«معامله قرن» نقض حقوق بین الملل است

0
19

دیار باد منجیل به نقل از مهر، گروه بین الملل – محمد فاطمی زاده: منطقه خاورمیانه این روزها شاهد تحولات شتابزده ای است که از آن بوی توطئه و سازش و خطر می‌آید. این روزها محور دونالد ترامپ و نتانیاهو به دنبال تحقق خواسته‌های خود در منطقه هستند.

در حال حاضر شاهد اجرایی شدن مراحل نخست معامله قرن هستیم که از بحرین کلید می‌خورد و در قالب نشست یا کارگاه اقتصادی به دنبال این هستند که آنچه می‌خواهند را پیاده کنند. همه چیز به سرعت پیش می‌رود و در این میان ترامپ نهایت خدمت را به رژیم صهیونیستی می‌کند. ترامپ برای معامله قرن به دنبال فشار حداکثری بر همه کشورهای عربی است اما در این میان کشورهای حوزه خلیج فارس را به هیچ می‌انگارد و فقط به آنها دستور می‌دهد که هر آنچه آمریکا می‌گوید باید اجرایی شود.

همزمان و در آستانه روز جهانی قدس، هیأت عالی برگزاری تظاهرات بازگشت و شکستن محاصره غزه با صدور بیانیه‌ای خواستار حضور گسترده مردمی در شصت و یکمین جمعه تظاهرات بازگشت طی هفته جاری، شد. بر اساس این گزارش، این هیأت در بیانیه خود شصت و یکمین جمعه تظاهرات بازگشت را تحت عنوان «روز جهانی قدس» نامگذاری کرد. از زمان آغاز سلسله تظاهرات‌های بازگشت در نوار مرزی غزه از ۳۰ مارس سال گذشته میلادی تاکنون بیش از ۳۰۰ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

بر همین اساس خبرنگار مهر گفتگویی را با دکتر «محمود الزهار» عضو ارشد جنبش حماس انجام داده است که از نظر می‌گذرد.

*تحلیل شما از علت برگزاری نشست اقتصادی در بحرین به عنوان مقدمه‌ای برای اجرای معامله قرن و دلیل انتخاب بحرین به عنوان میزبان این نشست چیست؟

اولاً ما سرزمین خودمان یعنی فلسطین و مقدسات خود را و حق بازگشت تمامی فلسطینی‌ها را با پول‌ها چه از بحرین باشد یا جاهای دیگر از بین نمی بریم.

ما به هیچ وجه از حق خود یعنی تمامی سرزمین فلسطین و هیچ چیز دیگری کوتاه نخواهیم آمد و دست برنمی داریم. بنابراین این نشست شکست خورده است و هیچگونه رشوه ای را در برابر اصول و مبانی متعلق به فلسطین نخواهیم پذیرفت. زیرا این اصول در طول زمان و مکان‌های مختلف تغییر نخواهد کرد.

*تأثیر راهپیمایی روز جهانی قدس و همچنین راهپیمایی‌های بازگشت در توقف اینگونه اقدامات متجاوزانه غربی‌ها و رژیم‌های مرتجع عربی و صهیونیست‌ها چیست؟

واضح است که اینگونه اقدامات و راهپیمایی‌ها تأثیراتی داشته است که از جمله آنها، بازشدن مرزها به روی نوار محاصره شده غزه و مردم فلسطین و ورود محموله‌هایی مربوط به غذا و دارو و … است.

بر همین اساس تمامی ادوات و ابزارهای مقاومت و آنچه ذکر شد، بخش مهمی برای تاکید بر حق ما برای زندگی مانند دیگر مردمان است. ما از سرزمین خود دست برنخواهیم داشت و مقاومت قادر به تحقق اهداف خود است.

*برخی کارشناسان انحلال پارلمان رژیم اسرائیل را عاملی برای به تعویق افتادن اجرای معامله قرن دانسته اند. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

معامله قرن به اشغالگران اسرائیلی مربوط نیست بلکه به کشورهای عربی و غربی ارتباط دارد. متأسفانه کشورهای عربی در برابر این پروژه تسلیم هستند.

غیر از کشورهایی که در این خصوص موضع ثابتی دارند، دیگر کشورهای عربی این پروژه را رد نکرده اند.

اردن و سوریه و لبنان و فلسطین و ایران با اجرای معامله قرن مخالفت کرده اند اما دیگر کشورها سکوت کرده اند. انحلال پارلمان اسرائیلی به معامله قرن ارتباطی ندارد و مربوط به کسب کرسی و قدرت داخل رژیم اسرائیل است.

*علت تعلیق اجرای معامله قرن توسط دولت آمریکا چیست؟

تعلیق این پروژه فقط به اسرائیل مربوط نیست و بلکه به جهان غرب ارتباط دارد. زیرا کشورهای غربی با معامله قرن مخالفند و به جز دو کشور حاشیه‌ای دیگران انتقال سفارت خود به قدس را نپذیرفته اند. جهان اعلام می‌کند که روند پروژه معامله قرن تکمیل و موفق نخواهد شد زیرا برخلاف قوانین بین المللی است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید