فلسطین سمبل مبارزات آزادی‌بخش است/اسرائیل از راهپیمایی‌های بازگشت وحشت زده است

0
21

سفیر پیشین ایران در سوریه تاکید کرد: قوانین بین المللی در مورد مساله فلسطین ظالمانه‌تر است زیرا این قوانین را دولت‌ها می‌نویسند نه ملت‌ها.

حسین شیخ الاسلام در گفت‌وگو با ایسنا با تاکید براین‌که فلسطین سمبل مبارزات آزادی بخش است، گفت: همواره شاهد بودیم که اسرائیلی‌ها هر روز جنگی را به راه می‌انداختند، پیشروی می‌کردند و خاک فلسطینی ها، اعراب و مسلمانان را اشغال کرده و دوباره به کمک آمریکا و غرب این طرح‌های خود را به تاخیر می‌انداختند، این داستان از ابتدای تشکیل رژیم صهیونیستی وجود داشته که می‌جنگیدند،‌ ترور می‌کردند، وحشت ایجاد می‌کردند و مدتی اقدامات خود را به تاخیر انداخته و مجددا از سر می‌گرفتند.

وی یادآور شد: صهیونیست‌ها سه سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیشروی کرده و تا جنوب لبنان آمدند، آمریکایی ها، فرانسوی‌ها و ایتالیایی‌ها نیرو ملحق کردند این مساله نشان می دهد نه فقط نظامی بلکه از نظر سیاسی هم پشتیبانی از آن‌ها به حدی قوی بود که وارد بیروت شده و آن را گرفتند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه همچنین بیان کرد: بعد از این اتفاقات بود که مقاومت تشکیل شده و شروع به جنگیدن کرد و ما شاهد هستیم که بعد از مدت طولانی توانستند بدون واگذاری کوچک‌ترین امتیازی،‌ خاک لبنان را آزاد کنند.

سفیر پیشین ایران در سوریه افزود: انقلاب اسلامی ایران و همچنین مردم ایران به دلیل ظلمی  که صورت گرفته بود به ویژه ظلم به فلسطینی‌ها، مساله فلسطین برای آن‌ها سمبل مبارزات آزادی‌بخش بود و از آن‌ها بسیار یاد گرفتند.

شیخ الاسلام اظهار کرد: شاهد هستیم مردم به صورت خودکار در ۲۲ بهمن فریاد می‌زدند؛‌ امروز ایران، فردا فلسطین. امام (ره) نیز در اولین ماه رمضان بعد از انقلاب اسلامی آخرین جمعه آن را روز جهانی قدس اعلام کرد تا با توجه به معنویتی که در این ایام وجود دارد مردم با انگیزه الهی به صحنه بیایند.

وی با اشاره به پیام امام (ره) در سال ۶۷ گفت: این فرهنگ “بیا در خیابان حتی با دست خالی و انگیزه الهی” ادامه دارد، در واقع اگر چه دست خالی سنگ زدند،‌ اگر چه سنگ‌ها تبدیل به موشک شد اما شرایط در این سه جنگ اخیری که اسرائیل ایجاد کرد نشان داد که اسرائیل در خواست آتش بس داد اما شرایط آتش بس را فلسطینی‌ها تعیین کردند.

این کارشناس مسائل منطقه ادامه داد: بعد از سال ۲۰۱۴ تا به امروز جنگ‌ها بیش از ۴۸ ساعت طول نمی‌کشد و این مساله نشان می‌دهد فلسطینی‌ها قوی تر هستند. البته این راهپیمایی‌های بازگشت یک شعار خیلی معقول، متین، مسالمت‌جویانه دارد که می‌خواهند به خانه‌هایشان باز گردند، اما اسرائیلی‌ها وحشت زده هستند برای این‌که اگر این شعار معقول همه گیر شود، آن وقت دیگر اسرائیلی نخواهد بود.

شیخ الاسلام خاطرنشان کرد:‌ البته که معتقدم قوانین بین‌المللی ظالمانه است، این قوانین را دولت‌ها می‌نویسند نه ملت‌ها. بنابراین به ناحق است و این قوانین در رابطه با قضیه فلسطین ظالمانه‌تر هم است.

وی اظهار کرد: اهمیت روز قدس همین است که آن‌ها تلاش دارند معامله قرن را انجام دهند اما خاک، مرز، قدس و بازگشت آوارگان را نادیده می گیرند، می خواهند بر مسائل اقتصادی و اجتماعی تاثیر بگذارند نمونه‌اش برگزاری کنفرانس اقتصادی بحرین است که پول آن را هم  عرب‌ها می‌دهند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید