تحریم در ۴۰ سال گذشته نتوانسته اصول و مواضع ایران را تغییر دهد

0
14

وزیر خارجه پیشین لبنان در یادداشتی با انتقاد از سیاست‌های برخی کشورهای منطقه نوشت: ترامپ به خوبی می‌داند که تحریم‌های تحمیلی علیه ایران طی چهل سال گذشته نتوانسته است اصول و مواضع ایران را تغییر دهد و تحریم‌های جدید نیز نمی‌توانند ایران را تسلیم خود کنند.

به گزارش ایسنا، عدنان منصور وزیر خارجه پیشین لبنان در یادداشتی تحت عنوان”ثبات ایران و بن بست ترامپ” که روزنامه البناء آن را منتشر کرده است نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گمان می‌کند شیوه و رفتار گستاخانه و غیر اخلاقی که از زمان رسیدن به قدرت در تعامل با حکام کشورهای منطقه به کار گرفته است را در مورد جمهوری اسلامی ایران نیز می‌تواند بکار گیرد؛ رفتارهایی که نتیجه آن عقد معاملات، فروش اسلحه و به دست آوردن اموال بوده است.

وی در بخش دیگری می‌نویسد: ترامپ هنوز رهبران ایران را نشناخته و آنها را امتحان نکرده است و همچنین تصمیم قاطع همه اقشار ملت ایران را نمی‌داند؛ ملتی که به هر قیمتی و حتی زیر فشار تحریم‌های شدید آمریکا نمی‌خواهند زیر سلطه و سرسپردگی باشد و به عزت و شرافت ملی خود پایبند هستند. رئیس جمهور آمریکا فکر می‌کند با اشاره تلویحی به عملیات نظامی، تهدید، ارسال ناو به خلیج (فارس) و همچنین تقویت حضور نیروهای نظامی آن در منطقه می‌تواند ایران را وادار به تسلیم شدن یا مذاکره مطابق شروط خود کند. آمریکا و دشمن صهیونیستی چشم دیدن کشوری بزرگ در منطقه و آزاده از هرگونه نفوذ، سرسپردگی و دیکته بیگانگان را ندارند؛ کشوری که در مسیر پیشرفت و شکوفایی قدم بر می‌دارد و از قدرت نظامی بازدارنده و برنامه صلح آمیز هسته‌ای برخوردار است و با سیاست‌های استعمار مقابله کرده و از مسائل عادلانه ملت‌ها و بخصوص مساله فلسطین و مقاومت لبنان حمایت می‌کند.

این مقام پیشین لبنانی می‌نویسد: پس از وضع تحریم‌ها، تهدیدها و وعده و عیدهای آمریکا، ایران پاسخ محکمی داد و گفت که به روشی که واشنگتن می‌خواهد وارد مذاکره نخواهیم شد و اگر رئیس جمهور آمریکا بخواهد منطقه را وارد یک درگیری نظامی کند تهران آماده پاسخ است و پیامدهای آن برعهده واشنگتن خواهد بود. آمریکا می‌خواهد که ایران یک کشور ضعیف و بی قدرت باشد و برنامه صلح آمیز هسته‌ای را نیز از آن بگیرد؛ برنامه‌ای که پیشرفت علمی برای ایران محقق می‌کند و از آن در زمینه‌های صنعتی، پزشکی، کشاورزی و پژوهشی استفاده می‌شود. آمریکا همچنین می‌خواهد که ایران موشک‌های بالستیک نداشته باشد؛ موشک‌هایی که ابزاری دفاعی و امنیتی برای حفاظت از خاک این کشور در مقابل تجاوزها است.

عدنان منصور در ادامه می‌نویسد: واشنگتن به این اندازه اکتفا نمی‌کند بلکه می‌خواهد ایران در رابطه با اتفاقات منطقه دست بسته باشد و سکوت اختیار کند و به دشمنی‌اش با اسرائیل پایان دهد حتی اگر در تضاد با اصول و مبادی و امنیت ملی آن باشد. این در حالی است که اسرائیل یک زرادخانه هسته‌ای و موشکی پیشرفته دارد که تهدیدی دائمی برای حاکمیت و امنیت و ثبات منطقه به شمار می‌رود. آمریکا همچنین می‌خواهد ایران را از غرب آسیا جدا کند و هر گونه همکاری و هماهنگی با کشورهای همسایه نداشته با شد تا زمینه برای واشنگتن و مزدورانش خالی شود و در آنجا بتوانند هر کاری دلشان می‌خواهد انجام بدهند.

وزیر خارجه پیشین لبنان با اشاره به اینکه مواضع ایران در رابطه با مذاکرات، برنامه موشکی و امور دیگر روشن و واضح است افزود: برای ترامپ و دیگران روز به روز بیشتر روشن می‌شود که سیاست‌های باج خواهانه آمریکا شاید درباره برخی‌ها در منطقه جواب داده است اما این سیاست‌ها در رابطه با ایران به بن بست رسیده است. زیرا ایرانی‌ها مثل آنهایی نیستند که چندین دهه به ذلت و خضوع در برابر آمریکا عادت کرده‌اند و دیکته آنها را پیاده می‌کنند.

نویسنده در بخش دیگری می‌نویسد: ترامپ باید در محاسباتش در رابطه با تهران تجدید نظر کند، تهران می‌داند چه مسائلی به نفع آن است و چه مسائلی به ضرر است ایران با رهبری، نیروهای مسلح و اراده ملت خود مستحکم ایستاده است و واشنگتن باید پیامدهای خود از توافق هسته‌ای و بی احترامی به کشورهای عضو برجام که با واکنش قاطع رهبران ایران مواجه شد را درک کند.

به عقیده عدنان منصور رئیس جمهور، آمریکا به خوبی می‌داند که تحریم‌های تحمیلی علیه ایران طی چهل سال گذشته نتوانسته است اصول و مواضع ایران را تغییر دهد و تحریم‌های جدید نیز نمی‌توانند ایران را تسلیم خود کنند.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید