خبر انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی به گیلان صحت ندارد

0
45

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: آنطور که در برخی از رسانه های غیر رسمی خبر انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی جهت دفن به استان گیلان آمده بود صحت نداشته و این پسماندها تحت تدابیر و نظارت و پایش مستمر کارشناسان حفاظت محیط زیست گیلان صرفا جهت بازیافت به واحد بازیافت کننده منتقل می شوند.

به گزارش ایسنا، قربانعلی محمدپور در خصوص انتشار مطلبی در برخی رسانه و فضای مجازی پیرامون انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی به استان گیلان جهت تنویر افکار عمومی و رفع نگرانی مردم گیلان و دوستداران محیط زیست گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در سال ۹۷ با جایگزینی واحد پالایش روغن گیلان با کارخانه تصفیه دوم روغن واریان در حاشیه شهر لوشان موافقت کرده است.

وی افزود: واحد مذکور دارای مجوز از اداره صمت برای بازیافت پسماندهای شیمیایی است اما با محدودیت ایجاد شده از سوی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان صرفا به بازیافت EDC)  اتیلن دی کلراید)از میعانات پتروشیمی محدود شد.

محمدپور خاطرنشان کرد: این نوع از میعانات جزءپسماندهای دارای ارزش اقتصادی بالا و صادراتی است و به همین دلیل بازیافت می شود.

وی تصریح کرد: یکی از مهمترین مراکز بازیافت این نوع مواد در استانهای قزوین و مرکزی است که به دلیل مشابهت اقلیمی منطقه لوشان با استان قزوین با تاسیس این واحد در همان محدوده موافقت شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: با توجه به ضوابط استقرار واحدهای صنعتی موضوع ماده ۱۱ قانون هوای پاک تاسیس واحدهای بازیافت پسماند صنعتی محدودیت نداشته و براساس گزارش ارزیابی های انجام گرفته موضوع ماده ۳۸ قانون برنامه ششم توسعه کشور در مناطق جنوبی استان قابل انجام است .

وی افزود: برابر آیین نامه های سازمان حفاظت محیط زیست،ارسال و دریافت محموله پسماندهایی از این دست کاملا تحت نظارت کارشناسان حفاظت محیط زیست استانهای مبدا و مقصد بوده و جزییات هر محموله با اجازه طرفین دریافت و مدیریت می شوند.

محمدپور ادامه داد: واحد بازیافت این مواد در لوشان،در واقع جایگزین صنعت آلاینده تصفیه دوم روغن شده و به لحاظ کمی و کیفی آلایندگی آن کمتر است.

وی تصریح کرد: بدیهی است بازیافت معمول (down cycliing) دارای پسماندهای نهایی فرایندی است که به ویژه به دلیل وجود حلالهای آلی پایدار (POPs) حتما باید تحت برنامه مدیریتی خاص به مراکز امحاء منتقل شود. برابر تعهدات و برنامه دریافتی از واحد پس از انجام فرایند بازیافت و تولید پسماندهای مورد نظر،شرکت مذکور تحت پایش این اداره کل ملزم به ارسال آن به مراکز امحاء است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: مدیریت پسماند عادی براساس قانون مدیریت پسماند بر عهده دولت بود و مدیریت پسماندهای صنعتی برعهده تولیدکننده پسماند است و استقرار و رشد صنعت امحا و بازیافت نیز تا حدود زیادی به نیاز سنجی و امکان سنجی اقتصادی تولیدکننده ها بستگی دارد و پراکنش آمایشی آن بر همین اساس شکل می گیرد.

وی افزود: بدیهی است صنعت بازیافت در کشورمان یک صنعت نوپاست و ریسک آن نیز همیشه وجود داشته و دارد و باید با حمایت و هدایت همه مراجع ذیربط ریسک آن به حداقل رسیده و میزان آلاینده های متعدد صنعتی را کاهش داد.

محمدپور ادامه داد: امروزه به دلیل عدم امکان بازیافت، بسیاری از پسماندها در طبیعت رها می شوند. آنچه که در برخی رسانه های غیررسمی در فضای مجازی مبنی بر انتقال پسماند خطرناک پتروشیمی جهت دفن در استان گیلان آمده بود صحت نداشته و این پسماندها تحت تدابیر و نظارت و پایش مستمر کارشناسان حفاظت محیط زیست گیلان صرفا جهت بازیافت به واحد بازیافت کننده منتقل می شوند.

وی گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان از نظرات و پیشنهادات همه دوستداران محیط زیست استقبال کرده و خود را ملزم به پاسخگویی می داند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید