان به عنوان یکی از دستیاران ایرانی وی معرفی شد. وحید قرار است امروز راهی تهران شود تا شنبه در تمرین تیم ملی برای بازی با سوریه و کره‌جنوبی حاضر شود.
فدراسیون فوتبال ماه‌ها پیش قصد داشت از وحید هاشمیان به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان استفاده کند که وحید به دلیل مشغله کاری و شاید هم فرصت کم تا شروع بازی‌های مقدماتی جوانان این سمت را نپذیرفت.
انتخاب وحید به عنوان یکی از دستیاران ایرانی ویلموتس یک انتخاب خوب است. به این دلیل که وحید سال‌های سال در بوندس‌لیگا بازی کرده و کوهی از تجربه است و حتماً داده‌های جذابی برای بازیکنان تیم ملی خواهد داشت. وحید جدا از این از فدراسیون فوتبال آلمان مدرک پرولایسنس گرفته و طبیعتاً برای قرار گرفتن در مسیر مربیگری فرد بادانشی است و می‌تواند با ایده‌های خود کمک حال تیم ملی و مربی بلژیکی باشد. جدا از این وحید به زبان مسلط است و به راحتی می‌تواند با سرمربی تیم ملی ارتباط برقرار کند.
شاید وحید در آینده تبدیل به یکی از بهترین مربیان فوتبال ایران شود و شاید هم وحید آن مربی‌ای نباشد که ما تصور می‌کنیم، اما باید گفت راهی که فدراسیون فوتبال برای انتخاب دستیاران ایرانی ویلموتس در پیش گرفته یک راه درست و منطقی است.
فضای حضور در کادر فنی تیم ملی باید در اختیار مربیان جوان و کلاسیک در قرار گیرد تا فوتبال ملی و باشگاهی صاحب مربیان نو شود.
وحید هاشمیان و وحید هاشمیان‌ها باید وارد این فوتبال شوند. فوتبال باشگاهی متأسفانه سال‌های سال است که به چند مربی خاص تکیه کرده است و در پایان فصل تنها جای این مربیان با هم عوض می‌شود. نتیجه اش را می‌توانید هم‌اکنون در آمار ثبت شده در بازی‌های لیگ برتر ببینید. ۹ تیم هستند که معدل گل زده‌شان در هر بازی یک گل نیست. هیچ تیمی در لیگ برتر معدل گل زده اش در هر بازی دو گل نیست! از آخرین قهرمانی فوتبال ایران در باشگاه‌های آسیا چند دهه می‌گذرد و بازیکنان تیم قهرمان که بازیکنان تیم پاس بوده‌اند پدربزرگ شده‌اند و همه به این خاطر است که فوتبال ما به مربیان جوان بهایی نمی‌دهد و بهانه هم ردیف است؛ کم تجربه هستند! اگر این نگاه در گذشته هم وجود داشت هیچ‌گاه مربیان باتجربه امروز شکل نمی‌گرفتند. این نگاه از بیخ و بن غلط است به این خاطر که قرار نیست مربی جوان همه چیز را تجربه کند تا تبدیل به یک مربی پخته شود چرا که مربی جوان مشورت می‌کند و از تجربیات دیگران بهره می‌برد. از سویی برخی از چهره‌ها مثل وحید نخبه‌های فوتبال هستند و نخبه‌ها طبیعتاً خود مولد تجربه و دانش هستند.
اما وحید برای موفقیت باید در ارتباط گیری با رسانه‌ها موفق‌تر عمل کند. روابط عمومی اش را قوی کند و ظرفیت انتقاد را بالا ببرد به این خاطر که دنیای مربیگری با بازیگری متفاوت است. سعه‌صدر داشته باشد و…

کارشناسان و مربیان پیشین تیم ملی پاسخ می‌دهند

آیا وحید هاشمیان برای تیم ملی گزینه شایسته‌ای بود؟

حسین فرکی: هاشمیان لیاقت و شایستگی زیادی دارد

سرمربی پیکان و مربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: وحید هاشمیان جدا از اینکه در گذشته شاگرد من بوده، دوست خوب و بچه محل من نیز هست. وحید لیاقت و شایستگی بالایی دارد و من برایش آرزوی موفقیت می‌کنم و از انتخاب وحید به عنوان یکی از مربیان تیم ملی خیلی خوشحال شدم. هاشمیان سوابق درخشانی در فوتبال دارد و سال‌ها در بوندس‌لیگا و تیم ملی افتخارآفرینی کرده است و از هر نظر صلاحیت مربیگری تیم ملی را دارد.
جلال طالبی: هاشمیان در آلمان آبدیده شده است
سرمربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: من فکر می‌کنم انتخاب وحید هاشمیان به عنوان دستیار ویلموتس کار درستی است. او بسیار باتجربه است و با وجود جوانی در بوندس‌لیگا بسیار آبدیده شده است. مدارک مربیگری حرفه‌ای دارد و سال‌ها بازیکن تیم ملی بوده است. از لحاظ اخلاقی هم هاشمیان بازیکن قابلی است لذا با توجه به تجربیات حرفه‌ای که دارد، می‌تواند به تیم ملی کمک کند. به هر حال ما باید در کنار مارک ویلموتس از مربیان جوان ایرانی هم استفاده کنیم و وحید گزینه مناسبی بوده است.
حشمت مهاجرانی: هاشمیان می‌تواند به ویلموتس کمک کند
سرمربی اسبق تیم ملی در این خصوص به خبرورزشی گفت: هاشمیان سال‌ها در بوندس‌لیگا در تیم‌هایی، چون بایرن‌مونیخ، بوخوم، هامبورگ، هانوفر و… بازی کرده و در جام جهانی هم حضور داشته است. او مدارک مربیگری حرفه‌ای را در آلمان گرفته و در چند تیم پایه‌ای بوندس‌لیگایی هم کار کرده است و قطعاً می‌تواند به مارک ویلموتس کمک کند و به نظرم انتخاب خوب و شایسته‌ای بوده است. به هر حال او با دانش روز فوتبال دنیا آشناست و بهترین گزینه ایرانی برای تیم ملی بوده است.
ابراهیم قاسمپور: این یکی از بهترین تصمیمات فدراسیون بود
بازیکن تیم ملی در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین در این خصوص گفت: چه عجب فدراسیون فوتبال پس از مدت‌ها یک تصمیم درست و حسابی گرفت. هاشمیان سال‌ها شاگرد من بوده و فدراسیون کسی را انتخاب کرد که از لحاظ اخلاقی بسیار آدم سالمی است. وحید اهل تبانی و زد و بند نیست و می‌تواند به تیم ملی و سلامت فوتبال ما کمک کند. او سال‌ها در آلمان بازی کرده و به زبان آلمانی و انگلیسی تسلط دارد و می‌تواند ارتباط خوب با مارک ویلموتس داشته باشد.
بیژن ذوالفقارنسب: هاشمیان یک جوان با استعداد ایرانی است
مربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: وقتی این خبر را شنیدم خیلی خوشحال شدم. اول اینکه باید به فدراسیون فوتبال تبریک گفت که یک جوان با استعداد ایرانی را به کادر فنی تیم ملی ملحق کرده‌اند و دوم وحید هاشمیان از فوتبالیست‌های خوشنام و مطرح فوتبال ما در سطح اروپا و ملی بوده و اثرگذاری خوبی در تیم ملی خواهد داشت. به هر حال این مربیان جوان که از دانش فنی بالایی هم برخوردار هستند باید وارد چرخه مربیگری شوند چرا که آینده فوتبال ما در دستان آنهاست.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید