یادداشت| از ایویچ تا ویلموتس

0
43
از ایویچ تا ویلموتس
خبرورزشی/ اردشیر لارودی؛ فوتبال راه خودش را مى رود و مردمانى که در فوتبال دست اندرکارند، کار خودشان را مى کنند! سنبه نا اهلان، پرزورتر است! نتیجه این تباین، هم در تیم ملى مشخص است و هم در بازى هاى باشگاههاى ایران در لیگ آسیا! در لیگ آسیا، بازندگانى هستیم به تقصیر! بازندگانى همیشگى! در لیگ خودمان هم، هر سال دریغ مى خوریم از پارسال! بازى هاى “وا”رفته تر، بازى هاى بى کیفیت‌تر و البته گرانتر؟!
فوتبال ایرانى که باید از خود ویژگى هاى متعددى برخوردار باشد، فعلا محل نزاع کسانى است که در پى حشمت و جاه و نه غم فوتبال، به این وادى آمده اند: سوداگرى در فوتبال! سوداگرى با فوتبال! درصد و پورسانت! در این میان، آنچه به جایى نرسید علم است، دانش است، تجربه است و پرورش استعدادهاى کشف شده و کشف نشده است!
فوتبال ایرانى ما، با نزول سطح مواجه است، با نزول سلیقه هم، با سهل انگارى بجاى مشکل پسندى!
اینکه استقلال همه چیز دارد و به جایى نمى رسد، اینکه تراکتور دور خودش مى چرخد، اینکه خوزستانى‌ها مکانى در آفتاب ندارند، اینکه سپاهان -و پیشتر هم ذوب آهن- با یک بُعد از همه ابعاد خود وارد کارزار مى شود و به لطف بازى تک بعدى اش موفق هم مى شود، اینکه پرسپولیس با کمى نظم و اندکى ترتیب بازى هاى خود را مى برد و در حساس‌ترین روزها، دو امتیاز-دو امتیاز تا ١٠-٨ امتیاز از دست مى دهد و باز هم پیشتازى اش دست نمى خورد، نشانه چیست؟ در این میان، فقط پدیده را متفاوت مى بینیم و این اواخر ذوب آهن را و با غمض عین، نفت آبادان را!
بى دلیل نیست که سالى یک میلیون و سیصد هزار دلار را تقدیم ویلموتس مى کنیم و احساس زرنگى هم برمان داشته! ما از ایویچ و بلازوویچ و حتى از برانکو، به ویلموتس مى رسیم و خیال مى کنیم که در حال پیشرفتیم! دورنماى فوتبال ما، خوش نما نیست! تسلط نااهلى و سطحى نگرى، کار خودش را کرده است!

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید