پرونده| مارک ویلموتس، خوب یا بد؟

0
52

به گزارش خبرورزشی، حضور مارک ویلموتس در تیم ملی ایران در حالی اتفاق می‌افتد که کاظم طالقانی یکی از اعضای هیئت‌رئیسه گفته بود مربی جدید تیم ملی بزرگ‌تر از کارلوس کی‌روش است. مارک ویلموتس در دروان بازیگری بسیار مطرح‌تر از کارلوس کی‌روش بوده، اما همین فاصله را می‌شود در مربیگری این دو دید و کارلوس کی‌روش در مربیگری بسیار مطرح‌تر از مارک ویلموتس بوده است.
انتخاب مارک حُسن‌ها و عیب‌هایی دارد و اینکه گزینه مطلوبی برای تیم ملی هست یا نه بستگی به زوایای دید ما دارد. نکته مثبت مربی بلژیکی جوانی اوست که به او اجازه می‌دهد در زمین تمرین همانند یک فرمانده و دوشادوش بازیکنان حرکت کند. خیلی از مربیان تیم‌های ملی از نظر شرایط سنی ایده‌آل نیستند و این موجب می‌شود تمرین زیر نظر دستیار برگزار شود و این گاهی باعث می‌شود حس سرمربی به خوبی به بازیکنان القا نشود. طبیعتاً مارک به خاطر جوانی انگیزه بالایی برای کار دارد و در همه این سال‌ها نشان داده علاقه خاصی به جوانگرایی دارد. او در برهه‌ای که سرمربی تیم ملی بلژیک شد نسل فوتبال بلژیک را تغییر داد. از حُسن‌های مربیگری مارک ویلموتس اهمیت بالای او به نظم است و این همان خصوصیتی است که کارلوس کی‌روش داشت.
مارک ویلموتس دستیار دو سرمربی تیم ملی بوده و پله به پله بالا آمده و با فضای کار در سطح ملی کاملاً آشناست و این موجب می‌شود مارک در تیم ملی فوتبال ایران هم برای اجرایی کردن ایده‌هایش خیلی با چالش مواجه نشود و شاید بتوان این‌طور گفت با توجه به شرایط اقتصادی کشور و اینکه تحریم‌های آمریکا خیلی از مربیان اروپایی را از سفر به تهران منصرف کرده انتخاب مارک نمی‌تواند انتخاب بدی باشد، اما مشکل را می‌شود در جایی دید که دستمزد زیادی برای این مربی تعریف شده است؛ ۵/۱ میلیون دلار برای یک سال. مربی‌ای، چون مارک را می‌توان با مبلغ کمتری به خدمت گرفت. ۵/۱ میلیون دلار برای مارک ویلموتس عدد زیادی است به خصوص که او به همراه تیم ملی بلژیک در یورو ۲۰۱۶ موفق نبود و در تیم ساحل‌عاج هم کارنامه ضعیفی داشت و به یقین با کارنامه یک مربی شکست خورده به تهران می‌آید یا به تهران آمده است.
آیا بازیکنان تیم ملی که با کارلوس کی‌روش کار کرده‌اند مارک را می‌پذیرند؟ همه به خوبی می‌دانیم او دستیار لیکنسی است که هم‌اکنون مربی تیم تراکتورسازی است که در این تیم موفق نبوده است. به این خاطر که تبریزی‌ها به دنبال قهرمانی در لیگ برتر بودند و حالا ممکن است شانس کسب سهمیه لیگ قهرمانان آسیا را هم از دست بدهند.
ویلموتس خوب است یا بد؟ و باز تکرار می‌کنیم. این بستگی به نگاه ما دارد. می‌توانیم بگوییم کسی که مربی تیم ملی فوتبال بلژیک می‌شود مربی بدی نیست.

کارشناسان و صاحب‌نظران فوتبال ایران پاسخ می‌دهند
آیا ویلموتس برای تیم ملی گزینه ایده‌آلی است؟
مارک ویلموتس، سرمربی پیشین تیم ملی بلژیک اصلی‌ترین گزینه هدایت تیم ملی کشورمان است و همین امروز یا فردا امکان دارد از سوی فدراسیون فوتبال معرفی شود، اما اینکه آیا این مربی جوان می‌تواند گزینه ایده‌آلی برای تیم ملی باشد سؤالی است که آن را با تنی چند از کارشناسان و صاحب‌نظران مطرح کردیم. این پاسخ‌ها را بخوانید.
جلال چراغپور: سبک کار ویلموتس به فوتبال ما می‌خورد
سرمربی اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: من به رزومه ویلموتس که نگاه می‌کردم دیدم تنوع زیادی دارد و حضور در تیم ملی بلژیک، تیم ملی ساحل عاج و بازی در فوتبال آلمان، شرایط فنی و تجربه خوبی را برایش فراهم کرده است. به اعتقاد من او می‌تواند راه کی‌روش را به خوبی ادامه دهد و موفق هم باشد. فوتبال بلژیک می‌تواند ادامه راه فوتبال پرتغال باشد با این تفاوت که پاس‌ها دقیق‌تر و سرعت تیم بالاتر می‌رود. مارک ویلموتس، سبک مربیگری مناسب با فوتبال ما دارد و اگر او را بیاوریم می‌توانیم نتایج خوبی هم کسب کنیم.
مرتضی محصص: استفاده از مربی بلژیکی برای ما مفید است
مرتضی محصص، رئیس کمیته فنی فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: فوتبال بلژیک صاحب مکتب و سبک است که در اروپا جزو بهترین‌هاست و قطعاً استفاده از مربیان بلژیکی می‌تواند برای فوتبال ما مفید باشد. سرمربی آینده تیم ملی اگر بلژیکی باشد می‌تواند فلسفه فوتبال بلژیک را به تیم‌های ما انتقال دهد. اگر چنین مربی‌ای سابقه کار با ستاره‌ها و نام‌های بزرگی را هم داشته باشد عالی می‌شود. الگوبرداری از مسیر پیشرفت فوتبال بلژیک برای فوتبال ما مفید خواهد بود.
محمدرضا زادمهر: فقط امیدوارم بعداً پشیمان نشویم
مهاجم اسبق تیم ملی در این خصوص گفت: من کاری به اسم‌ها ندارم بلکه معتقدم تصمیم برای انتخاب سرمربی تیم ملی باید آن‌قدر درست و حساب شده باشد که بعداً همه ما را پشیمان نکند. قرارداد با سرمربی خارجی هم باید تحت‌نظر کارشناسان حقوقی در سطح بین‌المللی بسته شود. نظرات کارشناسان و متخصصان فوتبال هم باید لحاظ شود. تیم ملی متعلق به سرمربی آینده این تیم نیست بلکه ما همه نسبت به تیم ملی کشورمان مسئول هستیم و باید هر کسی که انتخاب شد را به خوبی حمایت کنیم تا فوتبال‌مان موفق شود.
بهتاش فریبا: ویلموتس در اندازه‌های کی‌روش نیست
مهاجم اسبق تیم ملی که در جام جهانی ۱۹۷۸ آرژانتین بازی کرده است، گفت: صحبت از این بود که می‌خواهند بروند و یک مربی بزرگتر و بهتر از کارلوس کی‌روش بیاورند، اما ویلموتس بزرگتر از کی‌روش است؟ او در اندازه‌های مرد پرتغالی نیست. من نمی‌گویم ویلموتس موفق نمی‌شود. اتفاقاً آرزوی قلبی من کسب نتایج خوب توسط این مربی است و سبک فوتبال بلژیک را هم می‌پسندم، ولی برخی مسائل را هم باید در نظر گرفت که ویلموتس در ۳ تیم سرمربی بوده که در هر ۳ اخراج شده و او هرگز بزرگتر از کی‌روش نبوده است.
مجید جلالی: فلسفه فوتبالی ویلموتس به دردمان می‌خورد
کارشناس فوتبال کشورمان در خصوص حضور احتمالی مارک ویلموتس در تیم ملی ایران گفت: من معتقدم ویلموتس مربی خوبی است که تجربه کار در تیم ملی بلژیک و تیم ملی ساحل عاج را دارد. او دارای سبک خاص خودش است و برای کارش فلسفه دارد و همین روش کاری او می‌تواند برای تیم ملی کشورمان مفید واقع شود. به هر حال ما با کی‌روش ۸ سال کار کردیم و باید مربی‌ای بیاوریم که هم باانگیزه باشد و هم بتواند راه پیشرفت فوتبال ملی ما را پیش بگیرد و با امکاناتی که داریم کار کند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید