این حکم اشد مجازات برای یک بازیکن ملی‌پوش است!

0
15

به گزارش خبرورزشی، مصطفی سلیمانی وکیل  علیرضا بیرانونددر خصوص رأی صادر شده از سوی کمیته اخلاق علیه دروازه‌بان تیم پرسپولیس به دلیل اتفاقات رخ داده در شهرستان جم گفت: ما نسبت به ایراداتی که در رأی صادر شده وجود داشت به کمیته استیناف فدراسیون فوتبال اعتراض کردیم چراکه رأی صادر شده ایرادات ماهوی و شکلی زیادی داشت و پر از اشتباه بود.
وی افزود: موضوع دیگر در خصوص رأی صادره این است که به آیین‌نامه اخلاق فیفا استناد شده و طبق ماده ۶۷ آیین نامه کمیته اخلاق باید بر اساس آیین‌نامه داخلی به این مسئله رسیدگی می‌شد. در ماده ۶۷ آیین‌نامه کمیته اخلاق صدور حکم بر اساس آیین‌نامه فیفا به مواردی نظیر سکوت، اجمال یا ابهام است و آیین‌نامه در این باره محدودیت‌هایی ایجاد کرده است. استناد به آیین‌نامه اخلاق فیفا در صدور حکم فاقد وجاهت است چراکه با دسترس بودن آیین‌نامه داخلی موجبی برای استناد به سایر ضوابط وجود ندارد.
وکیل دروازه‌بان ملی‌پوش تیم پرسپولیس خاطرنشان کرد: موضوع بعدی این است که مواد ۵۳ و ۵۹ استفاده شده در این رأی مربوط به اخراج از زمین فوتبال است و ارتباطی بین آن و تخلف آقای بیرانوند وجود ندارد. در دادنامه صادره به حسن شهرت آقای بیرانوند اشاره شده، اما این مسئله هیچ تأثیری بر کیفیت و کمیت حکم صادر شده ندارد. موارد بدتر از این مسئله در حین مسابقه انجام شده، اما چنین احکامی در خصوص آن دیده نمی‌شود. هرچند دوستان در کمیته محترم اخلاق کاهش ارزش ملی پول را زیر نظر داشته‌اند.
سلیمانی ادامه داد: مجازات تعیین شده برای تخلف موکلم وفق ماده ۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲ برای جرائم سنگین در جرائم عمومی در نظر گرفته می‌شود (جرائم ارتکابی درجه ۳) که این رأی خود گواه دیگری است بر عدم رعایت تناسب در تخلف ارتکابی و مجازات اعمال شده. مضاف بر اینکه اعمال همزمان مجازات جریمه مالی و محرومیت ولو تعلیقی و عذرخواهی مؤید آن است که سوابق موکلم، حسن شهرت و زحمات چندین ساله او در عرصه ملی کمترین تأثیری در حکم صادره نداشت و اشد مجازات برای او در نظر گرفته شده است.
وی در پاسخ به این سؤال که با این شرایط آیا باید مبلغی واریز شود تا بیرانوند بتواند مقابل سپاهان به میدان برود، خاطرنشان کرد: وفق ماده ۵۲ و مفهوم مخالف ماده ۶۳ آیین‌نامه کمیته اخلاق، احکام مالی قابلیت تجدیدنظر دارند. اینکه کمیته محترم اخلاق اعمال تعلیق را منوط به پرداخت جریمه نقدی می‌کند با فلسفه تجدیدنظرخواهی و حق مسلم محکوم‌علیه در اعتراض به حکم صادره در تعارض آشکار است و این کمیته با استناد ماده ۱۱۲ آیین‌نامه انضباطی اعلام نموده که حکم به محض صدور و ابلاغ اجرا می‌شود، اما همان‌طور که گفته شد اجرای حکم درباره مسائل مالی استثنای این ماده است و در بند ۴ ماده ۱۰۳ کمیته انضباطی اعلام شده که تجدیدنظرخواهی مانع اجرای حکم یا توقف اجرای آن خواهد شد مگر اینکه حکم مورد اعتراض ناظر به تسلیم وجه، مال یا جریمه نقدی باشد که در این صورت تا زمان اعلام نتیجه تجدیدنظرخواهی، اجرای حکم متوقف می‌شود.
سلیمانی تصریح کرد: بنابراین رأی صادره در این مورد خلاف نص صریح آیین‌نامه کمیته انضباطی و کمیته اخلاق است. در نهایت موکل من ضمن عذرخواهی بابت اتفاقات رخ داده امید دارد که کمیته محترم استیناف، اصول مسلم حقوقی آیین‌نامه اخلاق و انضباطی و عرف مسلم حاکم بر فعالیت‌های ورزشی را مد نظر قرار داده و حکم عادلانه‌ای اعلام نماید. با توجه به رأی صادر شده آقای بیرانوند مشکلی برای بازی با سپاهان نخواهد داشت.
باشگاه پرسپولیس نیز با تنظیم لایحه‌ای نسبت به صدور این حکم اعتراض خود را به کمیته استیناف فدراسیون فوتبال تسلیم کرد.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید