ترقی: فرهنگ نقد به رشد و بلوغ نیاز دارد

0
11

یک فعال سیاسی با بیان اینکه بیان انتقاد با شیوه نادرست محصولی جز تشویش افکار عمومی نخواهد داشت، گفت: اگر نقد منصفانه نبوده و پیشنهاد سازنده هم نداشته باشد، اصل هدف نقد زیر سوال می‌رود.

حمیدرضا ترقی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان درباره شیوه صحیح بیان انتقاد، اظهار کرد: فرهنگ نقد در کشور ما به رشد و بلوغ نیاز دارد زیرا وقتی در جامعه باب نقد و امر به معروف و نهی از منکر باز باشد، ممکن است افرادی هم آداب آن را بلد نباشند و از شیوه مناسبی برای بیان نقد استفاده نکنند.

این عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی ادامه داد: همانطور که امر به معروف و نهی از منکر شرایطی دارد، انتقاد نیز شرایطی دارد که رهبر انقلاب بارها روش‌های صحیح آن را بیان کرده‌اند. اگر نقد با شیوه صحیحی انجام شود هم در نقد شونده اثر می‌گذارد و هم موجب اصلاح امور خواهد شد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: اگر نقد منصفانه نبوده و مبتنی بر سیاه‌نمایی باشد و پیشنهاد سازنده هم نداشته باشد، اصل هدف نقد زیر سوال می‌رود و کسی توجهی به مطلب اصلی در نقد نخواهد کرد. نقد شونده هم را به تقابل و عدم پذیرش نقد تحریک می‌کند و در نتیجه هدف نقد که اصلاح یک روند اشتباه است به نتیجه نخواهد رسید و در نهایت محصولی جز تشویش افکار عمومی نخواهد داشت.

ترقی در ادامه با اشاره به لزوم ارتقای فرهنگ انتقاد در دانشگاه‌ها و دانشجویان بیان کرد: نمی‌توان یک نهاد را مسئول این مساله دانست بلکه دستگاه‌های فرهنگی و معاونت‌های فرهنگی دانشگاه می‌توانند به رشد و بلوغ فکری دانشجویان در این زمینه کمک کنند. این دستگاه‌ها با آگاه‌سازی و ترویج فرهنگ صحیح انتقاد، به بهبود شرایط دانشگاه‌ها و دانشجویان در این زمینه کمک کنند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید