مسئله فلسطین صدقه ای نیست/ لزوم هوشیاری علمای جهان اسلام

0
35

دیار باد منجیل به نقل از مهر، گروه بین الملل– سمیه خمارباقی: منطقه خاورمیانه این روزها شاهد تحولات شتابزده ای است که از آن بوی توطئه و سازش و خطر می‌آید. این روزها محور دونالد ترامپ و نتانیاهو به دنبال تحقق خواسته‌های خود در منطقه هستند.

در حال حاضر شاهد اجرایی شدن مراحل نخست معامله قرن هستیم که از بحرین کلید می‌خورد و در قالب نشست یا کارگاه اقتصادی به دنبال این هستند که آنچه می‌خواهند را پیاده کنند. همه چیز به سرعت پیش می‌رود و در این میان ترامپ نهایت خدمت را به رژیم صهیونیستی می‌کند. ترامپ برای معامله قرن به دنبال فشار حداکثری بر همه کشورهای عربی است اما در این میان کشورهای حوزه خلیج فارس را به هیچ می‌انگارد و فقط به آنها دستور می‌دهد که هر آنچه آمریکا می‌گوید باید اجرایی شود.

همزمان و در آستانه روز جهانی قدس، هیأت عالی برگزاری تظاهرات بازگشت و شکستن محاصره غزه با صدور بیانیه‌ای خواستار حضور گسترده مردمی در شصت و یکمین جمعه تظاهرات بازگشت طی هفته جاری، شد. بر اساس این گزارش، این هیأت در بیانیه خود شصت و یکمین جمعه تظاهرات بازگشت را تحت عنوان «روز جهانی قدس» نامگذاری کرد. از زمان آغاز سلسله تظاهرات‌های بازگشت در نوار مرزی غزه از ۳۰ مارس سال گذشته میلادی تاکنون بیش از ۳۰۰ فلسطینی به شهادت رسیده‌اند.

بر همین اساس خبرنگار مهر گفتگویی را با خالد قدومی نماینده جنبش حماس در ایران انجام داده است که از نظر می‌گذرد:

*با توجه به اینکه بر اساس اخبار قرار است معامله قرن بعد از ماه مبارک رمضان اعلام شود، اهمیت حضور مردم در روز قدس امسال بیش از گذشته است، نظر شما در این خصوص چیست؟

بدون شک قضیه فلسطین در حال حاضر نقطه عطف تاریخی مهمی را طی می‌کند و آن تلاش برخی قدرت‌های استکباری جهان و در رأس آن آمریکا و جریان راست افراطی رژیم صهیونیستی برای نابودی قضیه فلسطین از طریق طرح توطئه ای به نام معامله قرن هستند. روز جهانی قدس که از سوی امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی مطرح شده است روزی برای ابراز پایداری و وحدت در سطح جهان اسلام و عرب است، روزی که متعلق به قدس و مقابله با توطئه‌های ضد آن است. روز قدس امسال با طرح معامله قرن متفاوت‌تر از سال‌های گذشته است و حامل پیام قوی، قاطع و متمسک به اصولی خواهد بود که مخالف تمامی طرح‌های سازشکارانه است. روز قدس امسال این پیام را برای جهان به همراه دارد که فلسطینیان نیز همچون بقیه ملت‌های جهان خواهان زندگی توأم با امنیت و آرامش هستند اما نه بر اساس قاعده افراط و تفریط در حقوق مشروع ملت فلسطین و نادیده گرفتن آن.

*معامله قرن در اولین فاز با برگزاری کنفرانس اقتصادی بحرین اعلام موجودیت می‌کند، چرا اولین فاز از بحث اقتصاد شروع شده است؟

درخصوص آنچه که معامله قرن نامیده می‌شود و دولت آمریکا از طریق آن قصد دارد اقدامات جدیدی را در خاورمیانه انجام دهد باید بگویم که نشست اقتصادی بحرین که گفته می‌شود اولین مرحله اجرایی معامله قرن است، در واقع نشستی برای تطمیع است و خیانت به خون پاک کسانی است که در عرصه نبرد با رژیم صهیونیستی در سرزمین پاک فلسطین جان خود را از دست داده‌اند. عاقلانه نیست از اقدامات اقتصادی برای فلسطینیان سخن گفت ملتی که تحت فشار و محاصره در حال موت است و خواسته می‌شود در ازای رفع فشار و کمک اقتصادی، وطن خود را بفروشد. این اقدامات از نظر ما کاملاً مردود است، ملت فلسطین در برابر چنین توطئه‌هایی ایستادگی می‌کند و در طول تاریخ ثابت شده است اینگونه اقدامات که حق مشروع ملت‌ها را نادیده می‌گیرند و جانب انصاف و عدالت را رعایت نمی‌کنند بی فایده است. ما از ملت فلسطین و حقوق مشروع آن سخن می‌گوئیم بنابراین ایمان داریم که باید در برابر چنین اقداماتی که حقوق فلسطینیان را از بین می‌برد بایستیم. در این راستا به برادران خود در عربستان، امارات و قطر و کسانی که حضورشان را در نشست اقتصادی منامه اعلام کرده‌اند می‌گوئیم که این اقدامات را متوقف کنید زیرا به نفع ملت فلسطین نیست بلکه آغازی برای اجرای معامله قرن و افتتاح آن و نابودی قضیه فلسطین است. از سوی دیگر باید بگویم من نمی دانم این چه کنفرانسی است که لااقل تا این لحظه فلسطین در آن حضور ندارد و در نتیجه چنین نشستی از نظر ما مردود و محکوم است و همه باید بدانند چنین اقداماتی که حقوق ملت فلسطین را نادیده می‌گیرد متوقف کنند.

*مهمترین موضوع در بحث فلسطین، اشغالگری اسرائیل است، طرح مباحث اقتصادی ذیل معامله قرن درصدد سرپوش گذاشتن بر موضوعات محوری است، نظر شما چیست؟

بله قضیه فلسطین قضیه‌ای است که به آزادسازی وطن مربوط می‌شود و یک موضوع خیریه و صدقه‌ای نیست که با صدقه از آن حمایت کرد بلکه یک حق مشروع و عادلانه است که توسط ظالم و اشغالگرد سلب شده است، اشغالگری که می‌خواهد حقایق تاریخی را تغییر دهد و در حال حاضر به قصه اقتصادی روی آورده است. از آنجایی که قضیه فلسطین یک قضیه انسانی و عادل است، برادران و دوستان فلسطین و تمامی آزادگان جهان باید برای نجات فلسطین و احقاق حقوق مشروع آن به پا خیزند. فلسطینیان حق دارند که مثل بقیه ملت‌های جهان زندگی با کرامت و انسانی داشته باشند. بنابراین بار دیگر تاکید می‌کنم که قضیه فلسطین یک موضوع خیریه‌ای نیست بلکه حق و واجب است و مربوط به مقدسات است، مقدساتی همچون قدس که قبله دوسوم ساکنان جهان است و رژیم صهیونیستی هر روز به این مقدسات توهین می‌کند و صهیونیست‌ها تحت حمایت نظامیان صهیونیست به مسجدالاقصی یورش می‌برند.

ما مسلمانان، اعراب و آزادگان جهان در چنین شرایطی چه کاری باید انجام دهیم آیا برای این قضیه مقدس و عادل باید کنفرانس‌هایی همچون نشست اقتصادی منامه برگزار کنیم و حق فلسطین را در مقابل راه حل اقتصادی بفروشیم؟ من فکر می‌کنم این سخن و تصمیم ساده انگارانه است و هدف از آن از بین بردن حقوق مشروع ملت فلسطین است.

*معامله قرن طرحی کاملاً در راستای اهداف اسرائیل است حتی راه حل دو دولتی را نیز به نوعی نادیده می‌گیرد آیا معامله قرن از سوی فلسطینیان مورد قبول قرار خواهد گرفت؟

ما تاکنون مخالفت کرده‌ایم و به مخالفت خود با تمامی پروژه‌ها و توطئه‌های سازشکارانه ای که از زمان ارائه معامله قرن مطرح شده است اعلام می‌کنیم. این توطئه‌ها تلاشی برای فروش حقوق ملت فلسطین است. ما تا این لحظه و به فضل پروردگار در برابر این توطئه‌ها ایستادگی کرده‌ایم و در آینده نیز تمامی طیف‌های سیاسی فلسطینی علیه چنین پروژه‌هایی مقاومت خواهند کرد و ما همچون خاری در چشمان کسانی خواهیم بود که سعی دارند با معامله قرن حقوق مشروع ملت فلسطین را زیر پا بگذارند و تمامی اصول و مبادی قضیه فلسطین را از بین ببرند. همه ما در جهان عرب و اسلام و نیز آزادگان جهان باید از قضیه فلسطین حمایت کنیم. ما از همه می‌خواهیم که در برابر مسئله فلسطین منصف باشند و برای احقاق حقوق فلسطینیان از هیچ کوششی فروگذار نکنند زیرا فلسطین یک قضیه‌ای است که به حق و باطل، تاریخ، جغرافیا، ادیان و فرهنگ و تمدن مربوط می‌شود. ما از همه می‌خواهیم که فلسطینیان ساکنان اصلی سرزمین فلسطین را به سرزمین مادری شأن بازگردانند جایی که متعلق به فلسطینیان است و اسرائیلی‌های غریبه و یاغی جایی در این سرزمین پاک و مقدس ندارند. لذا تاکید می‌کنم که ما با معامله قرن مخالف هستیم و مخالفت خود را با تمامی اقداماتی که قضیه فلسطین را به حراج می‌گذارد اعلام می‌کنیم.

*وظیفه علمای اسلامی و مردم برای جلوگیری از اجرایی شدن معامله قرن چیست؟

این موضوع به طبقه مهمی در جهان اسلامی مربوط می‌شود و آن علمای معظم هستند کسانی که در طول تاریخ معارضانی منطقی و قوی در برابر هر ظالم و دیکتاتوری بوده‌اند و این ظالمان به مقدسات امت اسلامی و اعتقادات و حقوق مشروع آن توهین می کرده‌اند. ما از علمای جهان اسلام می‌خواهیم که در برابر توطئه‌های ضد فلسطینی و در برابر ظالمان که سعی دارند با راه حل های سازشکارانه، حقوق مشروع فلسطین را از بین ببرند ایستادگی کنند. همانطور که علمای جهان اسلام در هیچ زمانی ما را ناامید نکرده‌اند امیدواریم به همراه مجاهدین در صف نخست مقابله با توطئه گران علیه فلسطین ایستادگی کنند همانطور که قبلاً اینگونه بوده است.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید