برای انتخاب ایران سر «دوراهی» بودم/برای تغییر نسل باید صبور باشیم

0
51

دیار باد منجیل به نقل از مهر _ گروه ورزشی: در کشوری بزرگ شده بود که فوتبال و بسکتبال رواج بیش‌تری نسبت به والیبال داشت اما او والیبال را برای ادامه راه حرفه‌ای خود انتخاب کرد. به همراه تیم پارتیزان بلگراد دو قهرمانی و یک نایب قهرمانی لیگ یوگسلاوی را کسب کرد، دو قهرمانی جام حذفی و یک نایب قهرمانی لیگ قهرمانان اروپا نیز از دیگر افتخارات دوران بازیگری اش بود.

در ۳۲ سالگی وارد دوران مربیگری شد، ۴۰ سال داشت که هدایت تیم ملی کشورش (صربستان) را بر عهده گرفت و در ۵۱ سالگی با پیشنهاد هدایت تیم ملی والیبال ایران که به تازگی نامش در دنیای حرفه‌ای والیبال طنین انداخته بود مواجه شد.

پیشنهادی که او را در یک دو راهی انتخاب قرار داد. شناختی از ایران و مردمانش نداشت، تنها می‌دانست والیبال را خوب بازی می‌کنند و در آینده‌ای نه چندان دور به یکی از قدرت‌های این رشته در دنیا تبدیل خواهند شد. از طرف دیگر در برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌ها اخبار خوبی از ایران نشنیده بود به همین دلیل برای قبول هدایت تیم ملی و آمدن به ایران دچار تردید شده بود.

به همراه تیم صربستان دو بار فرصت آمدن به ایران را داشته اما زمان کافی برای بازدید و برخورد با مردم برایش فراهم نشده بود. به هر ترتیب با شناختی که از بازیکنان ایرانی داشت، پذیرفت به ایران بیاید. والیبال باعث شد تا تصورات منفی و سیاهی که از سرزمین پهناور ایران در ذهنش شکل گرفته بود پاک شود. با ورود به ایران با مردمانی مهربان روبرو شد تا متوجه شود اخبار منفی از ایران صحت ندارد.

حال از حضورش در ایران خوشحال است و به گفته خودش یکی از جالب‌ترین خاطراتش جو و فضای سالن‌های ورزشی با حضور مردم ایران است. والیبال و به طور کلی ورزش دلیلی شد تا ایران به مردِ صربستانی به خوبی شناخته شود و او به عنوان یک سفیر ورزشی می‌تواند بازخورد خوبی از ایران برای مردمان سرزمینش به همراه ببرد.

کولاکوویچ چندباری نیز خانواده اش را به ایران آورد. حتی قرار بود همسر ایگور، ساندرا کولاکوویچ نیز مذاکراتی برای هدایت تیم ملی هندبال زنان ایران داشته باشد که به دلیل رفتن رئیس وقت فدراسیون به سرانجام نرسید.

ایگور کولاکوویچ با هدف تغییر نسل، هدایت تیم ملی را بر عهده گرفت و خواسته‌اش از مردم این است تا کمی صبور باشند و به بازیکنان جوان که دچار اشتباه می‌شوند احترام بگذارند چرا که آینده برای جوانان است. سرمربی تیم ملی اعتقاد دارد برای تغییر نسل نیاز به زمان دارد و باید آهسته آهسته تیم را دچار تغییر کند.

سال مهم و پرترافیکی برای والیبال ایران و جهان در پیش است و تیم ملی عازم مسابقات لیگ ملت‌ها، انتخابی المپیک، قهرمانی آسیا و جام جهانی است. سرمربی تیم ملی پیش از آغاز سفر طولانی تیم ملی در مصاحبه‌ای با دیار باد منجیل به نقل از مهر شرکت کرد.

مشروح گفتگوی خبرنگار مهر با ایگور کولاکوویچ سرمربی تیم ملی والیبال را می‌خوانید:

* فوتبال و بسکتبال از والیبال طرفداران بیش‌تری دارد

در کشورم (صربستان) زمانی که همه سن کمی دارند یک ورزش را انتخاب و شروع به فعالیت می‌کنند. مردم صرب ابتدا به سراغ فوتبال و بسکتبال می‌روند و پس از آن والیبال را آغاز می‌کنند چرا که والیبال مانند فوتبال و بسکتبال خیلی رایج نیست. در یازده سالگی والیبال را از یک سردری، جایی که شرایط خوبی نداشت آغاز کردم. بعد از آن از یک باشگاه، ورزش حرفه‌ای را شروع و به همین تربیت رده نوجوانان، جوانان و سپس بزرگسالان را طی کردم تا اینکه در انتهای دوره ورزشی‌ام با تیم پارتیزان بلگراد به که مدت زمان زیادی قهرمان یوگسلاوی سابق بود فعالیت داشتم. در ۳۲ سالگی دوران ورزش حرفه‌ایم تمام و مربیگری را آغاز کردم، در ۴۰ سالگی نیز هدایت تیم ملی صربستان را بر عهده گرفتم.

* داستان‌های خوبی از ایران نشنیده بودم

زمانیکه پیشنهاد سرمربیگری تیم ملی ایران را گرفتم اطلاعات زیادی از ایران نداشتم. به دلیل داستان‌هایی که در روزنامه‌ها و سایت‌ها از ایران شنیده بودم تمایلی به آمدن نداشتم. در گذشته دو بار به همراه تیم صربستان به ایران آمده بودم اما زمان کافی برای بازدید نداشتم تا بتوانم با فرهنگ و جامعه ایرانی آشنا شوم. فقط می‌دانستم که ایران، والیبال خوبی دارد که مردمش علاقه زیادی به این رشته ورزشی دارند و توانایی و پتانسیل زیادی در این رشته وجود دارد. همچنین مسابقات دوستانه زیادی با ایرانی‌ها داشتم، به همین دلیل بازیکنان ایرانی را به خوبی می‌شناختم.

* خاطره بدی در ایران نداشتم

تا به امروز هیچ خاطره بدی در ایران نداشته‌ام. همانطور که گفتم از بودن در اینجا لذت می برم. مردم ایران، انسان‌های خوب و مهمی هستند و بسیار خوشحالم که این فرصت را دارم تا با بازیکنان حرفه‌ای کار کنم. همین طور با همکارانم. چرا که من هر روز با خنده در سالن حاضر می‌شوم و اینجا محیط کار من است.

* جو سالن مسابقات با حضور مردم ایران برایم جالب است

داستانهای زیادی دارم که شاید برای شما جالب نباشد. اما یکی از خاطرات بسیار جالبم، فضا و جو سالن مسابقات است، زمانی که تیم ملی ایران بازی دارد، حضور مردم ایران در سالن مسابقات خاطرات بسیار خوبی برایم ساخته است. تهران و اردبیل و البته امیدوارم که ارومیه نیز همینطور باشد (با اشاره به میزبانی ارومیه در لیگ ملت‌های والیبال). از فضای سالن بهترین انرژی را می‌گیرم و این خاطره خوبی برایم است.

* مردم ایران خارج از رانندگی احترام زیادی برای هم قائل هستند

در بدو ورودم به ایران با آدم‌های بسیار خوب، مهربان و خونگرمی آشنا شدم که بسیار به یک دیگر احترام می‌گذاشتند و در همه شرایط این احترام را نگه می‌دارند. مردمی دوست داشتنی که عصبی نیستند. شاید چیزی که از مردم ایران انتظار نداشتم ترافیکی است که در تهران وجود دارد. مردم ایران در بیرون از ترافیک بسیار به هم احترام می‌گذارند اما در هنگام رانندگی اینقدر که باید احترامی وجود ندارد و این برای من جای تعجب دارد. نکته دیگر اینکه مردم ایران مانند کشور من دوست دارند که همه چیز را در دقیقه ۹۰ انجام دهند. در فدراسیون همه کارها و برنامه ریزی ها به خوبی انجام می‌شود اما در آخرین لحظه اقدام به انجام می‌کنند.

* دوری از خانواده مشکل نیست

دوری از خانواده مشکلی برایم به وجود نمی‌آورد چرا که من یک فرد ورزشی هستم و در کل دنیا در حال چرخیدنم. هر کدام از اعضای خانواده ام شغل خود را دارند و خیلی امکانپذیر نیست که با یکدیگر باشیم. همسرم چند روزی به ایران خواهد آمد. همانطور که در ابتدای حضورم در ایران نزد من آمد، همینطور پسرانم. به دلیل شرایط شغلی، بسیار سخت است که همزمان بخواهیم با یکدیگر اینجا (ایران) باشیم.

ایگور کولاکوویچ به همراه خانواده

* حضور همسر در تیم ملی هندبال منتفی شد

کولاکوویچ در ادامه گفتگویش با خبرنگار مهر به مذاکره فدراسیون هندبال با همسرش اشاره کرد و گفت: بحث حضور همسرم برای هدایت سرمربیگری تیم ملی هندبال بانوان ایران در همان ابتدای حضورم مطرح و تمام شد. با رئیس وقت فدراسیون هندبال صحبت‌هایی مطرح شد که با رفتن او، این بحث به اتمام رسید. دیگر هم کسی سوال نکرد و در حال حاضر همسرم در صربستان در تیم باشگاهی خود مشغول به کار است.

همسر ایگور در ایران

* هدفم تغییر نسل در والیبال ایران بود / فرصت رشد فراهم نشد

هدف اصلی ام در والیبال ایران، تغییر نسل بود تا شرایط خوبی را برای آینده فراهم کنم. ایران توانست جایگاه خوبی در والیبال جهان برای خودش کسب کند اما بعد از آن دیگر شرایط برایش فراهم نشد که بتواند رشد کند و در جایگاه بالاتری قرار گیرد. تیم نوجوانان، قهرمان جهان شد و جوانان نیز بازی‌های خوبی ارائه کردند، همچنین نتایج تیم زیر ۲۳ سال، نشان داد که پتانسیل خوبی برای والیبال ایران و پیشرفتش وجود دارد.

* مردم به بازیکنان جوان احترام بگذارند

در سال اول حضورم موفق شدیم مدال برنز مسابقات قاره‌ای را دریافت کنیم که این اولین مدال جهانی تیم ملی والیبال ایران بود. ایران این امکان را دارد تا مدال‌های بهتری دریافت کند. این شرایط یک شب به وجود نمی‌آید و باید کار کنیم. کارهای بسیار زیادی که باید فدراسیون انجام دهد. مردم ایران باید به این تیم و بازیکنان جوان احترام بگذارند. درست است که جوانان اشتباه می‌کنند اما یک روز اتفاقات خوبی برای آنها رخ خواهد داد. باید به بازیکنان جوان احترام گذاشته شود چرا که آینده برای این بازیکنان است.

* در لیگ ملت‌ها از ترکیبی از جوانان و با تجربه‌ها استفاده خواهم کرد

علی رغم هدف شما برای تغییر نسل اما جوانگرایی کامل صورت نگرفته است، برای مثال آیا لیگ ملت‌ها فضا را برای حضور بیشتر بازیکنان جوان فراهم خواهد کرد؟ پاسخ به این سوال کمی سخت است چرا که ما باید به تیم نوجوانان و جوانان احترام بگذاریم آنها نیز مسابقات قهرمانی خودشان را در پیش دارند همانطور که می‌بینیم در ترکیب تیم ملی بازیکنان جوان حضور دارند. دلیل اینکه از برخی از آنها نیز نمی‌توانیم استفاده کنیم این است که آنها در اختیارتیم نوجوانان و جوانان هستند. والیبال ایران نیاز دارد تجربیات بیشتری کسب کند و این تجربه در مسابقه بین المللی به دست خواهد آمد. برای همین ما باید در مسابقات لیگ ملت‌های والیبال از ترکیبی از بازیکنان با تجربه و جوان استفاده کنیم. همانطور که دیدیم در مسابقات قهرمانی جهان از ۴ بازیکن، توخته، شریفی، حضرت پور و کاظمی که تازه از مسابقات نوجوانان بازگشته بودند استفاده کردیم. نمی‌توانیم به یکباره تیم را با تغییر نسل مواجه کنیم. فقط می‌توانیم قسمت‌هایی از تیم را عوض کنیم. سال گذشته ۴ بازیکن را تغییر دادیم، ۴ نفر قسمتی از تیم ۱۴ نفره بودند، ۴ نفری که از تیم نوجوانان آمدند.

* فدراسیون شرایط را برای تیم ملی فراهم کرد

با توجه به سال پرترافیک والیبال، آیا تمام امکانات و شرایط برای تیم ملی فراهم شده است؟ فدراسیون همه چیز را برایمان آماده کرده است اما باید یک سری شرایط بیشتری انجام می‌دادیم مانند مسابقات دوستانه به خاطر شرایطی که وجود دارد مسابقات دوستانه یک مسئله است و همینطور گاهی نیاز است که یک کمپ خارج از کشور برپا کنیم اما به دلیل مشکلات اقتصادی و شرایطی که هست قابل انجام نبود. اما سایر شرایط خوب است. شما بهتر می‌دانید که در حال حاضر پذیرش مسابقات دوستانه کار بسیار سختی است چون تیمی حاضر نمی‌شود در اینجا حاضر شود و با شرایط اقتصادی نیز ما نمی‌توانیم به آنجا برویم اما فدراسیون تمام کارهایی که باید را به بهترین نحو برای ما انجام داد.

* افشین داوری اشتباه نکرده است

نظر شما درباره اظهارات افشین داوری مبنی بر عدم درخواست کادر فنی برای بازی‌های دوستانه چیست؟ ما درخواستی به فدراسیون ندادیم چرا که هیچ تیمی پاسخ ما را نداد حتی با اینکه من و خوش خبر ارتباطات خوبی داریم اما تیمی پاسخگو نبود. به همین دلیل تا قبل از بازی‌های لیگ ملت‌ها مسابقه دوستانه نداریم. شاید داوری اشتباه نکرده است چون تیمی درخواست بازی دوستانه ما را نداد ما نیز آن را به فدراسیون اعلام نکردیم. می‌دانیم که فدراسیون می‌تواند همه چیز را برای ما مهیا کند اما خوب کسی به ما جواب نداد. (سرمربی تیم ملی والیبال به همراه امیر خوش خبر، سرپرست تیم ملی رایزنی‌های لازم را برای برگزاری بازی دوستانه با تیم‌های مختلف انجام داده‌اند و به دلیل دریافت پاسخ منفی از تیم‌های درخواست کننده دیگر اطلاعی به فدراسیون نداده‌اند به همین دلیل فدراسیون این‌طور برداشت کرده است که کادر فنی درخواستی برای برگزاری بازی دوستانه نداشته است).

* مهم حضور در المپیک است / باید بهترین مبارزه را انجام دهیم

صعود به المپیک در کدام مرحله امکان پذیر است؟ مهم نیست در کدام مرحله به المپیک می‌رویم. مهم المپیک است. هر دو مرحله برای ما سخت است. با اینکه کوبا و مکزیک در گروه ما وجود دارند اما روسیه به دلیل میزبانی تمام کارها را برای حضور و مهیا شدن در المپیک انجام داده است. در مرحله دوم مسابقات انتخابی المپیک (قاره‌ای) هنوز میزبان مشخص نیست و فکر می‌کنم که چین باشد. آنها نیز به همراه استرالیا شرایطی مانند ایران را دارند. در آنجا باید بهترین مبارزه را برای کسب نتیجه انجام دهیم.

* در زندگی خصوصی نیز ارتباط خوبی با چیریچ دارم

الکساندر چیریچ، هموطن شما نیز هدایت تیم ملی واترپلو ایران را بر عهده دارد، ارتباط شما با او چطور است؟ چیریچ یکی از بهترین واترپلوئیست ها در دنیا بوده است. برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ در پکن یکدیگر را ملاقات کردیم و مجدداً در ایران او را دیدم. چیریچ یک انسان خارق العاده و بسیار خلاق است. همیشه سعی می‌کنیم تجربیاتمان را با یکدیگر مبادله کنیم. گاهی او سر تمرینات ما حاضر می‌شود گاهی من نیز به تمرینات آنها می‌روم. به غیر از کار در زندگی خصوصی هم رابطه خوبی با یکدیگر داریم.

* مردم صبور باشند / برای بهترین نتیجه تلاش خواهیم کرد

و در پایان گفتگو پیام شما برای مردم ایران چیست؟ امیدوارم مردم ایران صبر داشته باشند و حمایت بسیار خوبی از بازیکنان جوان به عمل آورند. برای بالا و پایین‌های تیم صبور باشند. ما نیز سعی می‌کنیم بهترین نتیجه را به مردم ایران بدهیم.

* از اینکه فرصت این گفتگو را به دیار باد منجیل به نقل از مهر دادید از شما تشکر می‌کنیم.

– این یکی از وظایفم است و باعث افتخارم که در این مصاحبه شرکت کردم.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید