آیا قیمت دلار در بازار ایران واقعی است؟

0
45

 محمد لاهوتی در گفتگو با خبرآنلاین افزود: افزایش و کاهش نرخ ارز، آن هم به صورت هیجانی بر تجارت خارجی ایران تاثیری منفی دارد.

وی افزود: خلاف آنچه برخی فکر می کنند، حتی افزایش هیجانی نرخ ارز برای صادرکنندگان نیز مطلوب نیست چرا که در اقتصاد ایران، تولید به شدت از نرخ ارز تاثیر می گیرد و نوسان در این حوزه کلیت اقتصاد و تولید را دستخوش تغییر می نماید.  

 او ادامه داد: این طور نیست که قیمت بالاتر ارز بتواند زمینه را برای رشد صادرات فراهم کند، آنچه بیش از قیمت بر افزایش صادرات یا کارایی اقتصاد در این حوزه تاثیر می گذارد، اتفاقا قیمت ارز نیست، بلکه ثبات نرخ ارز و قابل پیش بینی بودن بازار است.

او در توضیح این مطلب ادامه داد: به عنوان مثال اینکه فعال اقتصادی بتواند پیش بینی کند از ابتدای سال ۱۳۹۸ تا پایان آن نرخ ارز در چه کانالی حرکت می کند، مسیر آینده اقتصاد را روشن خواهد کرد.

محمد لاهوتی

بازار ارز تحت تاثیر اقتصاد نیست

 وی با اشاره به اینکه نوسان های کنونی در بازار ارز ناشی از تغییرات اقتصادی و تحت تاثیر متغیرهای اقتصادی نیست، ادامه داد: شخصا معتقدم نرخ های کنونی در بازار ارز غیر واقعی است و جو روانی حاکم سبب شده است قیمت ارز بالاتر از قیمت واقعی باشد.

 وی اضافه کرد:  در این شرایط، باز هم جو روانی حاکم در کاهش و افزایش یا نوسان های شدید نقش ایفا می کنند و در نتیجه اقتصاد بیش از پیش تحت فشار عوامل برونزا قرار می گیرد.

توافق جدید در راه است

لاهوتی در پاسخ به سئوالی در خصوص نشست امروز بیست و سوم اردیبهشت ماه اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با رییس کل بانک مرکزی گفت: این جلسه پیرو جلسه شش ماه قبل نمایندگان اتاق بازرگانی با آقای همتی برگزار شد. البته در این مدت برای حل مشکلات به تناوب جلسات هفتگی با وزارت صمت، گمرک و مسئولان بانک مرکزی داشتیم و بسیاری از موضوعات را پیگیری کردیم.

 او در خصوص نقاط ابهام توضیح داد: در خصوص برگشت ارز حاصل از صادرات ابهاماتی وجود داشت که رفع شد، حتی پرونده ها مورد به مورد بررسی شد و تفاهم در خصوص آن حاصل گردید.  

بازگشت ارز صادراتی

اما و اگرهای بازگشت ارز صادراتی

وی در پاسخ به این سئوال که چرا بخش مهمی از ارز حاصل از صادرات غیر نفتی به کشور بازنگشته است، گفت: این موضوع به درستی مطرح نشده است و طرح اشتباه آن می تواند بر فرایند صادرات در کشور تاثیر منفی بگذارد.

رئیس کنفدراسیون صادرات اضافه کرد: در شرایط کنونی اقتصاد ایرام به صادرکننده غیر نفتی و بازگشت ارز صادراتی نیاز دارد، در این راستا آماری که در خصوص عدم بازگشت ارز مطرح می شود، قطعا درست و دقیق نیست و القای منفی موضوع نوعی عدم اطمینان را در جاکعه ایجاد می کند.

وی ادامه داد: موانعی بر سر راه بازگشت ارز صادراتی وجود دارد که باید رفع شود، این موارد به بانک مرکزی اعلام شد و در نشست مشترک در خصوص آن بحث های جدی طرح گردید، حالا منتظر هستیم ببینیم چه اتفاقاتی در این حوزه رخ خواهد داد.

 لاهوتی در توضیح این مطلب ادامه داد: به عنوان مثال صادر کنندگان بالای ۱۰ میلیون دلار موظف هستند بخشی از ارز را در سامانه نیما عرضه کنند، با توجه به شرایط نرخ ها در سامانه نیما با بازار آزاد متفاوت است و این تفاوت زیان صادرکننده را در پی دارد.  

وی ادامه داد: مشکلاتی در بحث تودیع وثایق و البته زمان برگشتن ارز حاصل از صادرات نیز وجود دارد.

 او با توضیح اینکه مرجع بازگشت یا عدم بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور کیست؟ گفت: ما این نکته را مطرح کردیم و بانک مرکزی نیز تاکید دارد که مرجع رسمی در این حوزه خود بانک مرکزی است و آمار و راقام باید از سوی این نهاد اعلام شود.

۲۲۳۲۲۳

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید