رفعتی: تمام ورزشگاه‌ها باید یک سیستم واحد در VAR داشته باشند

0
54

به گزارش خبرورزشی و به نقل از سایت رسمی فدراسیون فوتبال، داود رفعتی با بیان این موضوع که تمام ورزشگاه‌ها باید با محوریت فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ یک سیستم واحد داشته باشند، عنوان کرد: روند آماده سازی سیستم VAR در حال انجام است و مهمترین بخش آموزش داوران است که زمان زیادی می‌برد. به زودی یک سیستم خریداری و در مرکز ملی فوتبال نصب خواهد شد. با توجه به هزینه بالای تجهیزات این تکنولوژی، ما هنوز امیدواریم که یک شرکت داخلی بتواند این سیستم را راه اندازی کند. ولی به هیچ عنوان از شرکت هوکای آلمان تجهیزات این سیستم خریداری نخواهد شد، چون مقرون به صرفه نیست.

رئیس دپارتمان داوران، در ادامه بیان کرد: نزدیک به ۱۰ برند برای VAR وجود دارد که فیفا و بورد بین المللی آن ها را به فدراسیون فوتبال معرفی کرده اند. برهمین اساس باشگاه ها نیز باید همان برندی را وارد کنند که فدارسیون وارد می کند، زیرا وقتی نمایندگان فیفا برای بازرسی می‌آیند باید سیستم ها از یک برند باشند که عملکرد یکسانی هم داشته باشند. در بحث مالی واردات سیستم ها، کمیته داوران هیچ نقش و دخالتی نخواهد داشت و فقط ناظر به مسائل فنی آن است. آنچه مسلم است تمام ورزشگاه ها باید با محوریت فدراسیون و سازمان لیگ یک سیستم واحد داشته باشند.

رفعتی درخصوص همکاری باشگاه‌ها، گفت: فدراسیون فوتبال آمادگی این را دارد که برای لیگ نوزدهم سیستم ویدئو چک را راه اندازی کند که آن هم منوط به همکاری باشگاه‌ها می‌باشد. با مدیر عاملان باشگاه‌ها جلسه گذاشتیم تا آنها را با روند راه اندازی این تکنولوژی آشنا کنیم که متاسفانه ۶ تا ۷ باشگاه در این نشست حاضر شدند. مجددا از طریق سازمان لیگ نامه نگاری می‌کنیم و آنها را دعوت خواهیم کرد. این پروسه هر چقدر بیشتر طول بکشد، مطمئنا دیرتر نیز راه اندازی خواهد شد. مهمترین بحث راه اندازی این تکنولوژی آموزش داوران است که آن هم به موقع انجام خواهد شد.

وی افزود: ‌برای تایید تست های آنلاین طبق توافقی که با بورد بین المللی فیفا داشتیم. یکی از کارشناسان آسیایی مانند فرهاد از ازبکستان یا سوبخیدین از مالزی به ایران می آید و نیازی به کارشناسان اروپایی نیست. تمام تلاشمان را می‌کنیم تا با کمترین هزینه این سیستم را برای فصل جدید آماده کنیم. ما هنوز هم امیدواریم که یک شرکت داخلی هم بتواند همانند نمونه خارجی این سیستم را بسازد.

رئیس دپارتمان داوران در پایان با بیان این که VAR اشتباهات داوری را به صفر نمی‌رساند، اعلام کرد: طبق آمار فیفا، صحت تصمیمات داوران در فوتبال دنیا %۹۳ بوده که با سیستم کمک داور ویدئویی به %۹۸ می‌رسد یعنی دو درصد امکان اشتباه باقی می ماند و ممکن است داوری که پشت سیستم است یا خود داور بازی که در مانیتور صحنه را بازبینی می کند اشتباه کنند و این طور نیست که این سیستم اشتباهات را به صفر برساند اما تمام تلاش VAR این است که اشتباهات داوران، به ویژه اشتباهات تاثیرگذاری که در محوطه جریمه اتفاق می‌افتد را کمتر کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید