جزیره‌ای شدن اکوسیستم ماهیان نتیجه سازه‌های بدون ملاحظات زیست محیطی

0
19

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار گفت: ایجاد سازه‌ها در صورتی که بدون در نظرگیری ملاحظات زیست محیطی باشد باعث شکستگی در یکپارچی اکوسیستم های آبی شده و اصطلاحا آن را جزیره ای می کند که پیامدهای بدی برای آبزیان منطقه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، رامین حسین زاده گفت: یگان حفاظت محیط زیست رودبار طی چند روز اخیر بحث برخورد با صیادان غیرمجاز را در برنامه اهم گشت و کنترلهای خود قرار داده و با صیادان حاشیه رودخانه ها برخورد می کند که در همین راستا تعداد چندین رشته انواع تور و ۸ عدد لنسر و قلاب ماهیگیری از این صیادان غیر مجاز کشف و ضبط شد.

وی افزود: بیشترین تجمع صیادان غیرمجاز طی روزهای اخیر در رودخانه سیاهرود و منطقه توتکابن بوده است. در این ناحیه جهت حفاظت از خط لوله نفت یک موج شکن بتنی احداث شده که باعث ایجاد اختلاف ارتفاع و اختلال در تردد طولی ماهیان در رودخانه شده است.

حسین زاده در ادامه به مضررات ایجاد سازه های این چنینی که بدون ملاحظات زیست محیطی در عرض رودخانه ها ایجاد می گردند اشاره و خاطرنشان کرد: ایجاد چنین سازه ها در صورتی که بدون در نظر گیری ملاحظات زیست محیطی باشد باعث شکستگی در یکپارچی اکوسیستم های آبی شده و اصطلاحا آن را جزیره ای می کند که پیامدهای بدی برای آبزیان منطقه خواهد داشت.

وی تصریح کرد: علاوه بر مضررات اکولوژیکی زیادی که بر این قبیل سازه ها می‌توان وارد دانست، فراهم کردن امکان سودجویی صیادان غیر مجاز را باید به آن افزود، زیرا ماهیان در هنگام گذر از این آبشارهای مصنوعی ایجاد شده دچار مشکل شده و در آن محل تجمیع می شوند.

حسین زاده درخصوص رفع این معضل گفت: طی سالیان اخیر مکاتباتی با دستگاه متولی این امر صورت گرفته که در همین راستا اقدامات موقتی نیز صورت گرفته بود که با بروز سیلاب اخیر به صورت کامل صورت مسئله به حالت سابق خود بازگشت.

وی افزود: دستگاه متولی این امر باید نسبت به اصلاح سازه و ایجاد مسیر تردد ماهیان موسوم به fish way اقدام کند که این اداره پیگیر محقق شدن این ممکن است.

حسین زاده در خصوص حل موقت این مشکل گفت: این اداره در حال حاضر با همکاری خوب شهرداری توتکابن به وسیله یکدستگاه لودر و مخلوط شن و ماسه از اختلاف ارتفاع رودخانه کاسته که امر موقتی بوده و در صورت بروز سیلاب از بین خواهد رفت.

انتهای پیام

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید